• <

5 osób i narkotyki na płonącej łodzi, US Navy wkracza do akcji

jm

22.12.2021 15:24
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo 5 osób i narkotyki na płonącej łodzi, US Navy wkracza do akcji

Partnerzy portalu

5 osób i narkotyki na płonącej łodzi, US Navy wkracza do akcji - GospodarkaMorska.pl
Fot. US Navy

Olbrzymiego pecha miało pięciu obywateli Iranu, którzy transportowali narkotyki na pokładzie łodzi rybackiej. Ich jednostka stanęła w ogniu, a z pomocą przyszli im amerykańscy żołnierze.

Amerykański patrolowiec USS Sirocco natknął się na małą płonącą łódź rybacką w Zatoce Omańskiej 15 grudnia. Marynarze zaobserwowali nawet wybuch na pokładzie jednostki spowodowany ogniem. Amerykański okręt nie znalazł się jednak w pobliżu łodzi przypadkiem – już wcześniej międzynarodowe służby zidentyfikowały łódź jako jednostkę podejrzaną o szmuglowanie narkotyków. Irańczycy najprawdopodobniej zorientowali się, że są obserwowani – Amerykanie relacjonują, że widzieli, jak mężczyźni polewali czymś ładunek na łodzi. Prawdopodobnie usiłowali spalić trefny towar, ale ogień szybko wymknął się spod kontroli.

Gospodarka Morska
Fot. US Navy


Marynarze z Sirocco przejęli z płonącej łodzi pięciu Irańczyków i podjęli poszukiwania jeszcze jednej osoby w okolicy – nie udało się jej jednak odnaleźć. Przemytnicy zostali przerzuceni na pokład okrętu USS Lewis B. Puller, pełniącego funkcję bazy operacyjnej. Następnie zostali przetransportowani do Omanu. Dwóch z nich trafiło do szpitala, pozostali oczekują na ewentualną repatriację.


Gospodarka Morska
Fot. US Navy


Amerykańscy marynarze odzyskali także prawdopodobnie około połowę ładunku ze spalonej łodzi. Pozostała część spłonęła lub poszła na dno razem z jednostką. Załoga USS Sirocco przejęła zatem około 1,7 tony haszyszu, pół tony metaamfetaminy i 30 kg heroiny. Według US Navy narkotyki miały łączną rynkową wartość blisko 15 milionów dolarów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.