• <

Turcja zakwestionuje suwerenność wysp na Morzu Egejskim, jeśli Grecja nie wycofa z nich swoich sił

gm

26.05.2022 20:37 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Turcja zakwestionuje suwerenność wysp na Morzu Egejskim, jeśli Grecja nie wycofa z nich swoich sił

Partnerzy portalu

Turcja zakwestionuje suwerenność wysp na Morzu Egejskim, jeśli Grecja nie wycofa z nich swoich sił - GospodarkaMorska.pl

Grecja musi wycofać swoje wojsko z wysp Morza Egejskiego, inaczej Turcja może zacząć kwestionować ich suwerenność – ostrzegł w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. To najnowsza odsłona coraz bardziej agresywnych zachowań Turcji wobec Grecji – komentują greckie media.

„Uchylenie przez Grecję statusu wysp przyznanych jej warunkowo w ramach porozumień pokojowych z Lozanny z 1923 roku i paryskich z 1947 roku jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. (...) Jakie były warunki? (Grecja) nie uzbroi tych wysp. Grecja uzbroiła je w 1960 roku, więc my mówimy, że jeśli nie ustąpi, rozpoczniemy debatę na temat ich suwerenności” – powiedział Cavusoglu.

Jak komentuje grecki portal Ekathimerini, wypowiedź szefa tureckiej dyplomacji to przykład „najnowszej ostrej eskalacji retoryki Ankary po niedawnej wizycie premiera Grecji Kyriakosa Micotakisa w Waszyngtonie, w trakcie której odniósł się do coraz bardziej agresywnego zachowania Turcji”.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, po powrocie greckiego premiera z USA, że nie zamierza się już z nim nigdy spotkać oraz, że Micotakis dla niego „nie istnieje”.

Pod koniec kwietnia Grecja oskarżyła Turcję o naruszenie greckiej przestrzeni powietrznej przez tureckie myśliwce. Micotakis skomentował wówczas, że takie działania „osłabiają europejskie bezpieczeństwo, jak i jedność NATO w momencie, gdy konieczne jest dla nas wszystkich, członków NATO, pozostanie zjednoczonymi w obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę”.

W ostatnich dniach doszło do kilku podobnych lotów tureckich samolotów bojowych w greckiej przestrzeni powietrznej.

Turcja i Grecja, kraje członkowskie NATO, od lat nie zgadzają się w sprawie terytoriów morskich, praw do surowców, zasięgu przestrzeni powietrznej i statusu niektórych wysp na Morzu Egejskim. Ankara zarzuca Atenom, że usiłuje pozbawić ją zysków z eksploatacji podmorskich złóż naftowych i gazowych pod Morzem Egejskim i Śródziemnym, gdzie, zdaniem Turcji, granice nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd. W 1996 roku Turcja i Grecja znalazły się na skraju wojny z powodu jednej z wysepek na Morzu Egejskim.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.