• <

Wynik wyszukiwania - " wybuch " - Wiadomości

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi liczyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzroście kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Firma Nord Stream pozwała ubezpieczycieli gazociągu Nord Stream 2

Szwajcarska spółka Nord Stream, należąca do rosyjskiego Gazpromu, pozwała Lloyd's Insurance Company i Arch Insurance (EU), które ubezpieczały gazociąg Nord Stream 2. Pozew wpłynął do sądu w Londynie w lutym i dotyczy wybuchu w 2022 r. gazociągu przesyłającego gaz z Rosji do Niemiec - poinformowała we wtorek agencja Reutera.
12.03.2024

W Turcji ogłoszono nazwę dla drugiej korwety Sił Morskich Ukrainy

W tureckiej stoczni odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał decyzję o nadaniu nazwy drugiej powstającej korwecie dla sił morskich państwa. Otrzyma imię Hetman Iwan Wyhowski. Jednostka ma być istotnym wzmocnieniem marynarki wojennej, która ma bardzo ograniczone zdolności działania.
08.03.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Ukraińcy zatopili na Morzu Czarnym rosyjski okręt desantowy Cezar Kunikow

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) zatopił w środę rano używając dronów rosyjski okręt desantowy Cezar Kunikow na Morzu Czarnym - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na swoich rozmówców w HUR.
14.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Minister obrony Norwegii: musimy być przygotowani na wybuch konfliktu z Rosją i wzrost napięcia na Morzu Bałtyckim

Norweskie siły zbrojne muszą być przygotowane na wybuch konfliktu, ponieważ Rosja odpowie na wejście Finlandii i Szwecji do NATO zwiększeniem obecności swoich wojsk w regionie - ostrzegł minister obrony Norwegii Bjorn Arild Gram.
06.02.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Wypadek w dużej stoczni, nie żyje pracownik, prace wstrzymane

W należącej do południowokoreańskiego giganta Hanwha Ocean stoczni Okpo doszło do śmiertelnego wypadku.
15.01.2024

Turcja nie będzie przepuszczać ukraińskich okrętów przez Cieśninę Bosforską na Morze Czarne

Władze Turcji przekazały w komunikacie prasowym, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie przepuści przez swoje wody terytorialne okrętów, które Siły Morskie Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України) otrzymały na podstawie umowy zakupowej od Wielkiej Brytanii.
02.01.2024

Pożar na rosyjskim nuklearnym kontenerowcu. Rosja nabrała wody w usta

24 grudnia na Telegramie pojawiły się doniesienia o pożarze na zacumowanym w Murmańsku kontenerowcu Sevmorput o zasilaniu nuklearnym. Rosatom i Atomflot, właściciel i operator jednostki, nie komentują wydarzenia.
02.01.2024

Groźne roszczenia terytorialne Wenezueli wobec Gujany. W tle dostęp do złóż ropy na Atlantyku

W Wenezueli odbyło się referendum, w którym naród miał opowiedzieć się nad "przywróceniem" pod kontrolę władz regionu Guayana Esequiba. Problem polega na tym, że stanowi on połowę terytorium sąsiedniej Gujany. Działania rządu w Caracas, przypominające rosyjskie roszczenia wobec Ukrainy, grożą stabilnością bezpieczeństwa w Ameryce Południowej.
04.12.2023

Speed o inwestycjach w obliczu globalnych wyzwań [wideo]

Podczas Baltexpo 2023 rozmawialiśmy z Pawłem Zastawnym, prezesem zarządu Speed, o aktualnych trendach inwestycyjnych i wyzwaniach w gospodarce morskiej.
05.11.2023

Orlen ma dwa nowe gazowce

"Święta Barbara" i "Ignacy Łukasiewicz" to nowe jednostki, które wkrótce dołączą do floty statków do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG) Grupy ORLEN. Uroczystość nadania imienia odbyła się w stoczni Hyundai Samho Heavy Industries w Mokpo w Korei Południowej. Nowe jednostki, które wejdą do eksploatacji pod koniec bieżącego roku, zwiększą możliwości Grupy ORLEN w zakresie pozyskiwania gazu ziemnego, a tym samym poprawią bezpieczeństwo energetyczne Polski.
19.10.2023

Trzy japońskie firmy żeglugowe współpracują w celu utworzenia globalnego łańcucha dostaw skroplonego wodoru

Spółka Japan Suiso Energy, Ltd. (JSE) oraz trzy japońskie przedsiębiorstwa żeglugowe. Kawasaki Kisen Kaisha, Ltd. („K” LINE), Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. (MOL) i Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) zgodziły się 12 września 2023 roku dołączyć do JSE Ocean, Ltd. (JSE Ocean), spółki zależnej JSE. JSE pozostaje większościowym akcjonariuszem z 50,2% akcji, podczas gdy przedsiębiorstwa żeglugowe posiadają po 16,6% akcji. Wiąże się to z dużymi przedsięwzięciami w związku z wprowadzaniem wodoru jako paliwa w transporcie i energetyce.
27.09.2023

Naftoport: rekordy przeładunków i droga do energetycznej niezależności

W rozmowie z Andrzejem Brzózką, prezesem Naftoportu, omawiamy znaczenie tego strategicznego terminalu dla polskiej gospodarki oraz wyzwania związane z jego bezpieczeństwem i infrastrukturą.
20.09.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

Media: około 1000 spośród 3783 samochodów ze spalonego statku Fremantle Highway może zostać odzyskanych

Około tysiąca samochodów z frachtowca Fremantle Highway, który przewoził prawie 4 tys. aut i zapalił się 25 lipca u wybrzeży Holandii, nie zostało uszkodzonych i firma ratownicza pracuje nad tym, aby je wydobyć ze statku - podaje dziennik „Dagblad van het Noorden”.
11.08.2023

Wielka parada łodzi podczas Pride Amsterdam z udziałem przedstawicieli sił morskich

Od 1 do 6 sierpnia br. w tytularnej stolicy Holandii odbywała się kolejna edycja Pride Amsterdam, będąca jednym z najbardziej znanych wydarzeń LGBT+ w kraju. Jej charakterystyczną i zarazem główną atrakcją była, jak co roku, parada łodzi na kanale Prinsengracht, w której biorą udział przedstawiciele mniejszości seksualnych, w tym reprezentujących różne środowiska zawodowe. Swoją reprezentację wystawiły także holenderskie siły zbrojne, w tym marynarka wojenna.
08.08.2023

Eksplozja w tureckim porcie Derince. Pył zbożowy powodem katastrofy

W tureckim porcie Derince nad Morzem Marmara doszło do groźnej eksplozji, która spowodowała znaczne zniszczenia w strefie załadunku zboża na statki. Burmistrz miasta Kocaeli, Tahir Buyukakyn, potwierdził, że eksplozja uszkodziła aż 13 z 16 elewatorów zbożowych, a 12 osób zostało rannych w wyniku tego zdarzenia.
07.08.2023

Wielomilionowe skutki pożaru statku Fremantle Highway z 4 tys. samochodów na pokładzie. Właściciele liczą straty

Straty spowodowane pożarem frachtowca Fremantle Highway wynoszą ponad 300 mln euro, ocenia amerykański ekonomista Patrick Anderson na łamach magazynu „Automotive News”. Statek przewożący prawie 4 tys. samochodów, który zapalił się w ubiegłym tygodniu u wybrzeży Holandii, jest obecnie odholowywany do portu Eemshaven na północ od Groningen.
03.08.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2023 r.

Lipiec to kolejny miesiąc roku pełen wydarzeń wypadków i zdarzeń morskich. Okres ten obfitował w wiele awarii napędów statków, skutkujących ich niebezpiecznym dla innych jednostek dryfowaniem lub nawet kolizjami. Najbardziej spektakularnym i niebezpiecznym wydarzeniem w tym miesiącu był jednak wybuch pożaru na samochodowcu płynącym z Niemiec do Egiptu z ładunkiem aut, gdzie zarzewiem ognia był najprawdopodobniej jeden z akumulatorów, znajdujących się w samochodzie elektrycznym.
03.08.2023

Finał dramatu. Płonący od tygodnia samochodowiec Fremantle Highway został ostatecznie ugaszony

Przewożący prawie 4 tys. samochodów statek Fremantle Highway, który zapalił się w ubiegłym tygodniu, w nocy z wtorku na środę u wybrzeży Holandii, został ostatecznie ugaszony - poinformowała we wtorek holenderska rządowa agencja gospodarki wodnej Rijkswaterstaat.
01.08.2023

Czy tak będą nazywać się fregaty programu "Miecznik"? Pojawiły się nowe informacje

W związku z zapowiedzianą na 16 sierpnia ceremonią cięcia blach pod pierwszą, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik" pojawia się coraz więcej informacji na temat tego największego przedsięwzięcia w historii polskiej branży okrętowej. Dziś pojawiła się nieoficjalna informacja, jak mają się nazywać wszystkie trzy jednostki.
26.07.2023

Cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - nowe wyzwania, znane problemy

Ostatnie dwa lata postawiły bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej (IK) na podium dyskusji publicznej. Mówiąc o IK w uproszczeniu mamy na myśli całość zasobów i systemów, stanowiących podstawę funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Dotychczas do tej kategorii zaliczano poszczególne branże: energetykę, transport, finanse, telekomunikację, wodociągi, szpitale, placówki ochrony zdrowia, itp.
27.06.2023

Rumuńska "Orka" z ofertą od Francji. Propozycja również dla Polski?

Ogłoszona 24 maja przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka informacja o rozpoczęciu procedowania programu Orka wywołała poruszenie wśród zainteresowanych zagadnieniem broni podwodnej. W międzyczasie swój program rozwija Rumunia, współpracująca z potencjalnym oferentem dla polskiej Marynarki Wojennej.
26.05.2023

Pierwsze wyrzutnie HIMARS dotarły do kraju. Jak to wpłynie na bezpieczeństwo infrastruktury morskiej?

Pierwsze wyrzutnie HIMARS za pośrednictwem US Army dotarły 15 maja br. do Polski. Koncern Lockheed Martin został zaproszony do negocjacji umowy ramowej. Wyrzutnie mają zapewnić skokowy wzrost zdolności odstraszania i obronę przeciwlotniczą zarówno w ramach obrony kraju, jak i sojuszników z NATO. To też ważna informacja dla możliwości skutecznej ochrony morskiej infrastruktury przed zagrożeniami z powietrza.
15.05.2023

Poselska "troska" o nazwy dla nowych okrętów polskiej floty

Wraz z wzmacnianiem potencjału sił morskich RP nie brakuje interpelacji i zapytań posłów odnośnie ich stanu. W ostatnim czasie pojawiły się również pytania odnośnie nie tylko dotyczące wprowadzania do służby nowych jednostek, bądź programów ich budowy.
15.04.2023

FSO Safer to tykająca bomba. ONZ kupiło statek by ją rozbroić

Z Chin wypłynął zakupiony przez ONZ-owską agencję tankowiec, który ma być kluczowym elementem zapobieżenia katastrofie ekologicznej u wybrzeży Jemenu.
10.04.2023

Turcja przekazuje marynarce wojennej pierwszy lotniskowiec; na wyposażeniu drony Bayraktar

W obecności prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w poniedziałek do użytku oddany zostanie pierwszy lotniskowiec tureckiej marynarki wojennej TCG Anadolu - poinformował dziennik "Hurriyet".
10.04.2023

"Ta Jaskółka wiosnę uczyniła." Nachodzą lepsze czasy dla marynarki wojennej i branży okrętowej?

Ceremonia cięcia blach pod przyszły niszczyciel min proj. 258 ORP Jaskółka, która odbyła się 28 marca br., może być traktowana nie tylko jako rozpoczęcie budowy kolejnych okrętów typu Kormoran 2, ale też początek ciągu największych jak dotąd inwestycji dla morskiego rodzaju sił zbrojnych w XXI wieku.
03.04.2023

Ukraińska Marynarka Wojenna powstaje z kolan. Rozpoczęło się cięcie blach pod drugą korwetę

Pomimo toczącej się wojny ukraińska armia stale dąży do wzmocnienia swojego potencjału. Dotyczy to również sił morskich. W Turcji miała miejsce ceremonia cięcia blach pod korwetę typu Ada, która w przyszłości wzmocni flotę Ukrainy.
13.03.2023

Ceniony amerykański dziennikarz twierdzi, że to USA zniszczyły Nord Stream

Seymour Hersh, amerykański dziennikarz, zdobywca nagrody Pulitzera, opublikował artykuł twierdzący, że to USA stały za zniszczeniem gazociągu Nord Stream.
18.02.2023

Rosja. Trzy ofiary śmiertelne wybuchu gazociągu; Gazprom zapewnia o ciągłości dostaw

Trzy osoby poniosły śmierć wskutek wtorkowego wybuchu w gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod; eksplozja nastąpiła na terytorium Republiki Czuwaszji, położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej - poinformowała agencja Reutera.
20.12.2022

Szwecja. Prokurator: wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek z zewnątrz

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika "Expressen" oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.
01.12.2022

Turecki kuter uszkodzony wskutek prawdopodobnego wybuchu miny

W środę turecki statek rybacki został uszkodzony wskutek eksplozji u wybrzeży Igneady. Załoga uważa, że statek prawdopodobnie uderzył w minę morską. Jeżeli to prawda, byłoby to istotnie daleko od miejsca napotkania w tym roku pierwszej dryfującej miny na południowo-zachodnim Morzu Czarnym.
14.11.2022

Prof. Bełdowski: Wybuch przy Nord Stream mógł naruszyć składowisko niemieckiej broni chemicznej

Wybuch przy gazociągu Nord Stream mógł naruszyć składowisko zatopionej po II wojnie światowej niemieckiej broni chemicznej lub podnieść skażony osad - mówi PAP prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN. Naukowiec wrócił z rejsu badawczego na Morzu Bałtyckim.
09.11.2022

Szwecja: wybuch spowodował doszczętne zniszczenie 50 metrów gazociągu Nord Stream 1

Wybuch spowodował doszczętne zniszczenie co najmniej 50 metrów gazociągu Nord Stream 1. Wokół znajdują się fragmenty rozerwanych metalowych rur - pisze we wtorek szwedzki dziennik "Expressen", publikując pierwsze zdjęcia wykonane na głębokości 80 metrów.
18.10.2022

Prezes Gaz-Systemu w "Pulsie Biznesu": Baltic Pipe ma ochronę w stylu norweskim

Baltic Pipe ma dziś taki sam poziom bezpieczeństwa jak np. infrastruktura morska w Norwegii, czyli w kraju z najdłuższą w Europie historią eksploatacji podwodnych sieci przesyłowych - podkreśla w "Pulsie Biznesu" prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
11.10.2022

[WIDEO] Wybuch na rosyjskim moście na Krym

Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Na most nie są wpuszczane pojazdy. Część przeprawy zawaliła się.
08.10.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków i awarii morskich kolejny raz w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w miesiącu wrześniu.
02.10.2022

Szwedzki ekspert o sabotażu Nord Stream: możliwe, że ładunek wybuchowy został umieszczony zdalnie

Ładunek wybuchowy przy gazociągach Nord Stream mógł zostać umieszczony za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego. Problematyczne może być znalezienie dowodów, bo wybuch zawsze powoduje zniszczenie tego, co znajduje się w pobliżu - podkreślił w rozmowie z PAP Hans Liwang ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obronnego w Sztokholmie.
30.09.2022

Portal Politico o sabotażu na gazociągach Nord Stream: kryzys energetyczny wkracza w niebezpieczną fazę

Jeśli potwierdzą się informacje, że za eksplozjami, które uszkodziły dwa gazociągi Nord Stream stoi Rosji, będzie to oznaczać, że kryzys energetyczny w Europie wkroczył w nową, niebezpieczną fazę; grozi to otwarciem nieoczekiwanego frontu trwającej na Ukrainie wojny - przewiduje brukselski portal Politico.
28.09.2022

Szwecja. Ekspert o wycieku z gazociągów Nord Stream: to nie trzęsienie ziemi, to silna eksplozja w wodzie

Jestem pewien, że wyciek gazu z rurociągów Nord Stream nie został spowodowany przez trzęsienie ziemi, to była eksplozja w wodzie odpowiadająca sile wybuchu 100-200 kg dynamitu - oświadczył w rozmowie z gazetą "Expressen" sejsmolog z Uniwersytetu w Uppsali Bjoern Lund.
27.09.2022

Szwecja. Narodowa Sieć Sejsmologiczna: dwie eksplozje w pobliżu gazociągów Nord Stream

Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wyciek z gazociągów Nord Stream.
27.09.2022

Niemcy zwiększą obecność wojskową w regionie Indo-Pacyfiku

Niemcy zwiększą swoją obecność wojskową w regionie Indo-Pacyfiku poprzez wysłanie większej liczby okrętów wojennych oraz prowadzenie ćwiczeń z sojusznikami – powiedział w środę dowódca niemieckich sił zbrojnych gen. Eberhard Zorn w wywiadzie dla agencji Reutera.
31.08.2022

Czas małych portów w Europie. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Już od dłuższego czasu Unia Europejska promuje ideę żeglugi bliskiego zasięgu oraz hasła „z lądu na morze” (ang. „from land to sea”). Wynika to z chęci odciążenia dróg lądowych i tym samym kosztów infrastrukturalnych, konsekwentne zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i tym samym uzyskanie pozytywnego wpływu na środowisko. Były to dotychczas główne argumenty wspierania tej formy żeglugi.
16.08.2022

Kuba. Po wybuchu w porcie Matanzas nasila się kryzys energetyczny i bieda

W efekcie wybuchu, do którego doszło na początku sierpnia w porcie Matanzas na zachodzie Kuby, gdzie eksplodowały cztery zbiorniki z paliwem, nasiliły się problemy ludności z dostępem do energii elektrycznej oraz ubóstwo. W niektórych miastach prądu brakuje codziennie przez kilka godzin.
16.08.2022

Władze Ukrainy: płonie zbiornik ropy w Rosji niedaleko okupowanego Mariupola

Płonie zbiornik ropy naftowej w rosyjskim Jejsku, który leży naprzeciwko okupowanego przez Rosjan ukraińskiego Mariupola nad Morzem Azowskim – poinformował w środę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.
10.08.2022

W drugą rocznicę wybuchu w porcie w Bejrucie częściowo zawalił się uszkodzony wówczas silos

W porcie w stolicy Libanu - Bejrucie, gdzie dokładnie dwa lata temu doszło do eksplozji, w której zginęło blisko 220 osób, w czwartek częściowo zawalił się duży silos. Budowla została uszkodzona w wybuchu w 2020 r. W jej pobliżu odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy.
04.08.2022

Jeden mężczyzna zginął, drugi został ranny, gdy podczas kąpieli w morzu trafili na minę

W miejscowości wypoczynkowej Karolino-Buhaz w obwodzie odeskim Ukrainy w sobotę dwóch mężczyzn kąpiących się w zabronionej przez wojsko strefie w Morzu Czarnym trafiło na minę, jeden z nich zginął, drugi został ranny - poinformowała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
02.07.2022

Opóźnienia w dostawach z Azji uderzają w firmy i konsumentów. Importerzy szukają nowych możliwości transportu

Globalne łańcuchy dostaw nadal są zakłócane przez lokalne ogniska COVID-19, a sytuację dodatkowo pogorszył wybuch wojny w Ukrainie. W efekcie średnie opóźnienie statków na całym świecie wciąż wynosi około tygodnia, a problemy dotkliwie odczuwają zwłaszcza małe i średnie firmy oraz przedsiębiorstwa pracujące w modelu just in time, które utrzymują minimalny poziom zapasów magazynowych. – Dzisiaj nikt nie jest w stanie zagwarantować im płynności dostaw – mówi Piotr Kozłowski z DB Schenker. Sytuacja transportowa uderza też w konsumen
29.06.2022

Lotos renegocjuje warunki realizacji strategicznych inwestycji

Pandemia i wojna na Ukrainie podniosły koszty inwestycji. Zmusza to Lotos, tuż przed połączeniem z Orlenem, do renegocjacji umów i warunków realizacji strategicznych inwestycji jak blok olejowy HBO, port na Martwej Wiśle, czy też blok parowo-gazowy - poinformował PAP wiceprezes Grupy Lotos Piotr Walczak.
10.06.2022

Pomorze zaprezentowało w USA potencjał sektora morskiej energetyki wiatrowej

Właśnie zakończyła się misja gospodarcza Offshore Wind USA 2022 do Houston w Stanach Zjednoczonych, zrealizowana w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy (PBE). Organizatorem wyjazdu była Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. (InvestGDA), działająca na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Gdańska oraz całego regionu.
09.05.2022

Rakiety nad Morzem Czarnym. Odessa znowu zaatakowana

Rosyjskie rakiety zaatakowały w niedzielę ponownie Odessę nad Morzem Czarnym, a także obwód sumski na północnym wschodzie kraju – powiadomiła strona ukraińska. W obwodzie ługańskim po rosyjskim ostrzale płonie rafineria w Lisiczańsku.
08.05.2022

Ocean w ogniu – katastrofa tankowca Athenian Venture z polską załogą

Właśnie minęła 34. rocznica zatonięcia greckiego tankowca Athenian Venture w pełni obsadzonego polską załogą. Wspominamy ten tragiczny i nadal mało znany epizod oraz analizujemy przyczyny oraz kolejne etapy tego wypadku morskiego, o którym mówi się do dziś, ponieważ dokładne wnioski nigdy nie zostały do końca poznane. Była to jedna z największych katastrof morskich z udziałem Polaków.
22.04.2022

Dobre sygnały z produkcji przemysłowej w marcu. Przemysł stoczniowy, rafinerie i produkcja metali na wzroście

Wzrost produkcji przemysłowej utrzymuje w marcu wysokie tempo, co pozwala Radzie Polityki Pieniężnej koncentrować się na walce z inflacją - stwierdzili eksperci ING w komentarzu do czwartkowych danych GUS. Dodali, że działy produkcja metali, rafinerie czy przemysł stoczniowy radzą sobie bardzo dobrze.
21.04.2022

Minister Moskwa: w aktualizacji PEP zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej

Elementem przygotowywanej przez rząd aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. będzie zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa.
21.04.2022

Ponad 70 lat współpracy Projmorsu przy rozwoju Portu Gdynia

Po zakończeniu I wojny światowej Polska uzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, jednak na odzyskanych terenach nie było żadnego większego portu a z kolei Gdańsk, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, miał być Wolnym Miastem pod protektoratem Ligii Narodów.
11.04.2022

Czarter na podróż – niedostarczenie ładunku przez czarterującego

Ustaloną aktualnie zasadą prawa angielskiego jest przyjęcie, iż jeżeli ma miejsce sytuacja niedostarczenia przez czarterującego (frachtującego) ładunku do przewozu w ramach czarteru na podróż, wówczas armator (przewoźnik) zobowiązany jest pozostawać ze statkiem przez cały okres ładowania (lay-time/laytime). Co więcej, nawet po upływie okresu ładowania przewoźnik nie może wycofać statku, chyba że jest oczywistym, iż czarterujący nie ma zamiaru dostarczyć ładunku lub zwłoka jest tak znacząca, iż ma znamiona „frustration”.
01.04.2022

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zaśpiewa na zamku

W ramach charytatywnego spotkania, z którego dochód w całości przeznaczony zostanie na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, wykonane zostanie poruszające Lacrimorium "Miejsce łez" autorstwa Piotra Brody.
01.04.2022

Rosyjskie ataki na statki handlowe na Morzu Czarnym

Wraz z wybuchem wojny ukraińsko – rosyjskiej sytuacja na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim bardzo szybko zmieniła się. Stało się tam bardzo niebezpiecznie.
14.03.2022

Rdzewiejący tankowiec pełen ropy zagraża milionom. Jest szansa zapobiec katastrofie

Huti kontrolujący wody w okolicach Jemenu zgodzili się na ONZ-owską propozycję rozładowania tankowca pełnego ropy, który od lat ulega zniszczeniu u wybrzeży kraju. Większy wyciek z jednostki lub jej wybuch zagraża kilku milionom ludzi.
12.03.2022

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022. Debatowali o zagrożeniach i ich rozwiązaniach [WIDEO]

Czwarte Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego odbyło się 10 marca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawiciele biznesu, firm związanych z branżą offshore rozmawiali o tym, jak przemysł morski powinien działać, by był bezpieczny. Motywem przewodnim wydarzenia było znaczenie alternatywnych źródeł energii i jej magazynowanie, bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych, ryzyka występujące w przemyśle morskim, oraz nowe technologie.
10.03.2022

[WIDEO] Wybuch FPSO w Nigerii. Prawdopodobnie 10 ofiar

Jednostka FPSO Trinity Spirit eksplodowała i zatonęła u wybrzeży Nigerii. Liczba ofiar nie została jeszcze potwierdzona, ale służby obawiają się, że 10 członków załogi zginęło.
03.02.2022

Wybuch wulkanu zerwał podwodny kabel, odcinając Tonga od świata; naprawa potrwa 4 tygodnie

Sobotni wybuch wulkanu w pobliżu archipelagu Tonga na Pacyfiku przerwał jedyny podwodny kabel telekomunikacyjny, łączący ten kraj ze światem. MSZ Nowej Zelandii oceniło w środę, że jego naprawa potrwa co najmniej cztery tygodnie.
19.01.2022

Peru. Dwie osoby utonęły po nadejściu fali oceanicznej wywołanej erupcją wulkanu

Dwie osoby utonęły na północy Peru, gdy na ich plażę dotarła fala oceaniczna wywołana erupcją wulkanu z okolic archipelagu wysp Tonga - poinformowały w niedzielę władze. W Peru tymczasowo zamknięto ponad 20 portów nad Oceanem Spokojnym.
16.01.2022

Japonia. W wybrzeże uderzyło tsunami po wybuchu podwodnego wulkanu

W wybrzeże Japonii uderzyło w nocy z soboty na niedzielę miejscowego czasu tsunami wywołane silnym wybuchem podwodnego wulkanu na Pacyfiku. Japońska agencja meteorologiczna ostrzega przed falami, które w niektórych miejscach mogą mieć do trzech metrów wysokości.
15.01.2022

Porty i logistyka w Chinach pod presją pandemii. Drastyczne środki ostrożności ratują życie, zakłócają logistykę

Port Ningbo działa już prawie na pełnych obrotach po ostatnich zakłóceniach spowodowanych pandemią Covid. Stwierdzono jednak, że ryzyko zakłóceń w transporcie z Chin przeniosło się na Tianjin i Shenzhen. Skutki zakłóceń można obserwować na mapach ruchu statków i w serwisach informacyjnych globalnych operatorów logistycznych.
13.01.2022

206 marines zostało zwolnionych za odmowę szczepienia się na Covid-19

Korpus piechoty morskiej USA poinformował w czwartek, że 206 marines zostało zwolnionych ze służby za odmowę szczepienia się na Covid-19. Pentagon zaostrzył ostatnio kary za unikanie szczepienia, ze względu na rosnącą ponownie liczbę zakażeń - podaje portal Axios.
30.12.2021

5 osób i narkotyki na płonącej łodzi, US Navy wkracza do akcji

Olbrzymiego pecha miało pięciu obywateli Iranu, którzy transportowali narkotyki na pokładzie łodzi rybackiej. Ich jednostka stanęła w ogniu, a z pomocą przyszli im amerykańscy żołnierze.
22.12.2021

OCEAN2020 zmierza do portu

Realizowany od 1 kwietnia 2018 roku pod egidą EDA (European Defence Agency), projekt „OCEAN2020” właśnie się zakończył. Jego ostatni etap stwarza doskonałą okazją, aby podsumować wyniki i przedstawić rezultaty, które udało się osiągnąć.
05.11.2021

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu zagraża 8 milionom ludzi

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.
11.10.2021

OOCL dołącza do klubu miliarderów z rekordowym wynikiem w pierwszej połowie roku

Orient Overseas International (OOIL), spółka-matka OOCL, odnotowała zysk netto w wysokości 2,8 miliarda dolarów za półrocze – zdecydowanie najlepszy pośredni wynik w 52-letniej historii grupy.
22.08.2021

HRW oskarża Liban o zaniedbania w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie

Organizacja Human Rights Watch oskarżyła władze Libanu o zaniechania, naruszenie prawa do życia i zablokowanie lokalnego śledztwa w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie, do jakiej doszło 4 sierpnia 2020 roku.
03.08.2021

Wyniki OOCL w drugim kwartale potwierdzają megahossę na rynku kontenerowym

Dane za II kwartał OOCL wskazują na pewne spektakularne dochody, które mają pochodzić z przemysłu żeglugowego w zbliżającym się sezonie sprawozdawczym.
12.07.2021

ZEA: Wybuch w porcie w Dubaju [WIDEO]

W Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w jednym z największych portów świata, w doszło w środę w nocy do potężnej eksplozji i pożaru. Według świadków w dzielnicach oddalonych o 25 km zatrzęsły się domy i okna. Władze poinformowały, że nie ma rannych, a pożar jest pod kontrolą.
07.07.2021

Finalizacja transakcji nabycia Solid Logistics przez VGL Group

W dniu 28.06.2021 VGL Group i Solid Logistics zamknęły ostatni etap transakcji nabycia udziałów. W efekcie VGL Group stała się wyłącznym udziałowcem Solid Logistics.
06.07.2021

Rumunia: Wybuch w rafinerii ropy naftowej nad Morzem Czarnym. Dwie osoby ranne [WIDEO]

W rumuńskiej rafinerii ropy naftowej Petromidia nad Morzem Czarnym doszło w piątek rano do wybuchu, w wyniku którego dwie osoby zostały ranne – poinformował telewizję Digi24 przedstawiciel władz Konstancy, gdzie mieści się zakład.
02.07.2021

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford przeszedł "próbę szokową" na Oceanie Atlantyckim [WIDEO]

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych opublikowała na Twitterze nagranie, pokazujące jeden z testów, które przeszedł jej najnowszy lotniskowiec o napędzie atomowym USS Gerald R. Ford. Była to "próba szokowa", tj. kontrolowane zdetonowanie w pobliżu okrętu bomby głębinowej o masie 18 143 kg (40 tys. funtów).
22.06.2021

Rosja informuje o powrocie ponad 20 okrętów po ćwiczeniach w pobliżu Krymu

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w piątek, że ponad 20 okrętów Floty Czarnomorskiej powróciło do swej stałej bazy po przeprowadzeniu ćwiczeń w pobliżu Krymu - podała agencja Interfax.
23.04.2021

Pożar uszkodził chiński prom pasażerski (wideo)

Chiński prom typu ro - ro został poważnie uszkodzony w wyniku pożaru, który wybuchł najprawdopodobniej na pokładzie samochodowym. Chińskie media donoszą, że wszyscy zostali bezpiecznie ewakuowani ze statku.
22.04.2021

Są plany odbudowy portu w Bejrucie po ubiegłorocznym wybuchu

Pomimo Libańskiego impasu politycznego, francuska grupa CGM CMA dąży do realizacji planu odbudowy portu w Bejrucie. Grupa chce zakończyć projekt w ciągu trzech lat. Próby podjęto, pomimo trudnej sytuacji politycznej, która uniemożliwiła podjęcie decyzji w sprawie portu od czasu wybuchu – powiedział dyrektor firmy.
11.04.2021

Izraelski statek towarowy trafiony pociskiem na Morzu Arabskim

Należący do izraelskiej firmy statek towarowy, został w czwartek uszkodzony przez pocisk na Morzu Arabskim. Padają podejrzenia, że za atakiem stoi Iran.
26.03.2021

Wybuch butli z gazem w świnoujskiej stoczni Alumare

Do niebezpieczniejszego zdarzenia, wybuchu pięciu butli z gazem doszło wczoraj około 18, w jednej ze świnoujskich stoczni. Podczas wybuchu nikt nie ucierpiał, pracownicy zakładu zostali ewakuowani przed przyjazdem służb ratunkowych.
17.03.2021

Norwegia: Możliwy wybuch statku zasilanego bateriami

Kilka dni temu w południowo-wschodniej Norwegii zgłoszono pożar statku zasilanego bateriami.
14.03.2021

10 lat od katastrofy nuklearnej w Fukushimie

11 marca 2011 roku nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które wywołało 10-metrową falę tsunami. Skutkiem powstałego tsunami i trzęsienia ziemi u północno-wschodniego wybrzeża kraju, była największa katastrofa nuklearna na świecie od czasów awarii Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 roku.
11.03.2021

Premier Izraela: Iran jest odpowiedzialny za eksplozję na statku izraelskiej firmy

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w poniedziałek, że to Iran jest odpowiedzialny za piątkową eksplozję na przepływającym przez Zatokę Omańską statku należącym do izraelskiej firmy.
01.03.2021

Eksplozja na samochodowcu w rejonie Omanu

Na Zatoce Omańskiej doszło do eksplozji na samochodowcu. Załoga nie odniosła obrażeń.
26.02.2021

Prof. Engels o Nord Stream 2: niemiecka odpowiedzialność historyczna pomija Polskę

Niemiecka odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie jest wybiórcza: pozwala dziś sprzymierzyć się z Rosją przy Nord Stream 2 i ominąć Polskę - mówi PAP belgijski historyk, prof. David Engels.
17.02.2021

Polscy eksporterzy dość dobrze poradzili sobie z koronakryzysem

Polscy eksporterzy, mimo spadku eksportu w zeszłym roku, dość dobrze poradzili sobie z koronakryzysem i szybko odrabiają straty - uważają analitycy instytucji płatniczej Akcenta w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
15.02.2021

Polskie porty utrzymują stabilną pozycję mimo epidemii

W 2020 r. w portach w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie-Świnoujściu przeładowano ponad 103 mln ton towarów. Obostrzenia sanitarne uderzyły w pierwszej połowie 2020 roku, jednak nie przeszkodziło to polskim portom w osiągnięciu wysokiego poziomu przeładunków.
27.01.2021

Ropa naftowa w USA wyceniana w pobliżu 52 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana w pobliżu 52 USD za baryłkę. Inwestorów niepokoi odradzająca się pandemia koronawirusa w niektórych częściach świata i powolne wprowadzanie szczepień - informują maklerzy.
26.01.2021

Nowy ład i wyścigi wielkich kontenerowców. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 52-1/2021)

Koniec starego roku i początek nowego, to moment przełomowy w dalszym rozwoju międzynarodowego handlu i transportu morskiego. Tak znaczące wydarzenia jak: transformacja energetyczna, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nowo wybrany prezydent USA, odbudowa gospodarek po zniszczeniach dokonanych przez efekty pandemii Covid-19 i wiele innych przyczyn jak prowadzone wojny handlowe będą miały znaczący wpływ na to, co będzie się działo w kolejnych miesiącach i latach w gospodarce, w tym na rynku żeglugowym.
12.01.2021

Raport UE przewiduje odporność floty rybackiej na pandemię COVID-19

Z rocznego sprawozdania gospodarczego z 2020 r., dotyczącwgo floty rybackiej UE, wynika, że w 2020 r. flota pozostała ogólnie rentowna, pomimo wpływu COVID-19 na rynki rybne. Bardziej zrównoważone rybołówstwo i niższe koszty paliwa pomogły złagodzić społeczno-gospodarcze skutki pandemii.
07.01.2021

Koronawirus na Antarktydzie. Wybuch epidemii w bazie badawczej

Jak poinformował amerykański "Newsweek", 36 osób przebywających w chilijskiej stacji badawczej Bernardo O'Higgins na Antarktydzie jest zakażonych koronawirusem. Tym samym wirus dotarł już na wszystkie kontynenty na Ziemi.
22.12.2020

Eksplozja w jednym ze zbiorników tankowca w Arabii Saudyjskiej

W porcie w saudyjskiej Dżuddzie doszło w poniedziałek do eksplozji w jednym ze zbiorników tankowca BW Rhine; eksplozja nastąpiła "z zewnętrznego źródła" - poinformował właściciel statku firma Hafnia. Podejrzewa się, że wybuch to efekt ataku jemeńskiego ruchu Huti.
14.12.2020

Digitalizacja i skracanie łańcuchów dostaw w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa zachwiała światową gospodarką, ale jednocześnie sprawiła, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy na rynku zaszły zmiany, które wcześniej zajmowały wielu firmom nawet kilka lat. Tempo digitalizacji rynku B2B znacznie przyspiesza, wiele przedsiębiorstw dokonuje lub planuje też istotne zmiany w swoich łańcuchach dostaw. Według ekspertów merXu, platformy e-commerce typu marketplace dla handlu B2B w Europie Środkowo-Wschodniej, w nadchodzącym czasie te zjawiska będą się nasilać i napędzać rozwój biznesu w naszym regi
10.12.2020

Wybuch na tankowcu w RPA (wideo)

Do silnej eksplozji doszło w piątek rano w rafinerii koncernu Engen zlokalizowanej w miejscowości Wenthworth pod Durbanem w RPA. Służba ds. klęsk żywiołowych i sytuacji nadzwyczajnych prowincji KwaZulu-Natal potwierdziła wybuch. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.
04.12.2020

Światowy rynek morskich przewozów kontenerowych – przegląd wyników oraz przyszły rozwój w dobie pandemii

Rozwój gospodarki światowej i handlu międzynarodowego należy traktować jako podstawowe czynniki napędzające rynek morskich przewozów kontenerowych. W 2019 roku jako kluczowe czynniki determinujące wymianę handlową uznać można spór między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, powodujący wzrost taryf, a także inne wydarzenia przyczyniające się do wzrostu niepewności na rynkach, jak blokada rządowa w Stanach Zjednoczonych, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz zmiany w polityce pieniężnej w głównych gospodarkach świata.
02.12.2020

Dzień podchorążego na AMW

W niedzielę 29 listopada obchodziliśmy rocznicę wybuchu powstania listopadowego. 190 lat temu, grupa podchorążych Warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty kierowana przez ppor. Piotra Wysockiego rozpoczęła akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej Wielkiego Księcia Konstantego. Zamach ten rozpoczął powstanie, które przeszło do naszej historii pod nazwą Powstania Listopadowego.
30.11.2020

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mija 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
28.11.2020

Neutralizacja Tallboya: blisko 40 proc. materiału wybuchowego uległo deflagracji

Badania wykazały, że ponad tona materiału wybuchowego bomby Tallboy uległa deflagracji (wypaleniu) – poinformował dowódca październikowej akcji neutralizacji niewybuchu, który zalegał w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Jak zaznaczył, to duży sukces podczas pionierskiej operacji usuwania tak nietypowej bomby.
26.11.2020

Wybuch miny w saudyjskim porcie. Uszkodzony tankowiec

Dzierżawiony przez Grecję tankowiec został uszkodzony w wyniku eksplozji miny w saudyjskim terminalu - poinformowała w środę brytyjska morska firma ochroniarska Ambrey. Uszkodzony został kadłub jednostki.
25.11.2020

W kontrze do Chin – Niemcy wobec regionu Indo-Pacyfiku

Rosnący wpływ Chin na obszarze Indo-Pacyfiku, potencjalnie zagrażający interesom bezpieczeństwa i gospodarczym RFN, skłonił niemiecki rząd do przyjęcia wytycznych w sprawie polityki wobec tego regionu. Ich głównym elementem jest zacieśnienie współpracy z członkami ASEAN-u oraz takimi państwami jak Indie, Japonia, Korea Płd. czy Australia. Choć dokument sygnalizuje ewolucję niemieckiej strategii wobec ChRL traktowanej coraz bardziej jako konkurent, jej wdrażanie może być ograniczone z powodu obaw o pogorszenie relacji z największy
25.11.2020

Jerzy Doerffer, nestor polskiego okrętownictwa, patronem nowoczesnego gdańskiego tramwaju

Kolejny, 57 już gdański tramwaj ma swojego patrona. Jest nim prof. Jerzy Doerffer – wybitny naukowiec związany z Politechniką Gdańską. To kolejny, po prof. Annie Podhajskiej, uhonorowany w ten sposób przedstawiciel świata nauki. O takie upamiętnienie tej postaci wnioskowali przedstawiciele Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.
22.11.2020

Fincantieri nie narzeka na zamówienia, ale zysk koncernu wciąż spada

Włoski koncern stoczniowy Fincantieri odnotował 16% spadek przychodów (3,53 mld euro) w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku. Znaczący wpływ na te wyniki miał wybuch epidemii Covid-19.
15.11.2020

W Święto Niepodległości o postrzeganiu gospodarki wodnej 100 lat temu

Z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku jedną z dziedzin wymagających uporządkowania stała się gospodarka wodna. Odrodzone państwo posiadało wówczas wielkie rzeki łączące kraj z Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym, gęstą sieć hydrograficzną, czy rozległe kompleksy mokradeł, jednak w parze z możliwościami szły duże wyzwania i trudności.
12.11.2020

Statek Kraszewski z 20 tysiącami ton saletry amonowej wreszcie wpuszczony do portu

Dokładnie 75 dni oczekiwał na redzie hinduskiego portu statek "Kraszewski" z polską załogą na pokładzie. Cumowanie spowodowane było wzmożonymi obawami władz i miejscowej ludności odnośnie ładunku - ponad 20 tysiącami ton saletry amonowej.
29.10.2020

NATO wobec zmian klimatu – oczekiwania i możliwości

Zmiany klimatu nasilają zagrożenia dla NATO związane m.in. z katastrofami naturalnymi, nieregularnymi migracjami i lokalnymi konfliktami. Zaczynają być też postrzegane przez społeczeństwa państw członkowskich jako jedno z głównych wyzwań. Dlatego zaangażowanie NATO w zwalczanie przyczyn i skutków zmian klimatu będzie ważnym elementem wzmacniania społecznego poparcia dla Sojuszu i jego politycznej spójności.
29.10.2020

Naukowcy zbadają, jak przebiegała neutralizacja Tallboya

Przebieg neutralizacji 5,4-tonowej bomby Tallboy, która zalegała na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu zbadają nurkowie minerzy wraz z naukowcami z Politechniki Poznańskiej. Wtorkowa operacja określona została jako ewenement na skalę światową.
14.10.2020

Tallboy zneutralizowany! Zobacz potężny wybuch (wideo)

Neutralizacja Tallboya zakończyła się powodzeniem – powiedział we wtorek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) dowódca operacji kpt. mar. Piotr Nowak z 12. Dywizjonu Trałowców. Była to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona pod wodą.
13.10.2020

Detonacja Tallboya w Świnoujściu - olbrzymia bomba zneutralizowana

Detonacją zakończyła się dzisiejsza akcja usuwania niebezpiecznego ładunku - 5,4-tonowej bomby lotniczej Tallboy, która zalegała na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
13.10.2020

Mitsubishi Heavy Industries zainstalowała już 22 skrubery na statkach w tym roku

Największy japoński koncern stoczniowy, Mitsubishi Heavy Industries, zainstalował do tej pory w tym roku swoje własne płuczki morskie DIA-SOx SOx na 22 statkach.
08.09.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

14 sierpnia 1980 roku stoczniowcy rozpoczęli protest, który zmienił Polskę i Europę

W czwartek, 14 sierpnia 1980 roku, robotnicy Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prondziński we wczesnych godzinach porannych wywołali akcję strajkową na terenie wydziałów K-1, K-3, C-5 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Organizatorem gdańskiego strajku był Bogdan Borusewicz, na czele strajku stanął Lech Wałęsa.
14.08.2020

Straty po wybuchu w bejruckim porcie przekraczają 15 mld USD

Po gigantycznej eksplozji w portowej części Bejrutu, do której doszło 4 sierpnia, koszt strat przekracza 15 miliardów dolarów. Tak poinformował w dziś prezydent Libanu, Michel Aoun. Od piątku prokuratura będzie przesłuchiwać w tej sprawie polityków wyższego szczebla.
12.08.2020

Polscy ratownicy wcześniej wracają z Libanu z powodów bezpieczeństwa

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak poinformował w poniedziałek, że polska grupa poszukiwawczo-ratownicza wraca wcześniej z Bejrutu ze względu na kwestie bezpieczeństwa.
10.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Grupa Hezbollah zaprzecza, że składowała broń w magazynach portu w Bejrucie

Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah zaprzeczył w piątek twierdzeniom, jakoby wspierana przez Iran grupa składowała broń w porcie w Bejrucie i wezwał do przeprowadzenia sprawiedliwego i przejrzystego śledztwa w sprawie wtorkowej eksplozji.
08.08.2020

Adamiak: konieczne są inwestycje w transformację energetyczną

Ekonomista banku PKO BP Mariusz Adamiak stwierdził, że inwestycje w zmianę miksu energetycznego to konieczność m.in. z powodu rosnących kosztów produkcji energii z paliw kopalnych.
07.08.2020

Urzędnicy portowi w areszcie domowym. Trwa ustalanie odpowiedzialnych za eksplozję w Libanie

Libański rząd zdecydował w środę o umieszczeniu w areszcie domowym wszystkich urzędników portowych z Bejrutu, którzy od 2014 r. sprawowali nadzór nad bezpieczeństwem i składowaniem towarów w porcie - poinformował Reuters, powołując się na źródła w rządzie.
05.08.2020

Do Libanu płyną statki z niezbędnymi dostawami

Wczorajsza eksplozja w porcie w Bejrucie zniszczyła między innymi główny magazyn zboża w Libanie wraz ze znajdującym się tam ziarnem. Obecne zapasy wystarczą na mniej niż miesiąc, ale do kraju już płyną statki z niezbędnymi dostawami - poinformowały dziś tamtejsze władze.
05.08.2020

300 tys. ludzi bez dachu nad głową po wybuchu w obszarze portu w Bejrucie

Tragiczne żniwa wtorkowej eksplozji w Bejrucie. Bez dachu nad głową zostało do 300 tys. mieszkańców Bejrutu - poinformował w środę gubernator Bejrutu Marwan Abbud. W katastrofie zginęło ok. 100 osób, a 4 tys. zostało rannych. Szkody oceniono na ponad 3 mld USD.
05.08.2020

Złoto pierwszy raz w historii powyżej 2 000 USD

Cena złota przekroczyła bezprecedensową barierę 2 000 USD za uncję, dobijając do 2030 USD. Rzeczywiście w życie wchodzi scenariusz, który przepowiadali m.in. analitycy Goldman Sachs czy Bank of America.
05.08.2020

Przyczyną eksplozji w Bejrucie składowane w porcie chemikalia? (wideo)

2700 ton saletry amonowej znajdowało się w porcie w Bejrucie i stało się przyczyną potężnej eksplozji w której zginęło 70 osób, a ponad 3600 zostało rannych - podały libańskiej telewizji Al-Dżadid źródła związane ze służbami bezpieczeństwa.
04.08.2020

Gigantyczna eksplozja w portowej części Bejrutu. Kilkadziesiąt osób nie żyje (foto, wideo)

Ogromna eksplozja w pobliżu centrum Bejrutu zabiła co najmniej 70 osób, zraniła setki i wywołała falę uderzeniową w libańskiej stolicy, rozbijając okna i powodując zawalenie się balkonów mieszkań - podają świadkowie tragedii.
04.08.2020

IPAG: Skutki "zamrożenia" gospodarki będą odczuwalne w kolejnych kwartałach

Czynnikami utrudniającymi powrót gospodarki na ścieżkę wzrostu jest utrzymująca się niepewność, wpływająca na ograniczenie popytu krajowego oraz spadek popytu zagranicznego, związany z wysokim wciąż natężeniem pandemii za granicą - ocenili w piątek eksperci IPAG.
31.07.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Wzrosty na Wall Street

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy śledzą najnowsze informacje dotyczące zachorowań na koronawirusa na świecie oraz na temat rosnącego napięcia na linii USA-Chiny. Akcje Apple są najdroższe w historii.
09.07.2020

Marynarze z pozytywnymi wynikami testów na COVID-19 na pokładzie kontenerowca Maersk Idaho

Marynarze na pokładzie MV Maersk Idaho, pod banderą Stanów Zjednoczonych, z pozytywnym wynikiem przeszli testy na COVID-19, co uznano za pierwszy zgłoszony wybuch wirusa na amerykańskim statku komercyjnym.
26.06.2020

Transport i logistyka dotkliwie odczuły globalną pandemię SARS-CoV-2. Nie wszystkie firmy transportowe przejdą przez kryzys suchą stopą

Wśród sektorów, których działalność zweryfikowała pandemia, jest transport i logistyka. Niektóre mniejsze firmy transportowe już ogłosiły bankructwo, większe przedsiębiorstwa mogą jednak paradoksalnie na tej sytuacji skorzystać. Branża operatorów logistycznych może zyskać dzięki ponownemu docenieniu korzyści wynikających ze współpracy z zewnętrznym dostawcą.
22.06.2020

Przyszłość biznesu nie tylko optymistycznie

Zapytaliśmy prezesów kilku firm, jak widzą przyszłość rynku, jakie zmiany nas czekają, w jakim kierunku będzie zmierzał nowy świat po izolacji. Czy jesteśmy bezsilni, czy gotowi do działania?
18.06.2020

PIE: państwa Trójmorza obiektem rywalizacji Chin oraz USA ze względu na potencjał inwestycyjny

Potencjał inwestycyjny państw Trójmorza, m.in. w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego sprawia, że o wpływy w regionie rywalizują Chiny i Stany Zjednoczone - ocenia w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów w nowych strukturach gospodarczych kluczową rolę odegra technologia 5G.
17.06.2020

WWF: Wybuch w Bałtyku – co ze zwierzętami?

Wczoraj, 16 czerwca, w Zatoce Puckiej wojsko zdetonowało minę z czasów II Wojny Światowej. Prowadząc tego typu działania, które rzecz jasna mają na celu ochronę życia ludzkiego, nie możemy zapominać o zwierzętach, zamieszkujących Bałtyk. Ze względu na siłę rażenia wybuchu, strefa bezpieczeństwa została ustanowiona od Rewy aż do Westerplatte. W tym roku obserwowaliśmy wyjątkowo dużo foczych szczeniąt na tym obszarze. Występuje tam również, krytycznie zagrożony wyginięciem, bałtycki morświn.
17.06.2020

Jutro usunięcie miny morskiej w rejonie Portu Gdynia

Potwierdzono termin nautralizacji miny morskiej zalegającej na dnie Zatoki Gdańskiej w rejonie wejścia południowego Portu Gdynia - nastąpi ono jutro (wtorek 16.06.) od godziny 7:00.
15.06.2020

Lotniskowiec, na którym wykryto ognisko epidemii, powrócił do służby

Lotniskowiec USS Theodore Roosevelt, którego kapitan Brett Crozier został zwolniony ze swojej funkcji za apel do władz USA o pomoc po wykryciu na okręcie ogniska epidemii Covid-19, powrócił do służby na Pacyfiku - poinformowały służby prasowe marynarki.
05.06.2020

Drewry: Kariera marynarza coraz mniej atrakcyjna

Obecny niedobór oficerów do załogi globalnej floty handlowej ma wzrosnąć w związku ze zmniejszoną atrakcyjnością kariery na morzu, zgodnie z najnowszym raportem globalnej firmy konsultingowej Drewry.
05.06.2020

KO: CPK nie będzie nam potrzebny, bo w okolicy są cztery lotniska

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest niepotrzebna, ponieważ w okolicy są cztery lotniska. A w czasie kryzysu inwestycja jest zbyt kosztowna, ponieważ inne cele powinny być priorytetem - ocenili posłowie Koalicji Obywatelskiej w sobotę podczas konferencji w Baranowie.
30.05.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu maja 2020

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
28.05.2020

Wpływ epidemii Covid-19 na globalny przemysł stoczniowy – podsumowanie I kwartału 2020 r.

Wraz z zakończeniem I kwartału 2020 r. pojawiła się możliwość dokonania podsumowania stanu przemysłu stoczniowego w ujęciu globalnym stawiającego czoła wyzwaniom czasów epidemii i coraz mocniej odczuwalnego ogólnego spowolnienia gospodarki światowej. Podsumowanie kwartalne ukazuje skalę zmian, ich typologię, a także stanowi punkt węzłowy dla dalszych porównań i obrazowania trendów dla gałęzi przemysłu, która stanowi również jedno z potencjalnych kół zamachowych polskiej gospodarki morskiej.
06.05.2020

Princess Cruises przedłuża zawieszenie rejsów

Princess Cruises ogłosiło, że przedłuża zawieszenie w rejsach do 30 czerwca 2020 roku. Rozszerzenie zostało ogłoszone we wtorek za pomocą wideo na Twitterze zamieszczonego przez prezesa i dyrektora generalnego Princess Cruises, Janę Swartz.
15.04.2020

Europejskie stocznie i producenci sprzętu chcą ochrony Unii Europejskiej w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa

Europejskie stocznie i producenci sprzętu morskiego wzywają Unię Europejską do ochrony sektora w obliczu zbliżającego się spadku popytu na określone typy statków, w tym wycieczkowców, pogłębiarek i morskich statków dostawczych.
02.04.2020

Przemysł stoczniowy w ujęciu globalnym na koniec lutego 2020 r.

Globalna branża produkcji okrętowej mocno wyhamowuje. Oprócz spadków rozmiaru portfela zamówień świat mierzy się także z epidemią koronawirusa, który wyraźnie zaczyna wpływać również na przemysł stoczniowy.
30.03.2020

Umowa o budowę statku a instytucja „siły wyższej” w prawie angielskim

System prawa angielskiego (common law) przyjmuje, iż umowa o budowę statku („shipbuilding contract”) jest uznawana, w ujęciu kontraktowym, za umowę sprzedaży (nie zaś na przykład za umowę zlecenia czy umowę o dzieło jak by to miało miejsce w wielu porządkach prawa kontynentalnego). Dlatego też, między innymi, często strony umowy określane są jako „sprzedający” („Seller”) – w tym przypadku stocznia - oraz „kupujący” („Buyer”) – w tym przypadku armator/strona zamawiająca budowę statku].
27.03.2020

Pandemia Covid-19, a prawa marynarzy (podmiany, płace, kwarantanna etc.)

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołujący chorobę o nazwie COVID-19 jest już obecny w 195 krajach na świecie. Epidemia COVID-19, a właściwie ograniczenia wprowadzane przez organy państw odcisnęły już swoje piętno na niemal każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest w sektorze transportowym, który przeżywa aktualne liczne problemy, zarówno organizacyjne, jak i związane z realizacją obowiązków Pracodawcy względem Pracowników – w szczególności zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa, miejsc pracy, czy wypłaty wynagrodzeń. Obecna sytua
25.03.2020

Magazyny odporne na koronawirusa

Pandemia COVID-19 z pewności odbije się na wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych. Ze wstępnych obserwacji poczynionych przez ekspertów Colliers International, odpornością na koronawirusa wykazuje się rynek magazynowy, głównie z uwagi na znaczne ożywienie handlu e-commerce.
25.03.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.