• <
mewo_2022

Bladt Industries dostarczy monopale XXL dla farm budowanych przez Ørsted

08.09.2021 23:05 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Bladt Industries dostarczy monopale XXL dla farm budowanych przez Ørsted

Partnerzy portalu

Bladt Industries dostarczy monopale XXL dla farm budowanych przez Ørsted - GospodarkaMorska.pl
Fot. Bladt Industries

Jeden z czołowych producentów fundamentów Bladt Industries zawarł kontrakt na dostawę monopali XXL (fundamentów) dla dwóch morskich farm wiatrowych Ørsted zlokalizowanych w Niemczech. Nowy zakład produkcyjny Bladt w Odense w Danii będzie w pełni wykorzystywany już od momentu jego uruchomienia, które zaplanowano na 2022 rok.

W lutym 2021 roku Bladt Industries ogłosił dużą inwestycję mającą na cel rozbudowę zakładów produkcyjnych w Odense Harbor. Po zakończeniu rozbudowy, wiosną 2022 roku, firma spodziewa się rozpocząć budowę monopali XXL. To gigantyczne stalowe fundamenty, które montowane są na dnie morza, gotowe do wsparcia następnej generacji morskich turbin wiatrowych, z których każda ma 250-300 metrów wysokości.

Rok po ogłoszeniu, Bladt Industries zdobył swój pierwszy duży kontrakt (we współpracy z niemiecką firmą Steelwind) na wyprodukowanie monopali XXL dla duńskiej grupy energetycznej Ørsted. Monopale XXL zostaną wykorzystane przy budowie dwóch niemieckich morskich farm wiatrowych, Gode Wind 3 (242 MW) i Borkum Riffgrund 3 (900 MW).

– Decyzja o podjęciu dużej inwestycji w rozbudowę naszych zakładów produkcyjnych była słuszna.  Zdobycie zamówień i uruchomienie pełnej produkcji w 2022 roku jest dla nas wymarzonym scenariuszem. Jesteśmy teraz na wyjątkowej pozycji w branży morskiej energetyki wiatrowej i z niecierpliwością czekamy na wzmocnienie naszej roli jako głównego gracza w zielonej transformacji – komentuje Anders Søe-Jensen, dyrektor wykonawczy Bladt Industries.

Waga dużego monopala sięga 1200 ton

Każdy monopal XXL będzie miał wysokość do 100 metrów, średnicę prawie 10 metrów i wagę około 1200 ton. Tylko zlecenie od Ørsted oznacza, że w okresie produkcji Bladt musi zatrudnić do 380 pracowników. Proces rekrutacji już się rozpoczął.

Oczekuje się, że rynek morskiej energetyki wiatrowej wzrośnie z obecnego poziomu 24 GW do 170 GW do 2030 roku i do 300 GW do 2050 roku. Bladt Industries ma ambicję stać się głównym dostawcą w miarę dalszego rozprzestrzeniania się morskiej energetyki wiatrowej.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.