• <
KONGSBERG_2023

Pożar na rosyjskim nuklearnym kontenerowcu. Rosja nabrała wody w usta

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Pożar na rosyjskim nuklearnym kontenerowcu. Rosja nabrała wody w usta

Partnerzy portalu

Sevmorput, fot. fot. Терский берег / Wikipedia

24 grudnia na Telegramie pojawiły się doniesienia o pożarze na zacumowanym w Murmańsku kontenerowcu Sevmorput o zasilaniu nuklearnym. Rosatom i Atomflot, właściciel i operator jednostki, nie komentują wydarzenia.

Doniesienia o pożarze na jedynym na świecie kontenerowcu o zasilaniu nuklearnym, rosyjskim statku Sevmorput przebywającym w porcie w Murmańsku, są nieoficjalne. 24 grudnia na kanale lokalnego biura Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych pojawiła się lakoniczna informacja o pożarze w Atomflocie, bazie jednostek o napędzie nuklearnym w Murmańsku. Nie podano szczegółów. Zaledwie 1,5 godziny później ten sam kanał poinformował, że pożar jest pod kontrolą. Strażacy mieli dotrzeć do źródła ognia i zabezpieczyć sąsiednie pomieszczenia. Poinformowano także, że nie ma ryzyka rozprzestrzenienia się pożaru.

Kolejna wiadomość na ten temat została nadana 25 grudnia – podano, że ogień został ugaszony. Okazało się ponadto, że pożar wybuchł na pokładzie Sevmorputa i objął około 30 metrów kwadratowych na pokładzie jednostki, prawdopodobnie w części mieszkalnej.

Wiadomości jednak zaniepokoiły mieszkańców okolic Murmańska, którzy zaczęli obawiać się, co by się stało w przypadku rozprzestrzenienia się ognia. Potencjalny wybuch miałby najprawdopodobniej katastrofalne skutki dla całego miasta i okolic, nie wspominając o środowisku wodnym.

Jednocześnie ani Rosatom, ani Atomflot, będące właścicielem i operatorem statku, nie odniosły się do doniesień.

Sevmorput to jedyny na świecie kontenerowiec wyposażony w zasilanie nuklearne. Został oddany do eksploatacji w 1988 roku. Przez wiele lat cumował bezczynnie w Murmańsku, a rosyjskie władze planowały go zezłomować. Drugie życie złapał jednak w 2013 roku, kiedy to rozpoczął się jego gruntowny remont, a w dwa lata później jednostka przeszła pomyślnie testy. W 2016 roku Sevmorput wrócił do regularnego serwisu. Obecnie jest wykorzystywany głównie do transportu zaopatrzenia do baz wojskowych oraz do istniejących i budowanych terminali gazowych i naftowych w Arktyce.

Według aktualnych danych, po ostatnim remoncie czas życia reaktora został przedłużony do 2024 roku. Pożar na jednostce znacznie sprawia, że najpewniej częściej będzie się mówiło o jego zezłomowaniu, niż wydłużeniu jego eksploatacji, zwłaszcza że oficjele Atomflotu zapowiadają budowę nowych jednostek o konwencjonalnym zasilaniu.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.