• <
mewo_2022

TenneT poszukuje gwaranta jakości kabli dla połączenia morskiego BorWin5

10.09.2021 14:08 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore TenneT poszukuje gwaranta jakości kabli dla połączenia morskiego BorWin5

Partnerzy portalu

TenneT poszukuje gwaranta jakości kabli dla połączenia morskiego BorWin5 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Tennet

TenneT, operator systemu przesyłowego w Holandii i w dużej części Niemiec, ogłosił przetarg na usługę monitorowania produkcji i zapewnienia jakości procesu produkcji kabli dla morskiego połączenia sieciowego BorWin5 w Niemczech. Połączenie jest kluczowe dla morskich farm wiatrowych w Niemczech.

Kable zostaną wyprodukowane przez firmę NKT, która otrzymała kontrakt na realizację projektu w sierpniu ubiegłego roku. Firma, z którą zostanie podpisany kontrakt w ramach tego przetargu, przeprowadzi monitoring produkcji w trakcie i po wyprodukowaniu kabli w celu zapewnienia jakości systemów HVDC – informuje portal OffshoreWind.biz. Zwycięzca przetargu będzie świadczył usługi jako niezależna strona trzecia w imieniu operatora w fabryce NKT w Karlskronie, w Szwecji.

NKT w ramach kontraktu musi dostarczyć łącznie 230 kilometrów kabli energetycznych wysokiego napięcia DC XLPE 320 kV. Będą także zainstalowane przez NKT przy użyciu własnego statku do układania kabli NKT Victoria.

Połączenia BorWind pomogą rozwinąć morską energetykę wiatrową

Obok BorWin1, BorWin2 i BorWin3, BorWin5 jest czwartym projektem realizowanym przez TenneT u wybrzeży Borkum. Wszystkie projekty dotyczą technologii prądu stałego.

Zgodnie z założeniami niemieckiego rządu, do 2030 roku w Niemczech ma być dostępnych łącznie 15 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Dzięki 900 MW zdolności przesyłowej, projekt BorWin5 jest ważnym elementem w osiągnięciu tych celów. BorWin5 ma łączną długość ok. 230 km. Punktem wyjściowym jest morska platforma konwerterowa BorWin epsilon. Tam prąd trójfazowy wytwarzany przez morską farmę wiatrową EnBW He Dreiht zostanie przekształcony na prąd stały i 110-kilometrowym kablem podmorskim przetransportowany na ląd stały. Z miejsca wyjścia na ląd w Hilgenriedersiel energia elektryczna zostanie przesłana kablem lądowym na odcinku 120 kilometrów do przyszłej stacji konwertorowej w Garrel/Ost niedaleko Cloppenburga. W stacji przekształtnikowej prąd stały zostanie ponownie przekształcony w prąd trójfazowy, a stamtąd wprowadzony do lądowej sieci najwyższych napięć.

Jak w przypadku większości morskich przyłączeń farm wiatrowych do sieci w zachodniej części Morza Północnego, trasa kabla z BorWin5 przebiega również przez wyspę Norderney. W celu ochrony wrażliwego środowiska naturalnego w Parku Narodowym Dolnej Saksonii Morza Wattowego oraz zagwarantowania bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, firma TenneT wykonuje na wyspie odwierty poziome, w których umieszczono rury ochronne kabli.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.