• <
pge_baltica_390x100_duży

10 lat od katastrofy nuklearnej w Fukushimie

zk

11.03.2021 12:58 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

10 lat od katastrofy nuklearnej w Fukushimie - GospodarkaMorska.pl
Pixabay

11 marca 2011 roku nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które wywołało 10-metrową falę tsunami. Skutkiem powstałego tsunami i trzęsienia ziemi u północno-wschodniego wybrzeża kraju, była największa katastrofa nuklearna na świecie od czasów awarii Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 roku.


Mieszkańcy najbardziej dotkniętych kataklizmem prefektur Fukushima, Iwate i Miyagi uhonorowali pamięć ofiar minutą ciszy o godz. 14.46, dokładnie 10 lat po tym, jak zarejestrowano olbrzymi wstrząs o sile 9 stopni, który wywołał 10-metrową falę tsunami – podała agencja Kyodo. Uczczono pamięć około 16 tys. ofiar. Po raz pierwszy w uroczystościach rocznicowych, odbywających się również w Tokio wziął udział cesarz Naruhito, który objął japoński tron w 2019 roku oraz premier Yoshihide Suga.

„Choć minęło 10 lat, rany w sercu pozostały” – powiedział tej agencji 81-letni mężczyzna, przecierając tablicę z nazwiskiem swojego wnuka na pomniku upamiętniającym ofiary w mieście Ishinomaki, gdzie zginęło najwięcej ludzi.

Jak podaje portal dziennika „Mainichi Shimbun” do chwili obecnej do rodzinnych miejscowości nie powróciło ponad 41 tys. ewakuowanych mieszkańców.

Władze Japonii wydały dotąd około 300 mld USD na odbudowę dotkniętych kataklizmem regionów. Tereny otaczające elektrownię w Fukushimie wciąż są jednak niedostępne z powodu utrzymujących się obaw o poziom promieniowania. Likwidacja zniszczonej elektrowni potrwa dziesięciolecia i pochłonie kolejne miliardy dolarów.

Rządy Japonii nie zaprzestały pozyskiwania energii z elektrowni jądrowych. Wzmocniono program zabezpieczeń przed tsunami i trzęsieniami ziemi. Polityka energetyczna kraju nadal będzie się w dużym stopniu opierać na energii pozyskiwanej z „atomu”.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.