• <
ALFA_LAVAL_TOP_2021

UE znów zajmie się tureckimi wierceniami wokół Cypru

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki UE znów zajmie się tureckimi wierceniami wokół Cypru
UE znów zajmie się tureckimi wierceniami wokół Cypru - GospodarkaMorska.pl

gm24

12.10.2019 Źródło: PAP

Unijni ministrowie spraw zagranicznych zajmą się na poniedziałkowym spotkaniu w Luksemburgu problemem nielegalnych wierceń Turcji na wodach wokół Cypru. Sprawa ma trafić też na szczyt UE w przyszłym tygodniu.

Jeszcze w lipcu w reakcji na uznane za nielegalne tureckie poszukiwania podmorskich złóż gazu ziemnego koło Cypru ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej podjęli decyzję o zmniejszeniu przekazywanych Turcji funduszy unijnych oraz wstrzymaniu prowadzonych z nią rokowań w sprawie umowy o ruchu lotniczym.

Kroki te jednak nie powstrzymały Ankary przed dalszą eskalacją sporu. Na początku października Turcja wysłała statek wiertniczy na obszar, gdzie Nikozja wydała pozwolenia na odwierty w celu poszukiwania węglowodorów firmom włoskim i francuskim.

Według źródeł dyplomatycznych unijni ministrowie spraw zagranicznych będą rozważać różne opcje w reakcji na ten rozwój wydarzeń. Niewykluczone są sankcje.

"Spodziewam się, że Rada podkreśli, że cały czas zajmuje się tą sprawą i będzie ją śledziła uważnie. W poniedziałek będzie możliwość szczegółowej wymiany opinii w świetle najnowszych wydarzeń" - powiedziała w piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz. Jak poinformowała, spodziewa się, że temat ten będzie też omawiany na posiedzeniu Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu.

Cypr już wcześniej naciskał na twardsze podejście i przyjęcie poważniejszych sankcji w przyszłości, jeśli Turcja nie zmieni swojego zachowania. W UE były jednak obawy przed antagonizowaniem kluczowego w kwestiach bezpieczeństwa i migracji sojusznika.

Relacje między Brukselą a Ankarą pogorszyły się jednak teraz wraz z decyzją Turcji o inwazji na kontrolowane przez Kurdów tereny północno-wschodniej Syrii.

"Doceniamy to, co zrobiła Turcja, przyjmując u siebie 3,6 mln uchodźców z Syrii, zrobiliśmy bardzo dużo, żeby ich wesprzeć, ale bardzo się obawiamy, że to, co się dzieje w północno-wschodniej Syrii, podważy stabilność całego regionu" - podkreśliło w poniedziałek źródło unijne.

UE wezwała Turcję do zaprzestania działań wojskowych, wskazując, że dodatkowo osłabią one stabilność całego regionu, zwiększą cierpienia ludności cywilnej i spowodują dalsze przesiedlenia. "28" uważa, że przez działania Turcji perspektywy kierowanego przez ONZ procesu politycznego ws. osiągnięcia pokoju w Syrii pogorszą się.

Unijni ministrowie mają rozmawiać na ten temat w poniedziałek wraz ze specjalnym wysłannikiem ONZ do Syrii Geirem Pedersenem. UE wskazuje na ryzyko, że działania Turcji w północno-wschodniej Syrii grożą też powrotem bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

Turcja prowadzi odwierty w poszukiwaniu podmorskich złóż u wschodnich i zachodnich wybrzeży Cypru w imieniu Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Uznawane na arenie międzynarodowej władze cypryjskie, które również zgłaszają roszczenia do tych akwenów, uważają te wiercenia za nielegalne, ale Ankara nie zgadza się z tymi zarzutami. Również rząd Grecji traktuje te tureckie działania jako naruszenie suwerenności Cypru.

W poniedziałek szefowie dyplomacji państw członkowskich spotkają się też z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Wadymem Prystajką. Rozmowa ma dotyczyć reform, w tym tych dotyczących sektora energetycznego oraz sytuacji w Donbasie.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 27800,00 $ tona 0,38% 15 kwi
 Cynk 2809,00 $ tona 0,72% 15 kwi
 Aluminium 2328,00 $ tona 1,35% 15 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.