• <
mewo_2022

Nexans wygrywa rekordowy kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na projekt EuroAsia Interconnector

kw

19.07.2023 12:01
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Nexans wygrywa rekordowy kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na projekt EuroAsia Interconnector

Partnerzy portalu

Fot. Nexans

Firma Nexans wygrała ważny kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na odcinek połączenia międzysystemowego EuroAsia, łączącego Grecję i Cypr. Kabel wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) 525 kV będzie najdłuższym i najgłębszym interkonektorem na świecie o dwubiegunowej długości 2x900 km. Będzie on przebiegać przez dno Morza Śródziemnego na głębokości ponad 3000 metrów. Kable podmorskie HVDC Mass Impregnated będą produkowane w zakładach firmy Nexans w Halden (Norwegia) i Futtsu (Japonia) i instalowane przez najnowocześniejsze statki do układania kabli Nexans Aurora i Nexans Skagerrak.

Połączenie międzysystemowe EuroAsia zapewni wymianę do 1000 MW między trzema krajami z możliwością zwiększenia do 2000 MW, co odpowiada średniemu zużyciu energii elektrycznej przez 3 miliony gospodarstw domowych. Dodatkowo zakończy izolację energetyczną Cypru, tworząc autostradę energetyczną między Europą a Azją. Będzie to największy projekt interkonektora w historii, który zaopatruje w energię elektryczną ponad 3 mln gospodarstw domowych. Oczekuje się, że biegun pierwszy zostanie ukończony w 2028 r., a biegun drugi w 2029 r.

- Ten rekordowy projekt pokazuje naszą zdolność do innowacji i przesuwania granic przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, aby sprostać stale rosnącym globalnym potrzebom. To kluczowy krok na drodze do gospodarki bezemisyjnej. Globalna strategia Nexans w zakresie elektryfikacji odgrywa kluczową rolę w dążeniu świata do zerowej przyszłości sieci i jesteśmy podekscytowani, że zostaliśmy wybrani do realizacji projektu EuroAsia Interconnector - mówi Christopher Guérin, prezez firmy Nexans.

Połączenie międzysystemowe zostało uznane przez Unię Europejską za projekt będący przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), co umożliwi projektowi skorzystanie z przyspieszonego planowania i uzyskiwania pozwoleń, niższych kosztów administracyjnych i udziału społeczeństwa. Aby zakwalifikować się jako PWZ, projekt musi również przyczyniać się do realizacji celów Unii Europejskiej w zakresie energii i klimatu, w wyniku czego znaczna część udostępnianej energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych i bezemisyjnych.

- Jesteśmy dumni, że po 12 latach ciężkiej pracy najdłuższe i najgłębsze na świecie podmorskie połączenie elektroenergetyczne HVDC zbudowane przez firmę Nexans umieści Cypr na światowej mapie energetycznej, jednocześnie kończąc izolację energetyczną Cypru, ostatniego niepołączonego państwa członkowskiego UE. Elektroenergetyczne połączenie międzysystemowe EuroAsia Interconnector Izrael-Cypr-Grecja to wiodący europejski projekt będący przedmiotem wspólnego zainteresowania PCI 3.10 - mówi Nasos Ktorides, prezes EuroAsia Interconnector.

Strony oczekują formalnej zgody greckich i cypryjskich organów regulacyjnych na interwencję w odpowiednim czasie.

Nexans przesuwa granice swojej strategii i kontynuuje ekspansję na nowe i ważne rynki, o czym świadczą ostatnie nagrody Nexans, w tym umowa ramowa 2GW z TenneT z przełomową technologią kabli morskich 525 kV oraz Celtic Interconnector łączący Francję i Irlandię. Grupa jest liderem w łączeniu części świata o największym potencjale OZE z lokalizacjami o największym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Od wytwarzania i przesyłu energii po dystrybucję i wykorzystanie, rozwiązania Nexans obejmują cały łańcuch wartości elektryfikacji, łącząc światowe odnawialne źródła energii i zapewniając bezpieczne, niezawodne i wydajne dostawy energii elektrycznej do wszystkich zakątków świata.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.