• <
attis_konferecnja_2024

Turcja. Prezydent Erdogan ogłasza odkrycie złóż gazu ziemnego na Morzu Czarnym

AK

04.06.2021 22:58 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Turcja. Prezydent Erdogan ogłasza odkrycie złóż gazu ziemnego na Morzu Czarnym

Partnerzy portalu

Turcja. Prezydent Erdogan ogłasza odkrycie złóż gazu ziemnego na Morzu Czarnym - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Turcja dokonała nowego odkrycia gazu ziemnego na Morzu Czarnym - ogłosił w piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara zintensyfikuje poszukiwania w nadziei na obniżenie wysokich rachunków za energię.

"Nowe odkrycie 135 mld m sześć. gazu na Morzu Czarnym nastąpiło w odwiercie Amasra-1" - powiedział Erdogan. Odkrycia dokonano na polu Sakarya, gdzie Turcja ogłosiła wcześniej znalezienie 405 mld m sześć. tego surowca.

Ilości gazu odkrytego przez Ankarę są skromne w porównaniu z głównymi złożami światowymi, a eksperci przewidują wysokie koszty wydobycia, w szczególności ze względu na ich głębokość.

Turcja zużywa rocznie od 45 do 50 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego, prawie w całości importowanego, głównie z Rosji. Według Urzędu Regulacji Rynku Energii (EPDK) oznacza to wydatki rzędu 11 miliardów euro.

Po odkryciu pierwszego złoża w marcu Erdogan obiecywał, że ten "w 100 procentach turecki" gaz ziemny trafi do domów w 2023 roku, który jest rokiem kolejnych wyborów prezydenckich.

Wraz z badaniami na Morzu Czarnym Ankara zintensyfikowała również inicjatywy we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie odkryto w ostatnich lata ogromne rezerwy gazu, co zaostrzyło apetyt krajów nadbrzeżnych.

Wiercenia przeprowadzone przez Turcję w ostatnich miesiącach na wodach Grecji i Cypru wywołały napięcia i wzmocniły izolację dyplomatyczną Ankary, która obecnie dąży do polepszenia stosunków ze swoimi śródziemnomorskimi sąsiadami.


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.