• <
siemens_gamesa_2022

Blisko 20 miliardów funtów ma kosztować rozbiórka brytyjskich szybów naftowych i gazowych w ciągu następnej dekady

rk

30.11.2022 16:12 Źródło: Offshore Energies UK
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Blisko 20 miliardów funtów ma kosztować rozbiórka brytyjskich szybów naftowych i gazowych w ciągu następnej dekady

Partnerzy portalu

Blisko 20 miliardów funtów ma kosztować rozbiórka brytyjskich szybów naftowych i gazowych w ciągu następnej dekady - GospodarkaMorska.pl
BBC

Reprezentujący państwowy przemysł energetyczny na morzu organ Offshore Energies UK (OEUK), przedstawił raport, w którym wyliczyła koszt likwidacji instalacji morskich związanych z wydobyciem surowców energetycznych na Morzu Północnym.


W raportowanym dokumencie wyliczono, że zostanie zlikwidowanych 2 100 odwiertów na Morzu Północnym, wykorzystywanych do wydobycia ropy i gazu. Nie mniej podkreślono ich ważną rolę w dostarczaniu mieszkańcom Wielkiej Brytanii potrzebnej im energii elektrycznej i ciepłowniczej.


OEUK wyjaśnił, że likwidacja wiąże się z procesem wycofywania starej, morskiej infrastruktury energetycznej z użytku, gdy nie jest już potrzebna lub gdy jest na końcu swoich możliwości użytkowania. Co istotne, w związku z tym rozwinął się brytyjski sektor związany z likwidacją tego typu obiektów. Przewiduje też gwałtowny wzrost aktywności w ciągu najbliższych 3-4 lat. Według raportu, sektor będzie się nadal rozwijał, ponieważ inne, pojawiające się technologie energetyczne, takie jak morskie farmy wiatrowe, również wymagają tej usługi. Podkreślił też, że w ciągu najbliższej dekady zostanie zlikwidowanych około 2 100 odwiertów na Morzu Północnym, czyli około 200 rocznie, przy średnim koszcie 7,8 mln funtów na odwiert. Podczas gdy w 2021 roku 10% wydatków na ropę naftową i gaz ziemny została przeznaczona na likwidację odwiertów, w 2022 roku odsetek ten wzrósł do 14%, a do 2031 roku ma wzrosnąć do 19%. W związku z tym przewiduje się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat wydatki na likwidację będą wynosiły 19,7 mld funtów. Ponadto OEUK przewiduje, że ponad 75% wszystkich wydatków na likwidację odwiertów przypadnie na środkową i północną część infrastruktury na Morzu Północnym.


- Brytyjski sektor rozbiórkowy rozwija się jak kula śnieżna i będzie rósł jeszcze przez wiele lat. Stanowi to jednak zarówno wyzwanie, jak i szansę. Rozwój odnawialnych źródeł energii oraz zapotrzebowanie na usługi i wiedzę z zakresu likwidacji elektrowni spowoduje rosnącą presję na zasoby. To wielki problem i jest ważne, aby odpowiednio zarządzać tą szansą w całym sektorze, tak aby brytyjskie firmy mogły uchwycić lwią część tej wartej 20 miliardów funtów szansy. Przy odpowiednim wsparciu ze strony rządu i działaniach ze strony przemysłu, Wielka Brytania może osiągnąć znaczne zyski z likwidacji, jak również zachować tysiące miejsc pracy w tym rozwijającym się sektorze – zaznaczył kierownik ds. likwidacji w OEUK Ricky Thomson.


Według tego raportu, wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii, takich jak morska energia wiatrowa, może spowodować trudności w zapotrzebowaniu na usługi likwidacyjne. Jeśli chodzi o inne działania Offshore Energies UK, organ podkreślił że ostatnie zmiany podatkowe dotyczące produkcji ropy i gazu mocno uderzą brytyjski przemysł energetyczny offshore. Dlatego sektory morskiej energii wiatrowej, składowania CO2 oraz ropy naftowej i gazu będą musiały współpracować i zachować przejrzystość w zakresie planowanych projektów, aby upewnić się, że możliwości te są odpowiednio zarządzane.

Gospodarka Morska
Offshore Energies UK

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.