• <

Neutralizacja torped w Zatoce Gdańskiej

Dodano: 04.10.2013
W dniach 1 i 2 października Marynarka Wojenna przeprowadziła operację unieszkodliwiania niewybuchów zalegających na dnie toru podejściowego do portu w Gdyni. Niebezpieczne znaleziska zalegały na głębokości 30 metrów w odległości około 5 mil morskich od brzegu.

Operację unieszkodliwienia niewybuchów przeprowadziła załoga niszczyciela min ORP „Flaming” wraz z Grupą Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców. Podczas fazy wstępnej operacji przeprowadzono identyfikację obiektów przy pomocy zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego typu „Ukwiał”. Po wstępnej analizie, znaleziska zostały zidentyfikowane jako niemieckie torpedy z czasów II wojny światowej. Następnie specjaliści z Grupy Nurków Minerów zeszli pod wodę w celu potwierdzenia wyników wstępnej analizy oraz zamocowania ładunków wybuchowych służących do zniszczenia niebezpiecznych obiektów. Łączna masa morskich ładunków wybuchowych użytych do detonacji torped wyniosła 4,8 kilograma. Po zakończeniu operacji detonacji nurkowie minerzy przeprowadzili oględziny miejsc w celu potwierdzenia neutralizacji niewybuchów.
 
Była to 50-ta tego typu operacja przeprowadzona przez Marynarkę Wojenną w tym roku.
 
Niszczyciel min ORP „Flaming” wchodzi w skład 13 Dywizjonu Trałowców należącego do 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Jednostka ta łączy w sobie cechy trałowca i niszczyciela min. Możliwości walki minowej uzyskała dzięki kompleksowej modernizacji. Główna wyposażenie okrętu stanowią trały kontaktowe i niekontaktowe, stacje hydroakustyczne, zdalnie sterowany bezzałogowy pojazd podwodny, a także zestaw artyleryjsko-rakietowy.
 
Grupa Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców to jeden z dwóch tego typu pododdziałów w Marynarce Wojennej. To jedyne takie pododdziały w Siłach Zbrojnych. Przeznaczone są one do samodzielnego poszukiwania min w basenach i kanałach portowych oraz dokładnej lokalizacji i identyfikacji niebezpiecznych obiektów wykrytych przez okręty na morzu. Ponadto nurkowie - minerzy zajmują się likwidacją niewypałów, niewybuchów oraz podwodnych przeszkód nawigacyjnych na morzu i w wodach śródlądowych, udzielają pomocy jednostkom pływającym w porcie i na morzu oraz wspierają akcje poszukiwawczo-ratownicze. Zabezpieczają także zacumowane i zakotwiczone okręty przed siłami dywersji podwodnej.
 
Dno Bałtyku nadal kryje wiele niebezpiecznych niewypałów i niewybuchów pozostałych po II, a nawet I wojnie światowej. W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa żeglugi okręty i specjalistyczne jednostki Marynarki Wojennej RP prowadzą operacje ich neutralizacji zarówno na polskich wodach jak i akwenach innych państw. Pod koniec sierpnia niszczyciel min ORP „Flaming” wraz z zaokrętowana na pokładzie Grupą Nurków Minerów uczestniczył w tego typu operacji u wybrzeży Litwy („Open Spirit 2013”). Doświadczenia polskich marynarzy wykorzystywane są m.in. przez elitarne Siły Odpowiedzi NATO, w których od 2002 na stałe operują polskie okręty trałowo-minowe. W styczniu 2013 roku polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” po raz drugi w historii stanął na czele Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG1 znanym jako „Tarcza Przeciwminowa” NATO. Na początku roku w składzie SNMCMG1 operował również polski niszczyciel min ORP „Czajka”.
Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.