• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rumunia od niedzieli objęta lotniczym i morskim Schengen

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rumunia od niedzieli objęta lotniczym i morskim Schengen

Partnerzy portalu

Rumunia, podobnie jak Bułgaria, od 31 marca br. wejdzie do strefy Schengen, jednak na razie zniesione zostaną tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole zostaną utrzymane.

"Od 31 marca osoby podróżujące do lub z miejsc docelowych w państwach strefy Schengen nie będą już musiały przechodzić kontroli granicznej (na lotniskach i w portach morskich)" – zapowiedział cytowany przez telewizję Digi24 sekretarz stanu w MSW Rumunii Bogdan Despescu.

Wyjaśnił, że w praktyce oznacza to, iż osoby, które przybędą na lotnisko będą mogły od razu po przejściu kontroli bezpieczeństwa udać się do bramki wylotu (gate). Również po przylocie z państwa należącego do strefy Schengen pasażerowie nie będą musieli – jak dotąd – poddawać się kontroli paszportowej.

Despescu zaznaczył, że na lotniskach będą się odbywać losowe kontrole w celu wykrycia osób posiadających fałszywe dokumenty podróży, poszukiwanych lub mających zakaz opuszczania kraju, a także skontrolowania zasad dotyczących towarzyszenia osobom małoletnim.

Do portów lotniczych ma zostać skierowany dodatkowy personel, którego zadaniem będzie informowanie pasażerów i udzielanie im pomocy, a także wykrywanie potencjalnych nadużyć.

Rumunia i Bułgaria od 2007 r. są członkami Unii Europejskiej, jednak dotychczas nie dołączyły do strefy Schengen. W ostatnim czasie sprzeciwiała się temu Austria.

Pierwsze państwa przystąpiły do strefy Schengen w 1995 r., kiedy to na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej po raz pierwszy zniesiono kontrole graniczne.

Ostatnim państwem, które dołączyło do strefy Schengen była Chorwacja. Jej przystąpienie miało miejsce 1 stycznia 2023 roku.

O decyzji o włączeniu Bułgarii i Rumunii do morskiego i lotniczego Schengen poinformowała w grudniu hiszpańska prezydencja w Radzie UE. Sprecyzowano wówczas, że dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu kandydatur obu państw ich obywatele będą mogli podróżować samolotami oraz drogą morską bez paszportów do państw strefy Schengen, obejmującej 25 z 27 krajów Unii Europejskiej (oprócz Cypru i Irlandii).

Do strefy należą też cztery stowarzyszone z UE państwa: Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein.

Decyzja w sprawie zniesienia obowiązku posiadania paszportów na granicach lądowych przez obywateli Rumunii i Bułgarii ma zapaść, jak sprecyzowała Rada UE, "w rozsądnym przedziale czasowym".

Justyna Prus 

just/ awl/

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.