• <

Sąd ogłosił upadłość ST3 Offshore

ew

09.04.2020 11:08 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Sąd ogłosił upadłość ST3 Offshore

Partnerzy portalu

Sąd ogłosił upadłość ST3 Offshore - GospodarkaMorska.pl

We wtorek, 31 marca, Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum ogłosił upadłość ST3 Offshore. W związku z epidemią koronawirusa, zrobił to na posiedzeniu niejawnym. Sąd wyznaczył syndyka, którego zadaniem będzie zakończenie wszystkich spraw związanych z firmą, ustalenie listy wierzycieli, a później jak najszybsza likwidacja majątku spółki. Została nim Natalia Leszczyńska.

Syndyk zajmie się teraz inwentaryzacją majątku. Następnie, trzeba będzie próbować go sprzedać. Środki, które uda się w ten sposób uzyskać zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów postępowania, należności pracowniczych, a w następnej kolejności na spłatę wierzycieli (ok. 400 firm). Zwrócić też trzeba będzie unijne dofinansowanie inwestycji, które wyniosło ponad 120 mln zł, gdyż przez pięć lat nie udało się utrzymać zatrudnienia na poziomie 500 osób.

Upadłość ST3 Offshore była przesądzona już od tygodni. W lutym otwarcie mówił o tym minister gospodarki morskiej, Marek Gróbarczyk.

Jak skomentował mecenas Patryk Zbroja, reprezentujący większość wierzycieli: "Ogłoszenie upadłości spółki ST3 Offshore oznacza początek ostatniego etapu funkcjonowania firmy, czyli jest to formalny początek jej końca".

W styczniu br. zarząd ST3 Offshore zadecydował o złożeniu do sądu wniosków o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego i ogłoszenie upadłości. Firma produkowała stalowe fundamenty morskich farm wiatrowych. Pracowało w niej ok. 300 osób.

Jak zapewniał Gróbarczyk: "Pracownicy ST3, którzy chcą, znajdą zatrudnienie w naszych spółkach stoczniowych, jak również kooperujących, bo zapotrzebowanie w zakresie podwykonawców czy dzierżawców w Stoczni Szczecińskiej jest tak duże, że wszystkim dziś pracownikom możemy zaoferować pracę".

ST3 Offshore to joint-venture dwóch partnerów: Mars FIZ i ST3 Holding GmbH. Mars jest funduszem państwowym, który ma 80 proc. udziałów ST3 Offshore; udziały w firmie przejął w 2017 roku. Natomiast ST3 Holding GmbH to spółka należąca do monachijskiej Grupy VTC.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.