• <
KONGSBERG_2023

MOL wdraża system sztucznej inteligencji do wczesnego wykrywania pożaru na statkach typu ro-ro

rk

16.11.2023 16:20 Źródło: Mitsui O.S.K. Lines
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki MOL wdraża system sztucznej inteligencji do wczesnego wykrywania pożaru na statkach typu ro-ro

Partnerzy portalu

Fot. MW Portugalii

Zaprószenie ognia i pożar pozostają jednymi z największych zagrożeń dla jednostek nawodnych od najdawniejszych czasów. Ostatnie, głośne wypadki wymuszają większą kontrole i zapotrzebowanie na najnowocześniejsze środki bezpieczeństwa. Branża morska poszukuje coraz to nowszych rozwiązań, aby poradzić sobie z zagrożeniami związanymi z niekontrolowanymi pożarami, zwłaszcza pojazdów elektrycznych i akumulatorów litowo-jonowych.

Aby sprostać tym wyzwaniom firma żeglugowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) planuje wdrożyć nowoczesny system oparty na sztucznej inteligencji, opracowany przez izraelską firmę Captain's Eye. Jest to efekt przykrych doświadczeń, gdy w lutym ubr. statek MOL o nazwie Felicity Ace zapalił się 90 mil morskich na południowy zachód od portugalskiej wyspy Faial, wyspy w centrum Azorów. Choć udało się ewakuować załogę, nie udało się ocalić statku i jego cennego ładunku, w postaci 4 000 samochodów, w tym wielu luksusowych. Straty wyceniono wtedy na 400 mln dolarów. Stąd teraz wszystkie samochodowce należące do firmy zostały wyposażone w najnowsze czujniki alarmów przeciwpożarowych.

Ten wypadek, jak i niedawna sytuacja na Fremantle Highway w lipcu tego roku sprawiły, że wzrosły obawy co do transportu pojazdów elektrycznych na statkach, mimo że śledztwa w obu przypadkach nie potwierdziły, że wina leży w ich systemach.

Jak podaje firma, nowe systemy mają wykrywać nieprawidłowości w maszynowni i na wszystkich pokładach. Są już w użytku także na innych statkach, oraz jachtach i jak dotąd mają spisywać się bez zarzutu, wykrywając nawet niewielkie ilości dymu. Wysyła wtedy ostrzeżenie do członków załogi na pokładzie statku oraz do firmy zarządzającej jednostką na lądzie, pokazując obrazy z kamer rejestrujące miejsce zagrożenia. Tak samo nagrania z ładowni można oglądać zarówno ze statku, jak i z lądu, co ma pozwolić na szybszą reakcję w przypadku pożaru.

We współpracy z Captain's Eye firma MOL przeprowadziła testy demonstracyjne możliwości systemu sztucznej inteligencji w zakresie wykrywania dymu przy użyciu kamer w ładowniach na pokładzie statku Onyx Ace. W wyniku wielu testów poprawiła funkcjonalność systemu, potwierdzając jego skuteczność, w tym skuteczną detekcję niewielkich ilości dymu, i zdecydowała się na instalację systemu kolejnych statkach. Na razie nowe czujniki oparte na systemie sztucznej inteligencji znalazły się w wyposażeniu dziesięciu nowych rorowców napędzanych LNG, a w przyszłości pojawią się na pozostałych statkach przeznaczonych do przewozów samochodów. Z oczywistych względów MOL ma nadzieję, że nie znajdzie się ponownie w sytuacji, gdzie zagrożenie pożarem na statku staje się faktem i potrzebna okaże się reakcja w praktyce.  Mitsui O.S.K. Lines zamierza w dalszym ciągu wdrażać zaawansowane środki zapobiegania pożarom w ładowniach samochodowców, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie swojej floty i transportu samochodów, także elektrycznych.

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.