• <

Intercargo: Sektor przewozów masowych ucierpiał najmocniej przez „loterię szczepieniową”

ac

02.04.2021 12:42 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Intercargo: Sektor przewozów masowych ucierpiał najmocniej przez „loterię szczepieniową”

Partnerzy portalu

Intercargo: Sektor przewozów masowych ucierpiał najmocniej przez „loterię szczepieniową” - GospodarkaMorska.pl
fot. GOGL

Loteria szczepieniowa, z którą zmaga się światowa żegluga, uderzyła najmocniej w sektor przewozu ładunków masowych - twierdzi stowarzyszenie Association of Dry Cargo Shipowners (Intercargo).

Problem pojawił się w momencie, gdy coraz więcej portów wymaga, by załoga zawijanych statków była w całości zaszczepiona przeciw koronawirusowi. Niektóre z nich upierają się nawet przy konkretnej marce szczepionki.

- Jest to oczywiście bardzo poważny problem dla całej branży, biorąc pod uwagę wysoki odsetek marynarzy pochodzących z krajów rozwijających się, którzy w ogóle nie mają dostępu do żadnej szczepionki - powiedział Dimitris Fafalios, prezes Intercargo.

- Sektor suchych towarów masowych jest jednak najbardziej narażony na tę niepewność ze względu na charakter działalności. Masowce korzystający z usług trampowych zawijają do znacznie większej liczby portów niż w innych sektorach żeglugi i są na łasce znacjonalizowanej polityki szczepień, składającej wniosek w porcie zawinięcia – dodał.

Obecnie około 200 000 marynarzy kontynuuje pracę poza warunkami umów, a sektor nadal boryka się z brakiem działań ze strony niektórych czarterujących i państw w zakresie wyznaczania marynarzy jako kluczowych pracowników i nadawania im priorytetów do szczepień.

Niektóre narody nie przewidują powszechnych szczepień do 2024 roku, a wraz z pojawieniem się nowych wariantów nie jest jasne, jaki będzie wpływ pierwszej rundy szczepień.

- Koordynacja światowego programu szczepień marynarzy w ramach WHO i udostępnienie marynarzom w ich kraju szczepień zatwierdzonych przez WHO jest priorytetem. Ponadto uniwersalne zobowiązanie do zbiorowego działania jest konieczne, aby rozwiązać kryzys humanitarny na morzu wraz ze zmianą załogi i utrzymać ruch światowego handlu - powiedział Fafalios.

W sektorze masowców jest blisko 12 000 statków zatrudniających ponad 300 000 marynarzy na całym świecie, zawijających do ponad 1500 portów na całym świecie.

To kolejny apel o ustalenie priorytetów szczepień w sektorze transportu, będący echem niedawnych oświadczeń szefów pięciu organizacji ONZ.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.