• <
mewo_2022

DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

rk

20.03.2024 09:44 Źródło: DNV
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

DNV wzywa do głębszej współpracy branżowej w celu opracowania solidnych standardów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej przed konferencją WindEurope w Bilbao. Najnowszy raport Energy Transition Outlook przewiduje, że energia wiatrowa stanie się głównym odnawialnym źródłem energii w Europie do roku 2050 i będzie odpowiadać za 43% całkowitej produkcji energii elektrycznej.

DNV podkreśla pilną potrzebę wspólnego myślenia w celu wzbudzenia zaufania do technologii niezbędnych do przyspieszyć przejście na głęboko zdekarbonizowane, zintegrowane systemy energetyczne. Zdaniem firmy, dzięki ambitnym celom zerowej emisji netto i trwałym inwestycjom napędzającym projekty w zakresie zielonej energii na dużą skalę Europa stworzyła precedens dla programów dotyczących energii odnawialnej. W kontekście zawiłości geopolitycznych i wyzwań branżowych kontynent utrzymuje pozycję w dziedzinie energetyki wiatrowej, wykazując zaangażowanie w idee ochrony środowiska i dekarbonizacji branży energetycznej. Jednakże ta ostatnia stoi obecnie w obliczu krytycznego momentu, ponieważ zmaga się z koniecznością inwestowania w celu zapewnienia znacznego wzrostu przy jednoczesnym obniżeniu całkowitych kosztów energii wiatrowej (LCOE). Jest to wyzwanie szczególnie dotkliwe w Europie, gdzie zwiększona podatność rynku na kryzysy podkreśla pilną potrzebę zapewnienia przejrzystości w dalszym rozwoju branży. Co należy podkreślić, morska energetyka wiatrowa jest rozwijana także na innych kontynentach i wyzwaniem pozostaje nieodpadnięcie z tego technologicznego wyścigu.

Dzięki ambitnym celom zerowej emisji netto i trwałym inwestycjom napędzającym projekty w zakresie zielonej energii na dużą skalę Europa stworzyła precedens dla programów dotyczących energii odnawialnej. W kontekście zawiłości geopolitycznych i wyzwań branżowych region utrzymał wiodącą pozycję w dziedzinie energetyki wiatrowej, wykazując niezłomne zaangażowanie w zarządzanie środowiskiem. Jednakże branża stoi w obliczu krytycznego momentu, ponieważ zmaga się z koniecznością inwestowania w celu zapewnienia znacznego wzrostu przy jednoczesnym obniżeniu całkowitych kosztów energii wiatrowej (LCOE). Jest to wyzwanie szczególnie dotkliwe w Europie, gdzie zwiększona podatność rynku na kryzysy podkreśla pilną potrzebę zapewnienia przejrzystości w dalszym rozwoju branży. Odbywa się to w sytuacji trwającej wojny na Ukrainie, co w związku z sankcjami na gaz i ropę z Rosji wymusza nie tylko poszukiwanie alternatyw w zakresie dostawców, ale też przyspiesza prace związane z wykorzystywaniem zielonych paliw i źródeł napędu, takich jak wiatr, wodór czy metanol.

Standaryzacja komponentów morskich farm wiatrowych i całego łańcucha dostaw ma kluczowe znaczenie w pokonaniu wyzwań związanych z tym wciąż rozwijanym segmentem branży morskiej, który stale zyskuje na znaczeniu i zainteresowaniu. DNV wierzy, że przyjęcie międzynarodowych standardów odegra kluczową rolę w wykorzystaniu pełnego potencjału energii wiatrowej, zapewnieniu jej zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności w skali globalnej poprzez umożliwienie industrializacji i skalowania łańcuchów dostaw.

– Od czterdziestu lat DNV jest pionierem i kluczowym graczem w branży wiatrowej, zapewniającym standardy i certyfikaty zapewniające jakość, niezawodność i przystępność technologii. Działaliśmy jako główny podmiot certyfikujący dla czołowych producentów sprzętu wiatrowego, odpowiadając za certyfikaty 70% wszystkich światowych projektów wiatrowych na morzu. Nasze podejście wykracza obecnie poza konkretne projekty i oferuje zaufane, zintegrowane rozwiązania umożliwiające skalowalny rozwój technologii. Co więcej, nasze ciągłe zaangażowanie we wszystkie zainteresowane strony w procesie transformacji energetyki pozwoliło nam na własne oczy zobaczyć ewolucję naszego krajobrazu energetycznego. Kwestie niegdyś uważane za marginalne, takie jak cyberbezpieczeństwo, wpływ na środowisko, wydłużenie okresu eksploatacji i likwidacja mają obecnie kluczowe znaczenie przy planowaniu i decyzjach finansowych dotyczących projektów wiatrowych. Jako niezależny ekspert DNV wspiera zrównoważony rozwój na każdym etapie, pamiętając, że nasza misja wykracza poza technologię i obejmuje dobro środowiska oraz społeczeństwa. Koncentrujemy się przede wszystkim na zapewnieniu i przyspieszeniu przejścia na systemy energetyczne zgodne z ideą dekarbonizacji, które będą także konkurencyjne kosztowo – podkreślił Ditlev Engel, dyrektor generalny ds. systemów energetycznych w DNV.

DNV prowadzi obecnie kilkanaście wspólnych inicjatyw mających na celu dostarczanie niezawodnych rozwiązań dla całego sektora energetyki wiatrowej. Obejmują one projekty mające na celu:

– Uaktualnienie standardów bezpieczeństwa i niezawodności operacji morskich;
– Zajęcie się wyzwaniami związanymi z wycofaniem zurzytych turbin wiatrowych z eksploatacji;
– ochrona kluczowych zasobów danych w zakresie cyberbezpieczeństwa;
– Łagodzenie wyzwań związanych z cyklonami i trzęsieniami ziemi dla farm wiatrowych (ACE1 i ACE2);
– Wykrywanie uszkodzeń łopat turbin wiatrowych za pomocą sztucznej inteligencji i wdrożenie rozwiązań celem przeciwdziałania im (Blade-AI);
– Zdefiniowanie wytycznych dla pływających fundamentów użytkowanych w morskich farmach wiatrowych (ConcreteFLOW);
– Zapewnienie stabilności pływającym turbinom wiatrowym;
– Zapewnienie wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i niezawodności przy projektowaniu pływających, morskich podstacji wiatrowych;
– Optymalizacja cumowania statków CSOV i funkcjonowania systemów kabli podmorskich;
– Tworzenie i rozwijanie programowania związanego z badaniami terenowymi;
– Analiza turbulencji za pomocą LIDAR;
– Standaryzacja metod badania absorpcji żywicy w celu analizy materiałów rdzenia turbin wiatrowych wykonanych z pianki wielowarstwowej;
– Zbadanie wpływu działania turbin we wczesnym okresie funkcjonowania;
– Opracowanie standardów certyfikacji urządzeń pomocniczych przy montażu stałych morskich farm wiatrowych;
– Świadczenie usług zapobiegających erozji krawędzi łopat wirnika turbiny wiatrowej;
– Uwzględnienie kwestii środowiskowych w planowaniu farm wiatrowych na morzu, w tym ochrony różnorodności biologicznej.

Te wszystkie, zwykle rozbudowane projekty branżowe i inne inicjatywy mają na celu wspieranie innowacji, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach branży energii wiatrowej, przyczyniając się do czystszego i bardziej odpornego krajobrazu energetycznego. Mają też zapewnić wydajność funkcjonujących turbin wiatrowych, przede wszystkim w kontekście długości ich eksploatacji oraz bezpieczeństwa użytkowania. Konserwacja morskich farm wiatrowych z użyciem statków działających jako stacje robocze dostarczające zespoły inżynierów i budowlańców będzie szczególnym wyzwaniem, kluczowym w obu aspektach.

W trakcie konferencji WindEurope, które odbędzie się w Bilbao (stolica Kraju Basków leżącego w Hiszpanii) DNV zaprasza zainteresowane strony z branży, decydentów i wizjonerów do dołączenia do swoich ekspertów w dziedzinie energii wiatrowej, obejmującej certyfikację technologii, kontrolę i monitorowanie instalacji (Scada, EMS itp.), cyberodporność, cyfryzację, ponowne zasilanie i likwidację w celu zbadania innowacji dla przemysłu offshore i omówienia studiów przypadków, najlepszych praktyk, wyzwań i możliwości związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej. Ditlev Engel podkreślił, że firma patrzy optymistycznie na rozwój technologii i szansę dla swojej strategii jako wpływającej na rozwój wiedzy w temacie. Zaznaczył też, że wspólne wysiłki branżowe najlepiej sprawdzają się w tworzeniu solidnych standardów przyspieszających wdrażanie technologii, co z kolei ma zwiększać bezpieczeństwo energetyczne i utrzymać wiodącą pozycję Europy w zakresie innowacji w dziedzinie energetyki wiatrowej.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.