• <

Kreml: awaria w Norylsku może posłużyć krytykom polityki Rosji w Arktyce

Strona główna MW, służby morskie Kreml: awaria w Norylsku może posłużyć krytykom polityki Rosji w Arktyce
Kreml: awaria w Norylsku może posłużyć krytykom polityki Rosji w Arktyce - GospodarkaMorska.pl

ew

09.06.2020 Źródło: własne

Sekretarz kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew oświadczył we wtorek, że niedawny wyciek paliwa w elektrowni w Norylsku może być korzystny dla tych sił, które starają się zdyskredytować politykę Rosji w Arktyce. Podkreślił też skutki awarii dla ekologii.

"Wypadek w elektrowni w Norylsku potwierdza, że niedocenianie wszystkich czynników i potencjalnych zagrożeń, w tym związanych ze zmianami klimatycznymi, prowadzi do poważnych skutków dla ekologii i kosztów materialnych" - powiedział Patruszew, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina. Dodał następnie, że awaria jest potencjalnie korzystna "dla tych, którzy dążą do zdyskredytowania polityki Rosji w Arktyce".

Patruszew, b. wieloletni dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), polecił podjęcie w regionach Federacji Rosyjskiej rygorystycznych zasad kontrolowania stanu obiektów energetycznych. Ocenił też, że przeprowadzone kontrole wykazały, iż niektóre obiekty nie dysponują należytą ochroną antyterrorystyczną.

W Norylsku, 300 km na północ od Koła Podbiegunowego, trwa likwidacja skutków katastrofy. Szef ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew obiecał we wtorek, że prace zakończą się w ciągu dwóch tygodni.

Według stanu z wtorku z terenu elektrowni wywieziono ponad 23 tys. metrów sześc. skażonego gruntu. Z powierzchni rzek zebrano dotąd 760 metrów sześc. materiałów ropopochodnych. Ilość paliwa, które wyciekło z uszkodzonego zbiornika, głównie do okolicznych rzek, to ponad 21 tys. ton.

Jak poinformowano we wtorek rano, mimo ustawionych na rzece Ambarnaja pływających zapór, które miały uniemożliwić rozlewanie się plamy paliwa, w wodzie poza zaporami stężenie substancji naftowych przekracza dopuszczalne normy. Obecność materiałów ropopochodnych stwierdzono także w jeziorze Piasino, z którego wypływa rzeka biegnąca dalej na północ i wpadająca do Morza Karskiego.

Do największego w rosyjskiej Arktyce wycieku paliwa doszło 29 maja. Olej napędowy wydostał się ze zbiornika na terenie elektrowni należącej do Norylsko-Tajmyrskiej Firmy Paliwowo-Energetycznej. Najpierw utrzymywano, że nie ma groźby skażenia. Ratownicy przybyli na miejsce katastrofy w nocy z 31 maja na 1 czerwca, a dwa dni później prezydent Rosji Władimir Putin wprowadził w Norylsku stan wyjątkowy.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 55,69 $ baryłka  0,00% 23:56
 Cyna 21806,00 $ tona 1,45% 18 sty
 Cynk 2664,00 $ tona -1,26% 18 sty
 Aluminium 1979,00 $ tona -1,05% 18 sty
 Pallad 2376,00 $ uncja  0,02% 00:57
 Platyna 1115,75 $ uncja  -0,42% 00:57
 Srebro 25,93 $ uncja  0,08% 00:57
 Złoto 1870,35 $ uncja  -0,09% 00:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.