• <

Wynik wyszukiwania - "likwidacja" - Wiadomości

Pełnomocnik ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej na liście zniesionych przez rząd stanowisk

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek zapowiedział zniesienie kolejnych 29 pełnomocników, którzy dotychczas funkcjonowali przy rządzie. Zastrzegł przy tym, że ich istotne zadania będą dalej realizowane, ale "przez właściwych ministrów".
13.05.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zakończy się w tym roku? Tak twierdzi prezes Hapag-Lloyd

Rolf Habben Jansen, prezes zarządu Hapag-Lloyd, jednej z największych firm w branży morskiej, twierdzi że wywołany przez jemeńskich bojowników największy od dekad kryzys w żegludze zostanie przezwyciężony do 2024 roku.
30.04.2024

Jak wygląda proces uzyskiwania decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowych?

Drugiego dnia konferencji Baltic Nuclear Energy Forum odbyła się debata poświęcona procesowi uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych dotyczących budowania elektrowni jądrowych.
26.03.2024

Wzrasta zagrożenie ze strony somalijskich piratów. Rozwiązaniem uzbrojona ochrona?

Obok agresywnej działalności bojowników Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zagrożenie dla żeglugi stwarzają somalijscy piraci, którzy w ostatnim czasie uaktywnili się na wielką skalę. Stanowią niebezpieczeństwo dla statków chcących pokonać trasę morską prowadzącą przez "Róg Afryki", bądź też zmierzając na trasie żeglugowej na Oceanie Indyjskim. Nie brakuje przy tym zarzutów o nieskuteczność międzynarodowych sił morskich mających chronić żeglugę w rejonie.
23.03.2024

DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

DNV wzywa do głębszej współpracy branżowej w celu opracowania solidnych standardów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej przed konferencją WindEurope w Bilbao. Najnowszy raport Energy Transition Outlook przewiduje, że energia wiatrowa stanie się głównym odnawialnym źródłem energii w Europie do roku 2050 i będzie odpowiadać za 43% całkowitej produkcji energii elektrycznej.
20.03.2024

Kolejny atak sił koalicji na instalacje Huti w Jemenie. Bojownicy dostaną zadyszki?

Jak donosi Centralne Dowództwo Sił USA (CENTCOM) kolejny raz udało się, w ramach samoobrony, zneutralizować pocisk przeciwokrętowy, który jemeńscy rebelianci planowali wykorzystać przeciwko międzynarodowej żegludze na Morzu Czarnym i Zatoce Adeńskiej. Celem międzynarodowych sił morskich stało się skuteczne neutralizowanie zagrożenie jeszcze zanim znajdzie się ono w powietrzu.
14.02.2024

Szef BBN wskazuje na potrzebę rozbudowy morskiej infrastruktury. Czeka nas "odbudowa" Portu Wojennego Hel?

Podczas uroczystości położenia stępki pod prototypowa fregatę programu "Miecznik" Jacek Siewiera zwrócił uwagę na szereg wyzwań stojących przed morskim rodzajem sił zbrojnych. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania w tym celu Punktu Bazowania Hel, który do 2006 roku był siedzibą zlikwidowanej 9. Flotylli Obrony Wybrzeża.
05.02.2024

Zmiany w Konwencji pracy na morzu z 2006 r.

W dniach od 27 maja do 11 czerwca 2022 roku odbyła się w Genewie internacjonalna konferencja, która została zorganizowała przez Międzynarodową Organizację Pracy. Na mocy jej obrad, podjęto decyzję o zmianie Konwencji pracy na morzu z 2006 roku, której zmieniona wersja wejdzie w życie już 23 grudnia 2023 roku. Wspomniana powyżej konferencja jest organizowana cyklicznie co roku, natomiast w jej ramach podejmuje się takie tematy, jak decyzje w przedmiocie przyszłej polityki organizacji, jej programu czy budżetu.
23.11.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

Fiński prezydent o zniesieniu demilitaryzacji Wysp Alandzkich

Czy naprawdę jest obecnie dobry czas aby, choćby częściowo, zrywać porozumienie pokojowe? – pytał retorycznie prezydent Sauli Niinisto podczas piątkowej wizyty w Mariehamn, stolicy Wysp Alandzkich. Według raportu fińskiego MSZ, do którego dotarły media „Finlandia nie powinna podejmować prób zniesienia demilitaryzacji Wysp, ani też likwidacji konsulatu Rosji”.
04.11.2023

Rumuńska marynarka wojenna nabyła dwa brytyjskie niszczyciele min

Okręty przeciwminowe typu Sandown, ex-HMS Blyth i HMS Pembroke, zostały sprzedane Rumunii przez Urząd Sprzedaży Sprzętu Obronnego (Defence Equipment Sales Authority, DESA). Mają one wzmocnić potencjał obronny tego kraju w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min morskich i innych obiektów niebezpiecznych w rejonie Morza Czarnego.
02.10.2023

Zatrzymano wyciek ścieków do Bałtyku po awarii w Lipawie

Zatrzymano wyciek nieczystości do Morza Bałtyckiego, do którego doszło po zawaleniu się ściany zbiornika oczyszczalni ścieków w Lipawie na zachodzie Łotwy - informują we wtorek łotewskie media. Władze odradzają kąpieli w morzu w tej okolicy.
25.07.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

Kopalnia Bełchatów formuje linię brzegową przyszłych najgłębszych w kraju jezior

Po zakończeniu wydobycia na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów mają powstać dwa najgłębsze w Polsce jeziora. Właśnie rozpoczął się kolejny etap formowania linii brzegowej przyszłych zbiorników wodnych. To jeden z elementów transformacji regionu bełchatowskiego.
12.04.2023

Morska energetyka wiatrowa jest kluczem do osiągnięcia celów klimatycznych USA

W ocenie ekspertów ośrodka analitycznego GlobalData, rozwinięty w pełni sektor offshore wind może być cennym dodatkiem do miksu energetycznego USA, które pod prezydenturą Joe Bidena wyznaczyły cel neutralności klimatycznej. Warunkiem jest likwidacja m.in. barier regulacyjnych oraz wsparcie rodzimego przemysłu.
16.02.2023

Koszty likwidacji instalacji naftowych i gazowych na Morzu Północnym sięgną 20 mld funtów

Według prognoz organizacji branżowej Offshore Energies UK, w ciągu najbliższej dekady na likwidację instalacji naftowych i gazowych na Morzu Północnym wydane zostanie 20 mld funtów. Branża podkreśla, że przez ostatnie lata odwierty te odegrały kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii. Na podobne usługi będzie rosło zapotrzebowanie w sektorze offshore wind. To może spowodować wyzwania.
07.12.2022

Blisko 20 miliardów funtów ma kosztować rozbiórka brytyjskich szybów naftowych i gazowych w ciągu następnej dekady

Reprezentujący państwowy przemysł energetyczny na morzu organ Offshore Energies UK (OEUK), przedstawiła raport, w którym wyliczyła koszt likwidacji instalacji morskich związanych z wydobyciem surowców energetycznych na Morzu Północnym.
30.11.2022

Specjalne Nagrody Security Forum Szczecin przyznane

Jak chronić morską infrastrukturę krytyczną? Nowe zadania dla Marynarki Wojennej RP? W stolicy województwa zachodniopomorskiego odbyło się Security Forum Szczecin. Podczas imprezy przyznano specjalne nagrody.
24.10.2022

Port Gdynia ogłosił przetarg ograniczony na dzierżawę Terminalu Zbożowego

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. ogłosił przetarg ograniczony na dzierżawę Terminalu Zbożowego. Termin zgłoszeń upływa 1 grudnia.
13.10.2022

Ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich: Gotlandia kluczowa dla regionu

Położona na Bałtyku Gotlandia pełni kluczową rolę w utrzymaniu transportu morskiego w przypadku zaistnienia konfliktu - zgodzili się w piątek na wyspie ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich. Zapowiedzieli zacieśnienie współpracy w regionie w związku ze wstąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO.
02.09.2022

Drewry: rynek kontenerowy stygnie, ale kongestie pozostaną

Firma konsultingowa Drewry, zajmująca się analizą rynku morskiego, opublikowała najnowszy raport, w którym stwierdza, że widoczne są już zmiany na globalnym rynku kontenerowym, ale na szybkie usunięcie kongestii i powrót do przedpandemicznej normalności nie ma co liczyć.
08.07.2022

Niebezpieczne bydłowce

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich.
28.06.2022

Widoczne postępy przy przebudowie mostu nad Regalicą

Przebudowa mostu na Regalicy to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych obecnie na Pomorzu Zachodnim. Realizatorem są Wody Polskie, a projekt jest realizowany w ramach Programu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.
02.06.2022

Niemcy. Szef fundacji klimatycznej, działającej przy Nord Stream 2, odmawia jej rozwiązania

Rozwiązanie fundacji klimatycznej, utworzonej dla wspierania działań Nord Stream 2 na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, nie może być zrealizowane ze względów prawnych – uważa Erwin Sellering (SPD), prezes fundacji i były premier tego landu na wschodzie Niemiec.
22.04.2022

Infrastruktura krytyczna i cyberbezpieczeństwo. Czy jest się czym martwić? Rozmowa z ekspertem

Postępująca cyfryzacja infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. porty morskie i terminale, wiele operacji ułatwia, ale też każe przywiązywać większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Branża morska coraz bardziej zwraca uwagę hakerów, co pokazały serie ataków na związane z nią przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
19.04.2022

Spółka Bałtycki Terminal Zbożowy w likwidacji. Po modernizacji nadal będzie funkcjonował tu terminal zbożowy

Bałtycki Terminal Zbożowy, który mieści się na terenie Portu Gdynia jest w stanie likwidacji. Po modernizacji będzie tu funkcjonował nowoczesny terminal zbożowy.
08.04.2022

Czy w obliczu wojny na Ukrainie i sankcji Niemcy opóźnią odejście od atomu?

Możliwe, że wojna na Ukrainie oraz międzynarodowe sankcje spowodują, że Niemcy opóźnią odejście od energetyki jądrowej. Niemiecki minister ds. energii i ochrony klimatu Robert Habeck wskazał, że rząd nie wyklucza możliwości utrzymania elektrowni jądrowych przy pracy przez dłuższy czas, niż pierwotnie wskazywano.
06.03.2022

Niemiecka spółka, powołana do operowania Nord Stream 2 nie wyklucza swojej likwidacji

Niemiecka spółka Gas for Europe GmbH, utworzona przez właściciela gazociągu Nord Stream 2 nie wyklucza, że zostanie zlikwidowana - wynika z informacji zamieszczonej na jej stronie internetowej.
03.03.2022

Portowa Straż Pożarna w Szczecinie zrobiła podsumowanie roku 2021. Jakie plany na 2022?

Portowa Straż Pożarna z siedzibą w Szczecinie przy ulicy Bytomskiej 1 jest komórką organizacyjną Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Strażacy w ubiegłym roku wyjeżdżali ze swej jednostki 205 razy, z czego do 22 pożarów. Statki pożarnicze "Strażak-24" i "Strażak-26" brały udział w asyście przeciwpożarowej 351 razy.
08.02.2022

Ministrowie Polski i Łotwy o współpracy portów

Współpraca polskich i łotewskich portów była jednym z tematów omawianych przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra transportu Łotwy Talisa Linkaitsa.
17.01.2022

Jednostki Ship-Service wystawione na sprzedaż

Jak informowaliśmy, spółka Ship-Service, zajmująca się m.in. bunkrowaniem statków, obsługą portową i przeładunkami, została postawiona w stan likwidacji. Na sprzedaż zostało wystawionych należących do niej siedem jednostek pływających.
06.12.2021

Koniec spółki Ship-Service. Likwidacja firmy po 64 latach

Decyzja o rozwiązaniu szczecińskiej spółki Ship-Service zajmującej się m.in. bunkrowaniem statków i ich obsługą w portach, została podjęta 29 października podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia przez Grupę Orlen, obecnego właściciela.
28.11.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
20.07.2021

Witkowski: ponad 90 proc. przychodów sektora stoczniowego w Polsce tworzą podmioty prywatne

Ponad 90 proc. przychodów sektora stoczniowego w Polsce realizowane jest przez podmioty prywatne – mówił w środę wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Dodał, że przedsiębiorstwa, aby zwiększyć zatrudnienie, muszą utrzymywać stabilny portfel zamówień i oferować atrakcyjne wynagrodzenia.
14.04.2021

10 lat od katastrofy nuklearnej w Fukushimie

11 marca 2011 roku nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które wywołało 10-metrową falę tsunami. Skutkiem powstałego tsunami i trzęsienia ziemi u północno-wschodniego wybrzeża kraju, była największa katastrofa nuklearna na świecie od czasów awarii Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 roku.
11.03.2021

Rosja: Nornikiel zapłacił 2 mld USD kary za wyciek paliwa w Arktyce

Rosyjski koncern Nornikiel potwierdził w środę, że zapłacił grzywnę w wysokości 146 mld rubli (ok. 2 mld USD), na którą skazał go sąd za szkody dla środowiska naturalnego po wycieku oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem wiosną 2020 roku.
10.03.2021

Podpisano pierwszą umowę na studium wykonalności w programie Kolej Plus

Podpisana została pierwsza umowa w programie Kolej Plus na opracowanie wstępnego studium wykonalności - poinformował w środowym komunikacie prezes PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) Ireneusz Merchel. Jest to projekt “Kolej w Kozienicach - likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego”.
03.03.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

Nornikiel zapłaci rekordowo wysoką grzywnę za skażenie środowiska w Norylsku

Koncern Nornikiel poinformował w piątek, że zapłaci grzywnę w wysokości 146 mld rubli (ok. 2 mld USD) za szkody dla środowiska naturalnego spowodowane wyciekiem oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem w maju 2020 roku.
19.02.2021

Nowy Jedwabny Szlak – tranzyt konkuruje z transportem morskim

Transport na Wschód, poza granicę Unii Europejskiej, wiąże się z sporą liczbą przeszkód do pokonania. Formalnych, politycznych, infrastrukturalnych, na przejściach granicznych czy problemów dotyczących bezpieczeństwa. W Polsce nie brakuje jednak przewoźników, którzy podejmują się transportu towarów w tym kierunku.
17.02.2021

Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w UE

Jedną z najłagodniejszych recesji w UE zanotowała Polska w ubiegłym roku – zwrócił uwagę minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, który uczestniczył we wtorkowej wideokonferencji Rady ECOFIN.
16.02.2021

Ruszył przetarg na sprzedaż ST3 Offshore

Syndyk Masy Upadłości ST3 Offshore Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w Szczecinie ogłosił wczoraj przetarg pisemny na sprzedaż z wolnej ręki przedsiębiorstwa.
10.02.2021

Rozbiórka tam na rzekach to przepis na sukces?

Na całym świecie coraz częściej mówi się o konieczności rozbierania niepotrzebnych barier na rzekach, gdyż nie tylko dewastują one całe ekosystemy, nie spełniają swoich funkcji, ale stanowią też często zagrożenie dla ludzi. U nas w planach jest z kolei budowa kilku stopni wodnych, więc nie dość, że nie podążamy z duchem zmian na lepsze, to jeszcze chcemy pogorszyć stan naszych (i tak już zdewastowanych) rzek. Jakie korzyści płyną z rozbiórki tam i czy w Polsce jest to możliwe?
09.02.2021

Sellin o słowach Tuska: mówi to człowiek, który zlikwidował polskie stocznie

Mówi to człowiek, o którym w Moskwie mówiono, że "to nasz człowiek w Warszawie"; mówi to człowiek, który doprowadził do likwidacji polskich stoczni - ocenił w środę wypowiedź b. premiera Donalda Tuska o PiS podczas spotkania klubu "GW" wiceminister KiDN Jarosław Sellin.
05.02.2021

Zmiany w uldze abolicyjnej wprowadzają limit odliczenia do 1360 złotych

Od stycznia 2021 roku osoby, które rozliczają dochody z zagranicy zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia, skorzystają z ulgi podatkowej tylko do kwoty 1360 zł. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że ma to zapobiec nieprawidłowościom i unikaniu opodatkowania. – Wydaje się jednak, że zmiany te służą jedynie zwiększeniu przychodów z tytułu podatków do budżetu państwa – ocenia Agnieszka Telakowska-Harasiewicz z SSW Pragmatic Solutions. Nowe zasady dotkną ponad 26 tys. osób.
04.02.2021

PSL: budową doku w stoczni Gryfia zajmie się firma bez doświadczenia i pracowników

Budową doku w stoczni Gryfia zajmie się firma bez doświadczenia i pracowników - podkreślił w piątek poseł PSL Jarosław Rzepa. "Rząd PiS zlikwidował Ministerstwo Gospodarki Wodnej, ale ministra Marka Gróbarczyka nie zatopił" - dodał.
22.01.2021

„GW”: świnoujska stocznia „Gryfia” idzie pod młotek

Świnoujska stocznia "Gryfia” przed świętami zwolniła ponad 200 pracowników, a działający pół wieku zakład idzie pod młotek - podaje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
07.01.2021

Wybór strategicznego doradcy CPK jednym z ważniejszych wydarzeń 2020 r.?

Wybór lotniska Incheon z Seulu na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego, przyjęcie przez rząd Programu Wieloletniego CPK i rozpoczęcie wykupu gruntów pod port to jedne z ważniejszych wydarzeń w 2020 r. - uważa prezes spółki CPK Mikołaj Wild.
26.12.2020

Losy świnoujskiej stoczni - konferencja MSR Gryfia i Ministerstwa Infrastruktury

We wrześniu br. zarząd stoczni MSR Gryfia poinformował o planowanym zbyciu części majątku w Świnoujściu. Dzisiaj odbyła się widekonferencja prasowa Ministertwa Infrastruktury i spółki MSR Gryfia, dotycząca obecnej sytuacji stoczni oraz perspektyw przedsiębiorstwa.
11.12.2020

Gróbarczyk: duży dok dla Gryfii to szansa na rozwój

Duży dok, który ma powstać dla Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie, to jedyne racjonalne rozwiązanie dające przyszłość przemysłu stoczniowego – podkreślił w piątek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
11.12.2020

Grupa Morska: Dlaczego likwidują najlepszą, byłą stocznię państwową MSR S.A. w Świnoujściu? (felieton)

W dniu 27.11.2020 roku ukazało się na stronach internetowych MSR Gryfia kolejne ogłoszenie o rozpoczęciu postępowania w trybie przetargu na sprzedaż terenów i zabudowań byłej Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu, która została przejęta w roku 2013 przez Szczecińską Stocznię Remontową Gryfia. Ponadto w dniu wczorajszym tj. 29.11.2020 roku na jednym z portali świnoujskich ukazała się tragiczna informacja o tym, że w dniach 26-27.11.2020 roku wszyscy pracownicy stoczni w Świnoujściu otrzymali wypowiedzenia umów o pracę, ze
07.12.2020

Kim są „czarne berety”: tajniki sukcesu rosyjskiej „piechoty morskiej”

Czarne berety to szczególny rodzaj wojsk brzegowych Marynarki Wojennej Rosji. Odwieczne tradycje i najtrudniejsze misje bojowe, które są w stanie wypełnić tylko ci żołnierze.
06.12.2020

Pięć najbardziej niebezpiecznych rosyjskich okrętów wojennych

Amerykański magazyn „National Interest” wybrał pięć najbardziej niebezpiecznych okrętów Marynarki Wojennej Rosji. Jak podkreślono, rosyjska flota jest jedną z najpotężniejszych na świecie, a amerykańscy stratedzy wojskowi, którzy jej nie doceniają, robią to na „własne ryzyko”.
04.12.2020

Pracownicy stoczni Gryfia z wypowiedzeniami: „W dobie koronawirusa wyrzucono nas na bruk”

Ponad 200 pracowników stoczni "Gryfia" otrzymało w ubiegłym tygodniu wypowiedzenia. Jak komentuje na łamach TVN24 Aneta Stawicka z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni: "Potraktowano nas niegodnie, haniebnie. W dobie koronawirusa wyrzucono nas na bruk".
02.12.2020

Rząd za zwiększeniem wydatków na przekop Mierzei Wiślanej

Rząd zgodził się na to, by zwiększyć z 880 mln zł do blisko 2 mld zł wartość programu zw. z przekopem Mierzei Wiślanej - podał we wtorek CIR. Jak wytłumaczono wynika to m.in. z powodu wzrostu cen materiałów i robót budowlanych.
24.11.2020

Wzrost kosztów przekopu Mierzei Wiślanej - we wtorek na posiedzeniu rządu

Wartość pracy przy projekcie przekopu Mierzei Wiślanej ma wynieść prawie 2 mld zł z powodu m.in. wzrostu cen materiałów i robót budowlanych i zwiększenia zakresu prac - wynika z uzasadnienia do projektu zmiany uchwały Rady Ministrów, którą we wtorek ma się zająć rząd.
23.11.2020

Sejmowa komisja gospodarki morskiej o sytuacji w stoczni Gryfia

Dzisiaj sejmowa komisja gospodarki morskiej przyjęła dezyderat w sprawie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia - zakładu znajdującego się w Świnoujściu. Zdaniem posłów zakończenie działalności stoczni Gryfia w Świnoujściu będzie ciosem dla przemysłu stoczniowego.
18.11.2020

Będzie rządowy pełnomocnik ds. inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej. Zadaniem nowego pełnomocnika będzie również utworzenie Głównego Urzędu Inwestycji Morskich.
13.11.2020

Interpelacja Kacpra Płażyńskiego ws. ubezpieczeń społecznych marynarzy

Interpelacja w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 8 maja 2019 r. dotyczącego zabezpieczeń społecznych marynarzy zatrudnionych przez armatorów unijnych na statkach tzw. wygodnych bander oraz likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy.
13.11.2020

Wartość prac przy przekopie Mierzei Wiślanej wyniesie prawie 2 mld zł

Wartość pracy przy projekcie przekopu Mierzei Wiślanej ma wynieść prawie 2 mld zł. Wynika to m.in. ze wzrostu cen materiałów i robót budowlanych oraz zwiększenia zakresu prac - wynika z uzasadnienia do projektu zmiany uchwały Rady Ministrów w tej sprawie, zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
10.11.2020

100 lat temu powstało Wolne Miasto Gdańsk - największy port morski południowego Bałtyku

100 lat temu, 27 października 1920 r., Konferencja Ambasadorów przy Lidze Narodów powołała Wolne Miasto Gdańsk. Formalnie niezależne i neutralne, od początku było narzędziem niemieckiej polityki wymierzonej w Polskę i miejscowych Polaków. Żądanie jego powrotu do Rzeszy było jednym z pretekstów do rozpętania II wojny światowej.
27.10.2020

Jak elbląski port przygotowuje się do otwarcia kanału przez Mierzeję?

95 milionów złotych – na tyle wyceniono inwestycje w elbląskim porcie, by mógł on wykorzystać pełnię swoich możliwości po otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Najpilniejsze są dwa projekty – budowa obrotnicy dla statków i pogłębienie rzeki Elbląg.
26.10.2020

O udrażnianiu barier migracyjnych w Światowy Dzień Migracji Ryb [wideo]

Ryby są zwierzętami naturalnie kojarzącymi się z wodą. Ich życie to nieustanna wędrówka – w poszukiwaniu pokarmu, schronienia i przede wszystkim tarlisk. Aby zapewnić ich przetrwanie, należy umożliwić im swobodną migrację rzeczną. Wody Polskie, będące głównym podmiotem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną kraju, realizują także zadania służące odtwarzaniu korytarzy migracyjnych i udrażnianie barier stojących na drodze organizmom wodnych. Renaturyzacja wybranych odcinków rzek, modernizacja obiektów hydrotechnicznych i usuwanie wysł
24.10.2020

Basen Kaszubski: podpisanie umowy z Doraco

Port Szczecin-Świnoujście zainaugurował rozpoczęcie projektu „Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”, właśnie podpisano umowę z wykonawcą.
09.10.2020

Kurort Brzeźno – projekt nadmorskiej dzielnicy Gdańska

Wzmocnienie funkcji rekreacyjnych, odtworzenie elementów historycznych – Dom Zdrojowy, uzupełnienie o nowe funkcje usługowe i wypoczynkowe – takie są plany dla nadmorskiej dzielnicy Brzeźno. Podczas konferencji prasowej, w czwartek 8 października Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju przedstawił wizję dla rejonu ul. Hallera i Jantarowej.
08.10.2020

Gróbarczyk: dzisiaj przychodzi mi odbyć ostatnią wachtę

W piątek i sobotę (2 i 3 października) odbyły się uroczystości inauguracyjne Roku Akademickiego 2020/21 w Akademii Morskiej w Szczecinie. Jednym z gości był minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Jak powiedział podczas swojego przemówienia: "Po latach osobistej podróży, dzisiaj przychodzi mi odbyć ostatnią wachtę".
06.10.2020

Stanowisko Północnej Izby Gospodarczej w sprawie likwidacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Ocena polityczna funkcjonowania Ministerstwa Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej leży poza obrębem zainteresowania Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie – nie jesteśmy po to, by oceniać kompetencji polityków. Nie da się jednak ukryć, że gospodarka morska, przemysł stoczniowy i branża offshore to bardzo istotne gałęzie rozwoju Pomorza Zachodniego.
01.10.2020

Powstanie Główny Urząd Morski. Będzie podlegał ministrowi infrastruktury

Jest nowy schemat działów administracji rządowej podlegających poszczególnym ministrom - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Powstają dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski; będą podlegać odpowiednio ministrowi kultury i ministrowi infrastruktury - dodał.
01.10.2020

Jak się ma planowane „ograniczenie” ulgi abolicyjnej do zwolnienia z PIT dla marynarzy? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Na temat związku planowanowanego „ograniczenia” ulgi abolicyjnej ze zwolnieniem z PIT dla marynarzy porozmawialiśmy z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem.
01.10.2020

Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty. W rządzie pojawiły się też nowe nazwiska, w tym: wicepremier Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek i Grzegorz Puda. Zlikwidowano między innymi Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kierowane przez Marka Gróbarczyka.
30.09.2020

Efekt konsultacji z biznesem – Estoński CIT

Po konsultacjach z biznesem zmieniają się zasady dotyczące Estońskiego CIT-u. Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą podatku CIT. Zwiększenie kwoty przychodów z 50 mln zł do 100 mln zł oraz dopuszczenie nowych form zatrudnienia – to tylko niektóre z proponowanych rozwiązań. Z estońskiego CIT firmy mogą korzystać już od początku 2021 r.
29.09.2020

Solidarność apeluje do rządu o dialog na rzecz polskiej drogi do sprawiedliwej transformacji energetycznej

O rzetelny i konstruktywny dialog na rzecz "wypracowania polskiej drogi do sprawiedliwej transformacji energetycznej" zaapelowało do rządu prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Związkowcy wezwali do odrzucenia przez Polskę unijnych celów klimatycznych, jeśli zostaną one zaostrzone.
24.09.2020

Krytyczny komentarz do projektu likwidacji ulgi abolicyjnej

Dnia 16 września 2020 roku został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, zawierający m.in. „ograniczenie” ulgi abolicyjnej i pozorne/iluzoryczne rozszerzenie kręgu podatników mogących skorzystać ze zwolnienia z PIT dla marynarzy.
22.09.2020

UWAGA: Likwidacja ulgi abolicyjnej w pytaniach i odpowiedziach

Z uwagi na fakt, iż ostatnie doniesienia dotyczącej planowanej likwidacji ulgi abolicyjnej wzbudziły z oczywistych względów duże emocje, otrzymaliśmy bardzo wiele zapytań wymagających w mojej ocenie wyjaśnienia i pewnego usystematyzowania.
17.09.2020

Stocznia Gryfia będzie miała nowy, większy dok

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" podpisała umowę na budowę nowego, dużego doku. Spółka planuje jednocześnie zbycie części majątku w Świnoujściu.
15.09.2020

Podatki marynarskie: Likwidacja ulgi abolicyjnej w 2021 roku?

W opublikowanym dnia 4 września 2020 roku wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o przygotowywanym przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (projekt nr UD 126).
07.09.2020

Fundusz Trójmorza szansą na rozwój gospodarczy Polski i całego regionu

Zwiększa się rola Funduszu Trójmorza, dzięki któremu kluczowe inwestycje w obszarze transportu, energetyki i infrastruktury cyfrowej mają szansę na finansowanie – stwierdzono podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Fundusz został powołany do życia w ubiegłym roku.
31.08.2020

Nowy wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na PG - budowanie silnej pozycji w branży morskiej

Podniesienie kompetencji i możliwości badawczych naukowców, podwyższenie poziomu kształcenia, a także chęć wyjścia naprzeciw trendom w branży morskiej zdecydowały o utworzeniu na Politechnice Gdańskiej nowego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Powstanie on w ramach integracji dwóch wydziałów funkcjonujących dotychczas osobno: Mechanicznego oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa. Pełna integracja nastąpi najwcześniej jesienią 2021 r.
30.07.2020

Modernizacja dostępu kolejowego do portów w Szczecinie i Świnoujściu

W Szczecinie i Świnoujściu bez większych utrudnień trwają największe w historii prace budowlane poprawiające dostęp kolejowy do portów. Budowa obejmuje infrastrukturę kolejową stacji Szczecin Port Centralny i Świnoujście oraz terminal kontenerowy Ostrów Grabowski w Porcie Szczecin, a także tory zdawczo-odbiorcze w Porcie Świnoujście.
30.07.2020

ISR: Ministerstwo gospodarki morskiej jest potrzebne Polsce

Być może w sygnałach o możliwej likwidacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest niewiele prawdy. Prawda ta jest jednak taka, że Wybrzeże i Polska tego ministerstwa potrzebują.
28.07.2020

ISR: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej do likwidacji?

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest wymieniane jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do likwidacji. Samo to, że mowa o nim w tym kontekście, jest znaczące i ambarasujące. Co to oznacza dla regionu i branży?
27.07.2020

Sejm: projekt likwidujący Fundusz Niskoemisyjnego Transportu trafi do komisji

Poselski projekt noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych trafi do komisji - zdecydował w czwartek Sejm podczas pierwszego czytania projektu. Zaproponowano w nim szybsze finansowanie rozwoju elektromobilności oraz likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
16.07.2020

Recepta na zdrową ziemię: czyste wody, powietrze i gleby

Ziemia cierpi na duszności i kłopoty z krążeniem. Diagnoza: zatrucie smogiem, zanieczyszczenie wód i zatrzymanie ich krążenia poprzez budowę tam. Jak ją uleczyć? Jednorazowe podanie tlenu nic nie zmieni, trzeba oczyścić powietrze, wodę i glebę oraz udrożnić krążenie.
22.06.2020

Saryusz-Wolski: propozycja KE ws. budżetu UE dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej

Propozycja KE ws. budżetu UE i "koronafunduszu" jest dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej; znakiem zapytania jest spłata pożyczek z planowanych źródeł własnych budżetu UE. Kompromisu ws. budżetu nie będzie co najmniej do wakacji - mówi PAP europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS).
17.06.2020

Nowy projekt zakłada likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu

Do Sejmu w poniedziałek trafił projekt ustawy, przewidujący likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu i przejęcie funkcji przez NFOŚ. Zamiast FNT działać miałoby tzw. wieloletnie zobowiązanie FNT w ramach NFOŚiGW.
15.06.2020

Kreml: awaria w Norylsku może posłużyć krytykom polityki Rosji w Arktyce

Sekretarz kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew oświadczył we wtorek, że niedawny wyciek paliwa w elektrowni w Norylsku może być korzystny dla tych sił, które starają się zdyskredytować politykę Rosji w Arktyce. Podkreślił też skutki awarii dla ekologii.
09.06.2020

Szef OECD: Polska odnotowała niewielki spadek PKB w porównaniu z innymi krajami

Polska odnotowała niewielki spadek PKB w porównaniu z innymi krajami OECD - mówi dla PAP sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Jose Angel Gurría. Dodaje, że liczy na wsparcie Polski dla podatku cyfrowego i zwraca uwagę na konieczność walki z tzw. "rajami podatkowymi".
09.06.2020

Katastrofa w Norylsku może być największym skażeniem w rosyjskiej Arktyce

Wyciek 21 tys. ton oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem może okazać się największym takim skażeniem na obszarze rosyjskiej Arktyki - ocenił w czwartek dziennik "Kommiersant". Ekolodzy ostrzegają, że skutki katastrofy będą długoterminowe.
04.06.2020

KO: CPK nie będzie nam potrzebny, bo w okolicy są cztery lotniska

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest niepotrzebna, ponieważ w okolicy są cztery lotniska. A w czasie kryzysu inwestycja jest zbyt kosztowna, ponieważ inne cele powinny być priorytetem - ocenili posłowie Koalicji Obywatelskiej w sobotę podczas konferencji w Baranowie.
30.05.2020

Solidarność domaga się szybkiej notyfikacji Tarczy Finansowej dla dużych firm

Solidarność zaapelowała do Komisji Europejskiej o szybką notyfikację Tarczy Finansowej PFR skierowanej do dużych przedsiębiorstw. Związkowcy oceniają, że przedłużający się proces notyfikacji może wynikać z niechęci do objęcia wsparciem także firm z sektora energochłonnego i wydobywczego.
22.05.2020

NFOŚiGW przeznaczy 10 mln zł min. na retencję wody w miastach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 10 mln zł na realizowane przez miasta inwestycje pozwalające m.in. lepiej zatrzymywać wodę opadową w miastach - poinformował w poniedziałek resort klimatu.
27.04.2020

Marynarze wspierają potrzebujących

Marynarze 43. Batalionu Saperów z Rozewia, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, pomogli najbardziej potrzebującym. Przeprowadzili akcję charytatywną i przekazali artykuły spożywcze tym, których środki do życia nie są wystarczające.
10.04.2020

Sąd ogłosił upadłość ST3 Offshore

We wtorek, 31 marca, Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum ogłosił upadłość ST3 Offshore. W związku z epidemią koronawirusa, zrobił to na posiedzeniu niejawnym. Sąd wyznaczył syndyka, którego zadaniem będzie zakończenie wszystkich spraw związanych z firmą, ustalenie listy wierzycieli, a później jak najszybsza likwidacja majątku spółki. Została nim Natalia Leszczyńska.
09.04.2020

Od 1 kwietnia formalna likwidacja Urzędu Morskiego w Słupsku

Od 1 kwietnia 2020 r. Urząd Morski w Słupsku formalnie przestał istnieć. Rozporządzenia w sprawie zniesienia Urzędu Morskiego w Słupsku oraz w sprawie określenia terytorialnego zakresu działania dyrektorów i siedzib urzędów morskich podpisał 15 stycznia 2020 r., minister MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk.
01.04.2020

Senator Kazimierz Kleina prosi o wstrzymanie decyzji w sprawie likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku

1 kwietnia decyzją Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma zostać zlikwidowany Urząd Morski w Słupsku. Dla pracowników, ich rodzin i współpracujących z placówką przedsiębiorców to prawdziwy dramat. Szczególnie teraz podczas pandemii koronawirusa w urzędzie panuje kompletny chaos i wielki niepokój - napisał w e-mailu do naszej redakcji senator RP, Kazimierz Kleina.
24.03.2020

MGMiŻ: nie ma dowodów, by wraki na dnie Bałtyku były poważnym zagrożeniem

Wyniki monitoringu wskazują na brak dowodów na poważne zagrożenie zanieczyszczeniami z wraków na Bałtyku, pozostawionych w wyniku działań wojennych - poinformowało PAP Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
19.12.2019

Kosiniak-Kamysz: do 2030 r. połowa energii w Polsce powinna pochodzić z OZE

Do 2030 roku połowa energii w Polsce powinna być wytwarzana z odnawialnych źródeł energii; nierealne jest odejście do 2030 r. od węgla - mówił w niedzielę podczas konferencji prasowej w Gdyni lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
15.12.2019

Blisko 2 tony kokainy w gdyńskim porcie (foto)

Nawet 2,2 mld zł – tyle na czarnym rynku mogła wynieść wartość kokainy i opium z Kolumbii, które odkryła Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP).
05.12.2019

Minister Gróbarczyk zapowiedział inwestycje o łącznej wartości 44 mld złotych

W tej kadencji rozpoczniemy inwestycje związane z gospodarką morską o wartości 44 mld zł - poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wymienił m.in. rozbudowę polskich portów i poprawę infrastruktury do nich prowadzącej.
29.11.2019

Pół wieku 43. Batalionu Saperów

Neutralizują powojenne niewybuchy i niewypały, uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach, współpracują z okrętami oraz zabezpieczają siły flotylli pod względem inżynieryjnym i chemicznym – to tylko część zadań jakie na co dzień realizują marynarze 43. Batalionu Saperów. W czwartek, 21 listopada, w Rozewiu odbyły się uroczystości z okazji zbliżającego się jubileuszu 50-lecia sformowania jednostki.
22.11.2019

Reakcja działaczy Platformy na plany zamknięcia Urzędu Morskiego w Słupsku

Jak powiedział dziś na specjalnie zwołanej konferencji senator Kazimierz Kleina: "zamiar likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku to decyzja hańbiąca, niszczy wszystko to, co przez lata udało się na naszym wybrzeżu dokonać". Protestują pracownicy i związki zawodowe. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Oficerów i Marynarzy skierowali już do ministra gospodarki morskiej protest przeciwko likwidacji, z prośbą o zmianę decyzji.
15.11.2019

Gróbarczyk: Nitras nie wymaże z życiorysu hańby likwidacji Stoczni Szczecińskiej

Poseł Nitras nigdy nie wymaże ze swojego życiorysu tej hańby, którą była likwidacja Stoczni Szczecińskiej - oświadczył minister Marek Gróbarczyk w odpowiedzi na pozew w trybie wyborczym, jaki złożył do sądu poseł PO-KO Sławomir Nitras.
09.10.2019

W 2025 r. autostradą A2 będzie można dojechać do wschodniej granicy Polski

W 2025 r. autostradą A2 będzie można dojechać do wschodniej granicy Polski. Wzdłuż autostrady powstanie najnowocześniejsza infrastruktura telekomunikacyjna, sieć 5G. Oznacza to, że skończy się podział na Polskę A i B - mówili w środę w Siedlcach szefowie resortów infrastruktury, energii i cyfryzacji.
03.10.2019

Od 01.01.2020 roku nowe Międzynarodowe Reguły Handlu – INCOTERMS 2020?

Niemal dekadę od wejścia w życie INCOTERMS 2010, do informacji publicznej podany został komunikat Międzynarodowej Izby Handlu w Paryżu (ang. International Chamber of Commerce, ICC) o planowanej nowelizacji reguł. Projektowane zmiany mają zredukować problemy interpretacyjne i stanowić ukoronowanie stuletniej pracy ICC, z jednoczesnym zapewnieniem zgodności przepisów z kodeksem celnym Unii Europejskiej.
23.07.2019

Dulkiewicz rozmawiała z premierem m.in. o obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, ECS i rozwoju gdańskiego portu

Zaproszenie do współorganizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przekazała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Ich wtorkowa rozmowa dotyczyła też Europejskiego Centrum Solidarności, w którego sprawie - stwierdziła Dulkiewicz - trwa dialog.
12.06.2019

Pierwszy na świecie statek rzeczny napędzany wodorem

Finansowany przez UE projekt FLAGSHIPS zakłada budowę dwóch komercyjnych statków bezemisyjnych, przeznaczonych do transportu śródlądowego i operacji morskich bliskiego zasięgu. Oba statki będą napędzane wodorem generowanym z energii odnawialnej. Projekt ma być punktem wyjścia dla kolejnych inicjatyw, które będą rozwijać bezemisyjną żeglugę w Europie.
05.06.2019

Są obawy o przyszłość transportu. Znamy nastroje polskich przewoźników drogowych

Przedstawiciele polskiej branży transportowej nie mają wątpliwości, że czeka ich trudny czas. Dla wielu z nich to być albo nie być funkcjonowania ich biznesu. Jakie widzą wyzwania? W najnowszym badaniu Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) aż połowa firm wskazała na brak wykwalifikowanej kadry pracowników. Na drugim miejscu znalazły się skomplikowane regulacje i przepisy w ustawodawstwie - rodzimym i zagranicznym. Na podium jest też pakiet mobilności, czyli temat, który od wielu miesięcy podgrzewa europejską scenę
21.05.2019

Decyzja rządu ws. OFE nie zaszkodziła polskim aktywom - komentarz Ebury

Wczorajsza informacja o planowanym demontażu OFE wywołała poruszenie. Reakcja samych rynków finansowych była jednak dużo mniejsza. Rentowności polskich obligacji 10-letnich nieznacznie spadły, krajowe indeksy giełdowe pozostają względnie stabilne, z kolei polski złoty w parze z euro jest najsilniejszy od dwóch i pół miesiąca, notując jednocześnie bardzo niską zmienność.
16.04.2019

Po nowej groźbie Trumpa w sprawie ceł, media apelują o dyplomatyczny reset UE z USA

Niemieckie media, które komentują nową groźbę prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie wprowadzenia ceł na kolejne europejskie towary, są zgodne, że na eskalacji handlowego sporu stracą wszyscy. "Neue Osnabruecker Zeitung" apeluje o dyplomatyczny reset.
10.04.2019

Tobiszowski: W PE potrzebne argumenty m.in. na rzecz polskiego miksu energetycznego

W Parlamencie Europejskim potrzebny jest silniejszy niż dotąd głos, przedstawiający argumenty na rzecz polskiego miksu energetycznego, gdzie jest miejsce zarówno dla węgla, jak i OZE - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski (PiS), który zamierza startować w wyborach do europarlamentu.
26.02.2019

Ruszył przetarg na budowę terminalu intermodalnego w Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił przetarg pn. „Przystosowanie infrastruktury terminalu promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego”. Inwestycja ma być gotowa na koniec czerwca 2021. Oferty można składać do 28 marca.
10.02.2019

MPiT: Rząd za projektem ustawy, która ma wzmocnić rozwój startupów w Polsce

Wzmocnienie rozwoju startupów w Polsce, zwiększenie ich konkurencyjności oraz zahamowanie "eksportowania" polskich pomysłów za granicę - takie są cele projektu ustawy wprowadzającej Prostą Spółkę Akcyjną (PSA), który, jak informuje MPiT, we wtorek poparł rząd.
05.02.2019

43. urodziny Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Polska Żegluga Bałtycka obchodzi 43. urodziny. Firma została założona 31 stycznia 1976 r. Dzisiaj jest jednym z wiodących operatorów promowych w Polsce.
01.02.2019

Projekt zmian w programie modernizacji służb trafi do trzeciego czytania

Projekt nowelizacji tzw. ustawy modernizacyjnej, przewidujący dostosowanie programu modernizacji służb mundurowych do wzrastającej liczby etatów w tych służbach, trafi pod głosowanie w Sejmie. Poparcie dla zmian zapowiedziały w czwartek wszystkie kluby.
22.11.2018

Sejm: Debata nad projektem nowelizacji ustawy o kształceniu zawodowym

PiS, Nowoczesna i WiS zapowiedziały poparcie dla rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, dotyczącej głównie zmian w szkolnictwie zawodowym. PO poparcie dla projektu uzależniła od przejęcia jej poprawek.
08.11.2018

Czy Brexit zagrozi połączeniu Dieppe-Newhaven?

Brexit, który zbliża się wielkimi krokami, może oznaczać też poważne zmiany dla komunikacji promowej. Obawiają się ich zarówno mieszkańcy Wielkiej Brytanii, jak i Francji, którzy zastanawiają się, jaki los czeka takie przeprawy, jak Dieppe-Newhaven.
18.10.2018

Szczecin/Nitras: Szczecin jest bardzo dobrym miastem do lokowania inwestycji produkcyjnych

Pozyskiwanie inwestorów, aktywna polityka społeczna, w tym budowa żłobków i przedszkoli, wspieranie programu in vitro, opieka nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi, a także remonty ulic - to priorytety kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Szczecina posła PO Sławomira Nitrasa.
05.10.2018

Harsonic@- doskonałe rozwiązanie przeciw porastaniu kadłubów

Harsonic to urządzenie będące doskonałym rozwiązaniem dla śrub i kadłuba statków, jachtów i innych jednostek pływających przeciw porastaniu algami, porostami, muszlami czy też małżami za pomocą fal radiowych.
05.10.2018

Cz.2: Zryczałtowany podatek dla polskich marynarzy – dalszy komentarz

W naszej poprzedniej publikacji zwróciliśmy uwagę na kluczowe, w naszej ocenie, negatywne aspekty projektu zmian z dnia 03.09.2018 roku w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej jako: u.z.p.d.o.f.).
27.09.2018

Marynarze w Maratońskiej Sztafecie Północy

W niedzielę, 16 września, w Helu wystartowała I Maratońska Sztafeta Północy. Do udziału zgłosiło się siedem czteroosobowych drużyn, w tym przedstawiciele 43. Batalion Saperów FOW z Rozewia.
18.09.2018

Niemiecka prasa: problem Iranu wymaga współpracy USA i Europy

Spór między USA a Europą ws. wypowiedzianej przez Waszyngton umowy atomowej z Teheranem jak żaden inny wywołuje podziały we wzajemnych relacjach, jeśli jednak obie strony chcą rozwiązać problem Iranu, muszą być gotowe do współpracy - ocenia prasa w Niemczech.
07.08.2018

MPiT: Do końca 2017 r. w specjalnych strefach ekonomicznych zainwestowano blisko 106,6 mld zł

Do końca 2017 r. w specjalnych strefach ekonomicznych, od początku ich istnienia, zainwestowano blisko 106,6 mld zł; zainwestowany tam kapitał w ponad 68 proc. pochodził z sześciu krajów: Polski, Niemiec, Holandii, USA, Luksemburga i Włoch - wynika z danych MPiT.
28.06.2018

Szef Pentagonu przybył do Chin, by rozmawiać o Korei Płn.

Amerykański minister obrony James Mattis rozpoczął we wtorek trzydniową wizytę w Chinach, by mimo napiętych relacji dwustronnych pogłębiać dialog wojskowy między Pekinem a Waszyngtonem oraz by rozmawiać z chińskimi władzami o denuklearyzacji Korei Płn.
27.06.2018

PKP PLK usprawni dojazd pociągów towarowych do terminala Łódź-Olechów

Zwiększenie liczby pociągów i szybszy dojazd do jednego z najważniejszych w Polsce terminali towarowych Łódź-Olechów ma zapewnić trwająca modernizacja tej trasy. To jedna z kilku inwestycji realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na łódzkim węźle kolejowym za łączną kwotę ponad 30 mln zł.
18.06.2018

Morawiecki: chcemy wraz z Francją zmienić oblicze przemysłowe Europy

Polska we współpracy z Francją chce zmienić oblicze przemysłowe Europy i inwestować w przyszłościowe gałęzie przemysłu - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas Spotkań Warszawskich - dorocznego polsko-francuskiego forum ekonomicznego.
15.06.2018

Płock: Na Wiśle nie ma zagrożenia dla środowiska w związku z pojawieniem się substancji oleistej

Na Wiśle nie ma zagrożenia dla środowiska, w związku z pojawieniem się plam substancji oleistej, w miejscu gdzie na dnie rzeki przebiega rurociąg PERN. Strażacy cały czas zbierają substancję, która wypływa na powierzchnię.
01.06.2018

Rząd przyjął projekt noweli Prawa wodnego ograniczającą biurokrację

Do końca 2020 r. podmioty korzystające z usług wodnych będą składać Wodom Polskim oświadczenia, na podstawie których będą ustalane opłaty za te usługi - zakłada projekt noweli Prawa wodnego przyjętego przez rząd. Nowe przepisy ograniczają formalności związane m.in. z udzielaniem zgód wodnoprawnych.
29.05.2018

Naprawa statku Finlandia Seaways mocno się wydłuży. Może potrwać wiele miesięcy

Kolejne tygodnie mijają, ale wciąż nic nie wskazuje, by należący do DFDS statek Finlandia Seaways miał w najbliższym czasie zostać przywrócony do działalności operacyjnej. Według ekspertów, likwidacja szkód powstałych w trakcie pożaru może zająć nawet wiele miesięcy.
29.05.2018

Emilewicz: Rozpoczynamy konsultacje dot. prostej spółki akcyjnej

Projekt ustawy dotyczącej prostej spółki akcyjnej (PSA) trafił w czwartek do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Według resortu przedsiębiorczości i technologii, który przygotował projekt, "ta nowoczesna forma spółki" ma ułatwić rozwój start-upów.
17.05.2018

Międzynarodowa operacja przeciwminowa Open Spirit

Dzisiaj o godzinie 10.00 niszczyciel min ORP Flaming wszedł do portu w Tallinie. Tym samym rozpoczęła się faza portowa międzynarodowej operacji przeciwminowej "Open Spirit".
11.05.2018

Sejm za dalszymi pracami w komisji nad Konstytucją dla Nauki

Posłowie opowiedzieli się w środę za dalszymi pracami nad projektem tzw. Konstytucji dla Nauki w komisji sejmowej. Projekt zawiera rozwiązania postulowane przez ekspertów - ocenili przedstawiciele PiS. Posłowie opozycji zwracali zaś uwagę m.in. na zagrożenia autonomii dla uczelni.
10.05.2018

Szymański: znaczenie unijnego budżetu dla wzrostu gospodarczego Polski będzie malało

Znaczenie unijnego budżetu dla rozwoju i wzrostu gospodarczego w Polsce będzie malało w długiej perspektywie, istotny będzie kształt i siła polityki handlowej Unii Europejskiej - mówił w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji ds. UE wiceszef MSZ Konrad Szymański.
12.04.2018

Wody Polskie: Likwidacja „miejsc limitujących” najważniejsza przy udrożnieniu Odry

To dla nas priorytet, aby jak najszybciej usunąć "miejsca limitujące", czyli przeszkadzające w żegludze na Odrze – powiedział przed senacką Komisją Infrastruktury Wojciech Skowyrski z Wód Polskich. Komisja wysłuchała informacji o postępie prac na Odrzańskiej Drodze Wodnej.
10.04.2018

Łańcuch Dostaw Morskiej Energetyki Wiatrowej - przyszłe perspektywy dla technologii i współpracy - warsztaty

GSG Towers, Stowarzyszenie Pomorskie w UE i Instytut Morski w Gdańsku serdecznie zapraszają warsztaty projektu Smart Blue Regions: " Łańcuch Dostaw Morskiej Energetyki Wiatrowej - przyszłe perspektywy dla technologii i współpracy". Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. w Gdańsku.
09.03.2018

We wtorek projekt nowej ustawy o SSE na rządzie

Całkowite odejście od ograniczeń terytorialnych przy stosowaniu zwolnień podatkowych, decyzja o zwolnieniu z podatku dochodowego wydawana standardowo na 10 -15 lat - to m.in. założenia projekt nowej formuły specjalnych stref ekonomicznych, którym we wtorek ma zająć się rząd.
20.02.2018

Zapora w Siarzewie zaskarżona przez obrońców przyrody

Organizacje przyrodnicze skupione w Koalicji Ratujmy Rzeki złożyły odwołania od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, zezwalającej na budowę zapory na dolnej Wiśle w Siarzewie. Decyzja RDOŚ jest w kilkudziesięciu punktach sprzeczna z polskim i unijnym prawem.
02.02.2018

Przekazanie obowiązków na stanowisku Komendanta Portu Wojennego Gdynia

W Porcie Wojennym w Gdyni w środę odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym Komendanta Portu Wojennego Gdynia. Dowodzenie objął dotychczasowy zastępca komendanta – szef sztabu kmdr por. Jarosław Wypijewski. Ustępujący ze stanowiska kmdr Andrzej Łysakowski po przeszło 37 latach służby wojskowej pożegnał się z mundurem i odszedł na zasłużoną emeryturę.
31.01.2018

Rząd przyjął kolejowy program utrzymaniowy o wartości ok. 23,8 mld zł

Rząd przyjął kolejowy program utrzymaniowy na lata 2019 - 2023. Na jego realizację ze środków publicznych zostanie przeznaczone ok. 23,8 mld zł, w tym z budżetu państwa ok. 21 mld zł - poinformowało CIR we wtorkowym komunikacie.
16.01.2018

Nowy Dowódca 43. Batalionu Saperów

W poniedziałek, 15 stycznia 2018 roku w Rozewiu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy 43. Batalionu Saperów i Garnizonu Władysławowo.
16.01.2018

Kompleksowa przebudowa kolejowej stacji towarowej Gliwice Port

Rozpoczęła się kompleksowa, realizowana kosztem 30 mln zł, przebudowa kolejowej stacji towarowej Gliwice Port. To główny punkt obsługujący Śląskie Centrum Logistyki i ładunki transportowane drogą wodną na Kanale Gliwickim. Po modernizacji stacja przyjmie dłuższe składy pociągów.
08.01.2018

Port Gliwice chce w 2018 r. podwoić ilość węgla wysyłanego drogą wodną

Podwojenia ilości węgla, wyprawianego drogą wodną z Gliwic do Wrocławia, spodziewa się w 2018 r. wobec poprzedniego roku operator Portu Gliwice. W ub. roku, po pięciu latach przerwy, wznowiono tam przeładunek węgla, wysyłając ponad 120 tys. ton tego paliwa.
08.01.2018

Dewastacja przyrody. Tym razem na Wiśle, Królowej Polskich Rzek

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w ostatni piątek 2017 r. wydał decyzję uzgadniającą budowę nowego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Rok temu, dla bliźniaczej inwestycji, o takich samych skutkach środowiskowych, ten sam organ odmówił uzgodnienia, powołując się na jej niezgodność z polskim i unijnym prawem. Koalicja Ratujmy Rzeki alarmuje, że piątkowa decyzja rozpoczyna kolejny, po sporze o Dolinę Rospudy i Puszczę Białowieską, ostry konflikt dotyczący łamania przez Polskę prawa ochrony środowiska.
04.01.2018

Jest zgoda środowiskowa na budowę stopnia wodnego poniżej Włocławka

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Stopień w Siarzewie ma kosztować ponad 2 mld zł, a budowa zakończyć w 2025 roku.
03.01.2018

Kowalczyk: zniesienie limitu składek na ZUS raczej nie w styczniu 2018 r.

Zniesienie górnego limitu składek na ZUS, w wysokości 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, raczej nie nastąpi w styczniu 2018 r., gdyż potrzebny jest czas na dyskusję i modyfikacje projektu - poinformował we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
05.12.2017

RDOŚ z Gdańska do Bydgoszczy? Pomysł nie podoba się na Pomorzu

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska może zostać przeniesiona z Gdańska do Bydgoszczy. To pomysł Ministerstwa Środowiska, które planuje, że w miejsce Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) oraz 16 Regionalnych Dyrekcji (RDOŚ) ma powstać jeden podmiot – Dyrekcja Ochrony Środowiska (DOŚ), która będzie miała swoje oddziały regionalne. Ministerstwo tłumaczy się efektywnością: 16 osobnych komórek generuje niepotrzebne koszty. To nie podoba się w Gdańsku.
22.11.2017

Adamczyk: Realizujemy ambitne inwestycje drogowe, likwidujemy deficyt mieszkań

Realizujemy ambitne inwestycje drogowe; naszym celem jest likwidacja deficytu mieszkaniowego do końca 2030 roku - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w środę na konferencji podsumowującej dwa lata pracy jego resortu.
16.11.2017

Rząd chce wspierać działalność badawczo-rozwojową

Zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej poprzez m.in. zwiększenie ulg B+R czy zakresu działania spółek celowych tworzonych przez uczelnie, instytuty badawcze i instytuty PAN zakłada projekt tzw. drugiej ustawy o innowacyjności, który we wtorek przyjął rząd.
10.10.2017

Wykład Kazimierza Drzazgi na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

Kazimierz Drzazga – wiceprezes ZMPSiŚ SA wygłosił wykład inauguracyjny podczas uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, która odbyła się 29 września br.
01.10.2017

Emilewicz: Niebawem trafi do konsultacji nowy projekt o strefach ekonomicznych

27 września trafi do konsultacji międzyresortowych nowy rządowy projekt regulujący kwestie specjalnych stref ekonomicznych - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
15.09.2017

Morawiecki: wartość eksportu w tym roku może przekroczyć 200 mld euro

Wartość eksportu w tym roku może po raz pierwszy przekroczyć 200 mld euro - mówił w czwartek w Sejmie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę na spadający w Polsce wskaźnik nierówności finansowych.
14.09.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.