• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Grecja. Szef MSZ: Turcja zachowuje się jak Korea Północna, to niedopuszczalne w NATO

jb

12.12.2022 16:04 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Grecja. Szef MSZ: Turcja zachowuje się jak Korea Północna, to niedopuszczalne w NATO

Partnerzy portalu

Grecja. Szef MSZ: Turcja zachowuje się jak Korea Północna, to niedopuszczalne w NATO - GospodarkaMorska.pl
Nikos Dendias

Szef greckiej dyplomacji Nikos Dendias skrytykował w poniedziałek Ankarę za groźbę ataku rakietowego na Ateny i powiedział, że Turcja zachowuje się jak Korea Północna, co jest niedopuszczalne w przypadku kraju należącego do NATO.

Dendias oznajmił, że na "powszechne potępienie" zasługuje to, że "kraj sojuszniczy, członek NATO, grozi atakiem rakietowym Grecji".

Postawę Ankary skrytykował też rzecznik greckiego rządu Giannis Oikonomu, który powiedział, że Grecja nie jest krajem, który może być "terroryzowany i zastraszany" przez Turcję.

W niedzielę prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że wyprodukowana przez Turcję rakieta balistyczna krótkiego zasięgu Tajfun jest w stanie uderzyć w Ateny. Oskarżył Grecję o dozbrajanie greckich wysp i ostrzegł, że "Turcja nie będzie biernym obserwatorem. Musi coś zrobić" w tej sprawie.

Kilka dni wcześniej turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zagroził Grecji inwazją, jeśli nie zdemilitaryzuje swoich wysp na Morzu Egejskim.

Turecki minister obrony Hulusi Akar oskarżył w poniedziałek Grecję o to, że doprowadza do wzrostu napięć poprzez "nierozsądne, nielogiczne i niezgodne z prawem żądania i twierdzenia, jak też prowokacyjne postępowanie i retorykę".

Armia turecka w październiku przetestowała nad Morzem Czarnym produkowany w kraju pocisk balistyczny krótkiego zasięgu typu Tajfun. Pocisk może uderzyć w cel znajdujący się w odległości 561 kilometrów w ciągu niecałych ośmiu minut.

Turcja i Grecja od lat nie zgadzają się w sprawie terytoriów morskich, praw do surowców, zasięgu przestrzeni powietrznej i statusu niektórych wysp na Morzu Egejskim. Ankara zarzuca Atenom, że usiłują pozbawić ją zysków z eksploatacji złóż naftowych i gazowych pod wodami terytorialnymi Grecji i Cypru, gdzie - zdaniem Turcji - granice nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd.

Fot. Depositphotos 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.