• <
port_szczecin_1100x200_2021_top_porty

Reakcja działaczy Platformy na plany zamknięcia Urzędu Morskiego w Słupsku

ew

15.11.2019 17:19 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Reakcja działaczy Platformy na plany zamknięcia Urzędu Morskiego w Słupsku
Reakcja działaczy Platformy na plany zamknięcia Urzędu Morskiego w Słupsku - GospodarkaMorska.pl

Jak powiedział dziś na specjalnie zwołanej konferencji senator Kazimierz Kleina: "zamiar likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku to decyzja hańbiąca, niszczy wszystko to, co przez lata udało się na naszym wybrzeżu dokonać". Protestują pracownicy i związki zawodowe. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Oficerów i Marynarzy skierowali już do ministra gospodarki morskiej protest przeciwko likwidacji, z prośbą o zmianę decyzji.

Dziś rano, przed drzwiami Urzędu Morskiego w Słupsku odbyła się konferencja zwołana zaraz po środowej informacji o wszczęciu prac nad likwidacją Urzędu i podziałem jego kompetencji pomiędzy Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie. Jak mówi Kazimierz Kleina: "To fatalna wiadomość dla naszego regionu. Szczególnie, że jeszcze miesiąc temu w trakcie kampanii wyborczej Pan Premier, a także ministrowie i kandydaci na posłów z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele zapewniali, że takie miasta jak Słupsk będą wzmacniane pod kątem administracyjnym po to, aby mogły odgrywać większą i bardziej znaczącą rolę. Miesiąc po wyborach okazuje się, że zamiast wzmacniania takich regionów jak Ziemia Słupska, mamy ich dalszą degradację."

Michał Kania, rzecznik prasowy Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, stwierdził, że taki podział jest faktycznie planowany. Ministerstwo przygotowuje odpowiednie dokumenty i rozporządzenia. Planowaną datą reorganizacji administracji morskiej jest 1 stycznia 2019 roku.

W Słupsku ma powstać zamiejscowa delegatura Urzędu Morskiego w Gdyni. Dyrektor urzędu Włodzimierz Kotuniak będzie sprawować swoją funkcję do końca 2019 roku, natomiast wicedyrektor Maciej Jeleniewski został już odwołany ze stanowiska. W nowym roku zastąpi go szef delegatury Wojciech Grzymkowski.

Nieoficjalnie 1/3 pracowników otrzyma wypowiedzenie z pracy. Nietknięte zostaną struktury w kapitanatach, bosmanatach, służbach portowych i służbach związanych z ochroną brzegu morskiego.

Urząd Morski w Słupsku rozpoczął działalność w 1954 roku i zatrudnia obecnie 300 pracowników. Jego zasięg kompetencji obejmuje wybrzeża morskie w granicach powiatów: lęborskiego, słupskiego, sławieńskiego, koszalińskiego, i kołobrzeskiego i część akwenu morza terytorialnego i polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej wyznaczonej przez południki skrajnych powiatów. Do jego zadań należy administrowanie morzem zgodnie z prawem polskim i międzynarodowym. Dotyczy to bezpieczeństwa portu i żeglugi, polityki portowej, ochrony środowiska morskiego na podległym terenie oraz ochrony i utrzymania brzegów morskich czy oznakowanie nawigacyjne dróg morskich.

Senator Kazimierz Kleina, Rafał Konon, Wicestarosta Słupski i Jan Lange, szef klubu radnych Platforma Obywatelska Słupsk podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej wyraźnie zaprotestowali przeciwko likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku. Wystosowali specjalny apel do premiera aby "wstrzymał tę nieprzemyślaną decyzję, która wywołała ogromne rozgoryczenie wśród wszystkich pracowników miejscowego urzędu i mieszkańców całego regionu słupskiego."

Jak czytamy w treści apelu: "Nagła likwidacja Urzędu Morskiego w Słupsku to problemy egzystencjalne dla wielu rodzin związanych z tym miejscem. Ponadto, proszę zwrócić uwagę, że Urzędy Morskie w Szczecinie i Gdyni mają inną specyfikę niż nasza jednostka. Operują one głównie w obrębie dużych zespołów portowych (Szczecin-Świnoujście i Gdańsk-Gdynia). Urząd Morski w Gdyni realizuje także przekop Mierzei Wiślanej. To ogromny i angażujący projekt. Boimy się, że włączenie słupskiego urzędu morskiego do Szczecina i Gdyni doprowadzi do zaniechania różnych projektów między Dźwirzynem a Łebą. Jeżeli Pan Premier uważa, ze kierownictwo Urzędu Morskiego w Słupsku jest słabe i nie radzi sobie z rozwiązywaniem różnych problemów, to bardziej zasadna byłaby wymiana dyrektorów a nie likwidacja całego organu".

Oficjalny protest został wysłany do Premiera Mateusza Morawieckiego, do wiadomości Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej. Listy sprzeciwu wysłali także prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka oraz przedstawiciele gminy i miasta Ustka. Pracownicy Urzędu Morskiego w Słupsku na specjalnych formularzach zbierają podpisy przeciwko likwidacji ich miejsca pracy.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.