• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Cypr: statki dostarczające pomoc do Strefy Gazy zostały zawrócone

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Cypr: statki dostarczające pomoc do Strefy Gazy zostały zawrócone

Partnerzy portalu

Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Cypru

Statki dostarczające pomoc do Strefy Gazy zostały zawrócone na Cypr z 240 tonami nierozładowanej żywności; to skutek izraelskiego ataku na wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen (WCK), w którym w poniedziałek zginęło siedem osób, w tym Polak - przekazała we wtorek agencja AP, powołując się na władze w Nikozji.

W poniedziałek, do czasu zawieszenia przez WCK działalności w Strefie Gazy, udało się rozładować około 100 ton produktów żywnościowych - poinformował rzecznik cypryjskiego MSZ Teodoros Gocis.

Drugi konwój z dostarczaną drogą morską pomocą humanitarną dla Strefy Gazy wyruszył w sobotę z portu w Larnace na Cyprze i dotarł do celu dwa dni później. Na trzech statkach znajdowało się - według różnych źródeł - od 300 do 400 ton żywności. Pierwsze 200 ton transportowanej morzem pomocy dla Gazy przewieziono tam w połowie marca.

Morskie misje humanitarne finansowały dotychczas głównie władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przed wyruszeniem w stronę Strefy Gazy transporty były sprawdzane na Cyprze przez izraelskich inspektorów.

WCK, której siedziba znajduje się w USA, zawiesiła działalność w palestyńskiej półenklawie po śmierci wolontariuszy. Jak poinformowała w komunikacie, siedmioro członków jej zespołu "zostało zabitych w ataku Sił Obronnych Izraela (Cahal)" w poniedziałek. Wśród ofiar śmiertelnych znaleźli się obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca.

Prezydent Cypru Nikos Christodulidis zaapelował we wtorek o natychmiastowe wszczęcie śledztwa w sprawie tego incydentu, podkreślając, że WCK jest "kluczowym partnerem" wspierającym międzynarodowe wysiłki na rzecz dostarczenia pomocy palestyńskim cywilom. Polityk przedstawił to stanowisko po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, która odwiedziła tego dnia Cypr.

W rezultacie wojny pomiędzy Izraelem a palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas Strefa Gazy pogrążona jest w kryzysie humanitarnym na wielką skalę. W opublikowanym w ubiegłym tygodniu raporcie ONZ ostrzeżono, że sytuacja w Strefie Gazy staje się katastrofalna. Wszyscy mieszkańcy Strefy "stoją w obliczu wysokiego poziomu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego". Według ONZ na zniszczonej przez wojnę północy Strefy, gdzie panuje najtrudniejsza sytuacja, przed majem może zapanować głód.

szm/ adj/
arch.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.