• <

Turcja zapowiada projekt budowy kanału przez Stambuł

ac

02.04.2021 12:23 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Turcja zapowiada projekt budowy kanału przez Stambuł

Partnerzy portalu

Turcja zapowiada projekt budowy kanału przez Stambuł - GospodarkaMorska.pl
fot. Wikipedia

Minister środowiska Turcji Murat Kurum potwierdził, że kraj zatwierdził plany rozwoju ogromnego kanału równoległego do Bosforu, zwanego Kanałem Stambulskim (Kanal Istanbul).

Kanał Stambulski zwiększyłby zdolności żeglugowe do i z Morza Czarnego, łącząc je z Morzem Marmara na południu Stambułu. Koszt projektu szacuje się na około 9 miliardów dolarów.

Minister środowiska Murat Kurum napisał na Twitterze: „Zatwierdziliśmy plany rozwoju projektu kanału i przedstawiliśmy je do konsultacji społecznych.”.

Jest to pomysł prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który ogłosił projekt już w 2011 roku. Na początku projekt spotkał się jednak z szerokim sprzeciwem ze strony organizacji zawodowych i pozarządowych. Kanał może zwiększyć częstotliwość stanowi występowania trzęsień ziemi, a tym samym zniszczenia zalesionych obszarów miejskich. Istnieje również obawa, że budowa wpłynie na życie morskie w Morzu Marmara.

Po ukończeniu, całkowita długość kanału wyniosłaby około 25 mil morskich, co czyni go największym w historii projektem infrastrukturalnym w kraju. Zgodnie z projektem istnieje możliwość obsługi 160 statków dziennie - mniej więcej tyle samo, co obecna wielkość ruchu obsługiwanego przez cieśninę Bosfor.


Dziękujemy za wysłane grafiki.