• <

Wynik wyszukiwania - "czujniki" - Wiadomości

Gdańsk. Tunel pod Martwą Wisłą zostanie zamknięty w nocy z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty zostanie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie będą prowadzone tam prace serwisowe - poinformował GZDiZ.
20.04.2024

Przeciek i porażenie prądem przyczyną śmierci technika na pokładzie promu Stena Line

Trwa śledztwo wyjaśniające śmierć członka załogi Stena Germanica, do którego doszło w czerwcu 2022 roku. Zdaniem szwedzkich służb do śmierci miało dojść w wyniku porażenia prądem, a nie jak dotąd uważano, z przyczyn naturalnych. Zdaniem Szwedzkiego Urzędu Badania Wypadków do tragicznego w skutkach wypadku miała doprowadzić wadliwa, niewykryta wcześniej usterka instalacji elektrycznych.
19.04.2024

Wizyta zespołu okrętów NATO w Szwecji. Nowy członek sojuszu wzmacnia jego zdolności obronne

Od czasu, gdy Szwecja oficjalnie przystąpiła do NATO 7 marca tego roku, okręty Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1) i Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) odbyły pierwsze wizyty w porcie w Sztokholmie, cementujące relacje z nowym państwem członkowskim. Wizyty są okazją do wymiany doświadczeń między kadrą morską Szwecji i pozostałych krajów. Najnowszym gościem na szwedzkich wodach był niemiecki okręt FGS Donau, będący jednostką flagową SNMCMG-1.
12.04.2024

Dwa patrolowce za miliard euro. Fincantieri zawiera intratną umowę z Indonezją

Włoski koncern i Ministerstwo Obrony Indonezji podpisały kontrakt o wartości 1,18 miliarda euro w ramach współpracy zainicjowanej przez resort obrony z Włoch na dostawę dwóch wielozadaniowych patrolowców. To kolejna duża, międzynarodowa umowa związana z modernizacją indonezyjskich sił morskich.
05.04.2024

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Rozpoczyna się budowa trzeciego, atomowego okrętu podwodnego dla Francji

W stoczni Naval Group we francuskim Cherbourgu odbyła się ceremonia cięcia blach pod atomowy okręt podwodny (SSBN) trzeciej generacji. Wiąże się to z ambitnymi planami państwa, mającymi na celu zapewnienie mu zdolności w zakresie odstraszania nuklearnego przez cały XXI wiek.
25.03.2024

Elektryczne wodoloty ze Sztokholmu wypłyną na wody Abu Zabi

Al Seer Marine, arabski operator morski z siedzibą w Abu Zabi, zrewolucjonizuje transport morski w swoim mieście, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wykorzysta do tego sprawdzone rozwiązanie szwedzkiego producenta, wodolot Candela P-12.
23.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Nawet trzy tony paliwa oszczędzonego dziennie. Cargill chwali się efektem wykorzystania wiatru na Pyxis Ocean

Firma Cargill dzieli się wynikami pierwszego na świecie rejsu oceanicznego napędzanego energią wiatrową. Analiza rejsu ujawnia znaczne oszczędności paliwa, podkreślając potencjał napędu wspomaganego wiatrem we wspieraniu wysiłków branży morskiej na rzecz dekarbonizacji. Statek Pyxis Ocean został sprawdzony po pół roku użytkowania, a działalność rozpoczął od zawinięcia do Gdyni.
13.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Brytyjski bliźniak "Miecznika" zostanie niedługo zwodowany? Trwają kluczowe prace przy kadłubie

W należącej do Babcock stoczni w Rosyth ma miejsce budowa przyszłego HMS Venturer, pierwszej fregaty typu 31 (określanych także jako typ Inspiration). Podobnie jak wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik" opiera się on na platformie Arrowhead 140. Dzięki temu można sobie wyobrazić, jak będą wyglądać prace nad polskimi okrętami w niedalekiej przyszłości.
09.02.2024

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty będzie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie zostaną prowadzone prace serwisowe.
19.01.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Hydromega ze Świadectwem Uznania Typu Wyrobu dla swoich zespołów płuczących

Hydromega poinformowała, że linia zespołów płuczących Hamer (50/250/500/1000) uzyskała Świadectwo Uznania Typu Wyrobu przyznane przez Bureau Veritas.
18.12.2023

MOL wdraża system sztucznej inteligencji do wczesnego wykrywania pożaru na statkach typu ro-ro

Zaprószenie ognia i pożar pozostają jednymi z największych zagrożeń dla jednostek nawodnych od najdawniejszych czasów. Ostatnie, głośne wypadki wymuszają większą kontrole i zapotrzebowanie na najnowocześniejsze środki bezpieczeństwa. Branża morska poszukuje coraz to nowszych rozwiązań, aby poradzić sobie z zagrożeniami związanymi z niekontrolowanymi pożarami, zwłaszcza pojazdów elektrycznych i akumulatorów litowo-jonowych.
16.11.2023

Szwedzki bliźniak "Delfina" rozpoczyna służbę. Jest wzorem dla polskich okrętów

Do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Szwecji (Svenska Marinen) wchodzi HSwMS Artemis (A202). Ten okręt rozpoznania radioelektronicznego powstawał przy udziale polskiej branży stoczniowej. Zastąpi także będącego od czterech dekad w służbie HSwMS Orion (A 201).
15.11.2023

Chrzest patrolowca dla sił morskich RPA, dostarczonego przez Damen

W porcie w Durbanie odbyła się 3 listopada br. ceremonia nadania nazwy wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Republiki Południowej Afryki (South Africa Navy), SAS King Shaka Zulu (P1572). Nowa jednostka ma wzmocnić potencjał obrony wybrzeża i wód terytorialnych państwa, a także stanowić dowód jego zdolności w zakresie branży stoczniowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, sił zbrojnych, branży stoczniowej. Uroczystość uświetniła orkiestra marynarki wojennej.
06.11.2023

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Perspektywa niemieckiej służby SAR, realizującej akcję ratunkową

Pięć śmigłowców służby SAR było zaangażowanych do akcji ratunkowej po zderzeniu się na Morzu Północnym dwóch statków, masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity. Perspektywa sił i środków zaangażowanych do ratowania zagrożonych załóg pokazuje, jak ważna i niebezpieczna jest ich misja.
26.10.2023

Zwodowano okręt przeciwminowy dla Holandii. To kolejna jednostka z nowej, belgijsko-niderlandzkiej serii

Podczas uroczystości w francuskiej stoczni w Concarneau zwodowano okręt dla sił przeciwminowych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), przyszły HMS Vlissingen (M 840). Ma on zwiększyć zdolności państwa w zakresie utrzymywania bezpieczeństwa na morzu, w tym wykrywania, lokalizacji i neutralizowania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą. To także dowód na współpracę branży morskiej i zbrojeniowej Belgii, Francji i Holandii.
20.10.2023

Wodowanie Rangei (Grzmiącego Wieloryba). To czwarty okręt podwodny z nowej serii, która wzmocni siły morskie Kraju Kwitnącej Wiśni

W stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe zwodowano, 17 października br., czwarty okręt podwodny typu Taigei, przyszły JS Raigei (SS 516).
18.10.2023

Kongsberg dostarczy sprzęt naukowy dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych

Norweska firma Kongsberg zajmująca się sprzętem i technologią morską, dostarczy szereg wyposażenia naukowego, w tym czujniki naukowe i sprzęt do obsługi dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych, Meteor IV. Ma on pomóc w pozyskaniu nowej wiedzy na temat środowiska morskiego i wzmocnić wkład Niemiec w ochronę mórz.
10.10.2023

Marynarka Wojenna Włoch wciela do służby duży patrolowiec z najnowszej serii okrętów

W stoczni Fincantieri we włoskim Muggiano odbyła się 27 września br. uroczystość przekazania siłom morskim trzeciego okrętu patrolowego, ITS Raimondo Montecuccoli (P432). Jest trzecią, z zaplanowanych szesnastu, jednostek z serii Thaon di Revel, przeznaczonych do ważnych zadań w zakresie obrony wód terytorialnych i interesów państwa na Morzu Śródziemnym. To w obliczu kryzysu migracyjnego stawia marynarkę wojenną (Marina Militare) w obliczu nowych wyzwań.
29.09.2023

Singapur z technologią wykrywającą łodzie pirackie

Singapurska firma technologiczna Zycraft, znana przede wszystkim z bezzałogowych statków nawodnych, rozszerzyła swoją działalność na technologię zwalczania przestępczości morskiej za pomocą laserów. Firma wypróbowała gotowy komercyjny czujnik Lidar do wykrywania zbliżających się łodzi pirackich, ostrzegający załogę o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Dzięki tej technologii mogą podjąć odpowiednie działania możliwie jak najszybciej.
26.09.2023

Patrolowiec sił morskich Holandii przechwycił niemal tonę kokainy na Morzu Karaibskim

Załoga HNLMS Groningen (P843), wykonująca zadania w związku z zwalczaniem przemytu narkotyków na Karaibach, dokonała zatrzymania łodzi wykorzystywanej przez przestępców do dostarczania nielegalnych substancji. To kolejny epizod trwającej od lat walki międzynarodowych sił morskich z przemytnikami.
22.09.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Był jednym z najdziwniejszych statków badawczych na świecie. Po 60 latach trafi na złom

W swoim czasie był to jeden z najbardziej innowacyjnych statków. Znany jako RP FLIP (Floating Instrument Platform), należący do Instytut Oceanografii Scrippsów (część Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego) jednostka badawcza kończy definitywnie swoją działalność, zapisując się w annałach nauki oraz branży morskiej.
09.08.2023

PGE Baltica ma za sobą pierwszy pełny rok pomiarów wiatru na obszarze projektu Baltica 1

Firma pomyślnie zrealizowała I fazę kampanii pomiarowej, której celem było uchwycenie pełnej sezonowości w rejestrowanych danych pomiarowych. Jak wskazują analitycy, spójność pomiaru pozostawała niezaburzona, a wymagany próg dostępności danych został spełniony.
27.07.2023

Naukowcy z trzech uczelni opracują nowoczesny system monitoringu jakości wód opadowych

System monitoringu on-line do wykrywania zanieczyszczeń w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych opracują wspólnie naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi - podała w komunikacie Politechnika Gdańska. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu.
26.07.2023

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Royal Navy testuje autonomiczne jednostki nawodne, mające wzmocnić zdolności przeciwminowe

Morskie służby Wielkiej Brytanii chcą sprawdzić możliwości wykorzystania autonomicznych pojazdów nawodnych (Unmanned Surface Vehicle, USV) i podwodnych (Autonomus Underwater Vehicle, AUV) do działań w zakresie zwalczania obiektów niebezpiecznych znajdujących na wodzie jak i pod wodą. Ma to być rozwój przełomowych technologii, które rozwiną potencjał Royal Navy w zakresie wykorzystania pojazdów bezzałogowych, biorąc przykład z wielu państw, w tym Polski.
04.07.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
04.07.2023

Digital Baltic: Przewaga regionalna oparta na danych - gromadzenie, łączenie i wymiana danych

Podczas trzeciego, ostatniego panelu podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security" jego uczestnicy roztrząsali zagadnienie wykorzystania najnowszych rozwiązań służących gromadzeniu danych z wielu źródeł, narzędzi do ich analizy, a także sprawnej wymiany danych i zapewnianej im ochrony w ramach cyberbezpieczeństwa.
28.06.2023

System obrony przeciwrakietowej w Redzikowie będzie połączony z amerykańskimi okrętami

System Obrony Przeciwrakietowej Aegis Ashore (AAMDS) odstrasza ograniczone pierwsze uderzenie przeciwnika. Po osiągnięciu zdolności operacyjnej ochroni Polaków i infrastrukturę krytyczną – powiedział PAP ekspert systemów obronnych i założyciel amerykańskiego Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA), Riki Ellison.
25.06.2023

"New York Times": są dowody, że Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce od wewnątrz

Zdaniem gazety zapora miała "piętę Achillesa", czyli wąski tunel konserwacyjny. Zapora wodna w Nowej Kachowce została zaprojektowana tak, aby wytrzymać niemal każdy możliwy atak z zewnątrz. Dowody wskazują, że Rosja wysadziła ją od wewnątrz - napisał "New York Times" powołując się na przeprowadzone przez siebie śledztwo.
17.06.2023

Wizyta pięciu francuskich okrętów z podchorążymi w Porcie Wojennym Gdynia

Do gdyńskiego portu weszło pięć okrętów szkolnych francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale), na których chorążowie odbywają praktykę morską. Wizyta ma charakter roboczy i posłuży odpoczynkowi załóg oraz uzupełnieniu zapasów.
02.06.2023

Szwedzkie media: planowane farmy wiatrowe na Bałtyku mogą osłabić obronność

Planowane wzdłuż wybrzeży Szwecji farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą osłabić zdolności obronne kraju oraz NATO. Szwedzkie siły zbrojne negatywnie zaopiniowały sześć z ośmiu przyszłych inwestycji - pisze w czwartek gazeta "Dagens Nyheter".
25.05.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
24.05.2023

Nowe urządzenia w Porcie Gdańsk to mniej zanieczyszczeń

Aby ograniczyć ilość wykonywanych czynności przeładunkowych spółka Port Gdański Eksploatacja zakupiła nowe urządzenia przeładunkowe, znacznie wydajniejsze od tych, które pracowały wcześniej. Część z nich już pracuje na nabrzeżach, razem z kurtynami wodnymi oraz armatkami generującymi mgłę i zmniejszającymi zapylenie.
21.05.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

Kontrola poselska w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Koło parlamentarne Polska 2050 poinformowało o konferencji, jaka odbyła się w Gdańsku w sprawie pyłu węglowego rozwiewanego z Portu Gdańska na sąsiadujące dzielnice. Podczas niej swoje postulaty zgłosili mieszkańcy Nowego Portu oraz poseł Michał Gramatyka.
17.05.2023

Radni PiS deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego z Portu Gdańsk

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego, który utrudnia życie mieszkańcom dzielnic sąsiadujących z gdańskim portem. "Jesteśmy też gotowi na to, żeby wspierać miasto w najlepszym możliwym zakresie, jeśli chodzi o relacje z portem" - mówili we wtorek.
09.05.2023

Bliżniak "Delfina" bliżej służby. Saab dostarcza okręt zamawiającemu

Koncern zbrojeniowy dostarczył 28 kwietnia nowy okręt SIGINT, HswMS Artemis, dla szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (FMV). W ten sposób firma wypełnia kontrakt dla Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji (Svenska Marinen) i pokazuje, jak będą się prezentowały podobne okręty dla polskiej floty.
28.04.2023

Płynący z Polski statek z rosyjskim kapitanem uderzył w morski wiatrak? Trwa dochodzenie

Do niemieckiego portu Emden zawinął drobnicowiec Petra L. Ku zaskoczeniu niemieckich służb okazało się, że na prawej burcie statku jest duża wyrwa. Jednocześnie operator jednej z farm wiatrowych na Morzu Północnym zgłosił uszkodzenie turbiny. Choć nic nie jest jeszcze jasne, niemieckie służby podejrzewają, że Petra L. mógł uderzyć w morski wiatrak.
27.04.2023

Holandia. Wiatraki na Morzu Północnym zabijają rocznie 50 tys. ptaków, dlatego minister klimatu wystąpił do firm energetycznych o to, aby zwolniły one ich prędkość

Minister klimatu Rob Jetten poprosił firmy energetyczne o to, aby w okresie migracji ptaków zwolniły prędkość turbin wiatrowych na Morzu Północnym. Z informacji uniwersytetu w Amsterdamie (UvA) wynika, że każdego roku wiatraki zabijają około 50 tys. ptaków.
26.04.2023

W Polsce powstają elementy nowych brytyjskich fregat

Choć rząd w Londynie obiecywał, że budowa nowej generacji fregat rakietowych dla Royal Navy przyczyni się do odrodzenia brytyjskiego przemysłu stoczniowego, ich elementy są wytwarzane w Polsce - poinformował w poniedziałek dziennik "Daily Telegraph".
10.04.2023

Chiński koń trojański w amerykańskich portach

W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi potencjalnego wykorzystania dźwigów produkcji chińskiej do zbierania informacji o amerykańskim sprzęcie wojskowym, członkowie House China Select Committee, pod przywództwem jej prezesa Mike'a Gallaghera, zebrali się w porcie w Miami, aby zbadać tę kwestię i zaproponować ustawodawstwo mające na celu inspekcję dźwigów portowych i zakazanie używania dźwigów z oprogramowaniem podatnym na chińską kontrolę.
02.04.2023

System wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie

24 marca 2023 r. na terenie Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie odbyła się uroczystość przekazania pilotażowego systemu wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Zakup był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Rybactwo i morze 2014-2020.
24.03.2023

Rosja przerwała poszukiwania strąconego amerykańskiego drona na Morzu Czarnym

Rosjanie wstrzymali poszukiwania strąconego amerykańskiego bezzałogowca na Morzu Czarnym – powiadomiła w niedzielę rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.
19.03.2023

USA rozważają zakończenie operacji zwiadowczych przy użyciu dronów, realizowanych nad Morzem Czarnym

Zniszczenie amerykańskiego drona przez rosyjski myśliwiec, do którego doszło we wtorek nad Morzem Czarnym, skłoniło Waszyngton do analizy potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z kontynuacją takich operacji; nie jest wykluczone, że USA zrezygnują z tych misji z uwagi na duże ryzyko konfrontacji z Rosją - powiadomiła w czwartek wieczorem stacja CNN.
17.03.2023

Katastrofa amerykańskiego drona na Morzu Czarnym. Opublikowano nagranie ze zdarzenia

Trwa śledztwo w sprawie incydentu z z udziałem drona MQ-9 Reaper i rosyjskiego myśliwca Su-27. W wyniku zderzenia amerykańska jednostka runęła do wody. Można obejrzeć nagranie z momentu kolizji.
16.03.2023

Biały Dom martwi się, że nie odzyska drona, który wpadł do Morza Czarnego po strąceniu przez Rosjan

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla CNN powiadomił, że władze USA nie odzyskały strąconego przez Rosjan drona i nie wiem, czy będziemy w stanie go odzyskać. Tam, gdzie wpadł, Morze Czarne jest bardzo głębokie. Wciąż zastanawiamy się, czy podejmować próby odzyskania drona; może nie być takiej próby.
15.03.2023

Brytyjska fregata śledzi ruchy dwóch rosyjskich okrętów na Morzu Północnym

Służby prasowe Royal Navy poinformowały, że fregata Typ 23 HMS Portland śledzi ruchy poruszającej się w pobliżu wód brytyjskich rosyjskiej okrętowej grupy zadaniowej złożonej z fregaty proj. 22350 Admirał Kasatonow oraz towarzyszącego jej tankowca proj. 23130 Akademik Paszyn.
13.03.2023

Szpiegowska afera w Hamburgu. Dźwigi z Chin mają służyć do zbierania danych

Amerykańskie organy bezpieczeństwa ostrzegły, że chińskie dźwigi kontenerowe są wyposażone w zaawansowane czujniki, które mogą zbierać w portach wrażliwe dane, w tym dane o sprzęcie wojskowym.
08.03.2023

Mobile Monitoring i SeaData opracowały system do detekcji wycieków zanieczyszczeń w wodzie

Mobile Monitoring i SeaData stworzyły system do detekcji wycieków substancji niebezpiecznych w wodzie. Ich rozwiązanie pozwala na systematyczne sprawdzanie jakości wody, a następnie na podjęcie działań w celu zapobiegania zanieczyszczeniom, a także ich szybkiego wykrycia i eliminacji. Wśród wykrywanych substancji są związki ropopochodne, które wpływają negatywnie na zdrowie ludzi, ekosystemy morskie i rybołówstwo.
06.03.2023

"Wall Street Journal": chińskie dźwigi kontenerowe w portach mogą mieć zastosowania szpiegowskie

Chińskie dźwigi kontenerowe, które działają w amerykańskich portach, są wyposażone w zaawansowane czujniki, które mogą rejestrować i śledzić pochodzenie i miejsce przeznaczenia załadunków, co budzi obawy, że ChRL może przechwytywać informacje o wysyłkach dla wojsk USA - pisze w poniedziałek "Wall Street Journal".
06.03.2023

Saab dostarcza nowoczesne łodzie patrolowe do peruwiańskich sił morskich

Szwedzki koncern realizuje zamówienie dla Peru w postaci szybkich łodzi bojowych Combat Boat 90 Next Generation (CB90 NG), które są rozwinięciem rodziny jednostek CB90. Są z powodzeniem wykorzystywane przez straże wybrzeża, morskie jednostki policji oraz marynarki wojenne.
03.03.2023

W Norwegii rusza stała trasa dla towarowych bezzałogowców

Norweska firma Maritime Robotics otrzymała od władz krajowych pozwolenie na utworzenie stałego serwisu towarowego, na którym operować będą statki bezzałogowe.
02.03.2023

Luksusowy jacht na mieliźnie zagrożeniem ekologicznym w pobliżu Hawajów

Na początku tygodnia w zatoce Honoula Straż Wybrzeża USA ewakuowała załogę i pasażerów jachtu, który osiadł przy brzegu. Teraz okazuje się, że z kadłuba jednostki wycieka olej napędowy.
23.02.2023

Kontener z Chojnic usprawni transport zbóż [WIDEO]

Transport zbóż stał się nieoczekiwanie jednym z najważniejszych tematów sezonu, co jest oczywiście spowodowane konfliktem w Ukrainie. Uwaga mediów skupiła się m.in. na problemach technicznych, ale nieco światła powinno paść na wynalazek Zrembu Chojnice, który może wiele z nich rozwiązać.
20.02.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania środowiskowe

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A.
10.02.2023

Maritime Robotics i Ashtead Technology podpisują wieloletni kontrakt na dostawę bezzałogowych technologii USV

Ashtead Technology, brytyjska firma specjalizująca się w wynajmie sprzętu i rozwiązań podwodnych, zawarła wieloletnią umowę z Maritime Robotics, norweskim dostawcą rozwiązań w zakresie technologii bezzałogowych.
05.02.2023

Ciężarówki powodują problemy w Gdańsku. Port Gdańsk i miasto szukają rozwiązań

Przedstawiciele Portu Gdańsk, miasta Gdańsk i kilku innych zainteresowanych instytucji spotkali się w sprawie pomysłów na zmniejszenie korków na trasach dojazdowych do portu. Pojawiły się pierwsze ustalenia.
12.01.2023

Saab wyremontuje szwedzkie niszczyciele min

Szwedzki koncern zbrojeniowy podpisał umowę z Szwedzkim Zarządem Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) na modernizację dwóch okrętów obrony przeciwminowej typu Kaster. Wartość zamówienia wynosi 350 mln koron, czyli 146 mln zł.
22.12.2022

Obsługa portu za jednym kliknięciem

Dla branży portowej dbanie o rozwój infrastruktury przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne to wyzwanie. Naprzeciw temu wychodzi polska firma SeaData Gdynia, oferująca system do interaktywnego zarządzania portem o nazwie CORAL.
22.12.2022

Recykling turbin wiatrowych - naukowcy z Rzeszowa będą tworzyć dźwigary do budowy i modernizacji mostów

Materiały z recyklingu zużytych łopat z turbin wiatrowych i betonu niekonwencjonalnego zostaną wykorzystane przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej do budowy dźwigarów hybrydowych, przeznaczonych do modernizacji oraz budowy obiektów mostowych.
13.12.2022

Inteligentne drony pomogą monitorować oblodzenie łopat turbin wiatrowych

Oblodzenie turbin wiatrowych to jedno ze zjawisk, które obniża wydajność instalacji OZE. Materiały, z których zbudowane są elektrownie wiatrowe, są odporne na mrozy. Problem występuje, gdy przy ujemnych temperaturach wiatrak zostanie pokryty lodem. W jego wykryciu mają pomóc drony.
02.12.2022

Damen wskazał Rheinmetall jako dostawcę systemów artyleryjskich dla niemieckich fregat

Holenderski gigant wybrał niemiecką grupę technologiczną jako dostawcę ośmiu nowoczesnych armat morskich 27 mm dla przyszłych okrętów niemieckiej Marynarki Wojennej (Deutsche Marine). Każda z z nich otrzyma po dwa takie systemy.
17.11.2022

Statki pod kontrolą. Drony zapewniają nie tylko kontrolę emisji spalin. Bałtyk będzie potrzebował wsparcia

Od kilku lat EMSA (European Maritime Safety Agency) wykorzystuje drony do wspierania urzędów morskich w monitorowaniu emisji ze statków. Niedawno uruchomiono takie wsparcie administracji francuskiej na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Ale nie tylko monitoring emisji statków jest celem działań będących w dyspozycji EMSA śmigłowców i dronów.
06.11.2022

Port Gdańsk monitoruje jakość powietrza w związku ze wzmożonymi przeładunkami węgla

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podjął decyzję o umieszczeniu na terenie portu dodatkowych 5 czujników mobilnych. Zostały one rozlokowane przy Basenie Górniczym, Nabrzeżu Dworzec Drzewny, Nabrzeżu Węglowym, Twierdzy Wisłoujście i przy ul. Ku Ujściu. Operatorzy mają obowiązek zastosowania się do działań prewencyjnych, w tym zraszania hałd z węglem. Rozważane jest również dodatkowe czyszczenie dróg dojazdowych, gdyż pylenie wtórne z ruchu pojazdów po placach składowych jest główną przyczyną wzmożonego pylenia.
03.11.2022

BigData i offshore: TrueOcean uruchamia platformę cyfrowych danych z badań podmorskich

Firma TrueOcean, specjalizująca się w geoinformacji podwodnej, uruchomiła nową platformę cyfrową, która ujednolica formaty danych z badań podwodnych.
01.11.2022

Chińczycy chcą zainwestować w port w Hamburgu, to budzi obawy, że mogą użyć gospodarki jako broni

Jak źle będzie, jeśli część udziałów w terminalu kontenerowym Tollerort w hamburskim porcie kupi chińska firma państwowa? Jak uniknąć sytuacji, w której pewnego dnia Chiny mogłyby użyć swojej potęgi gospodarczej w Niemczech jako broni? Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej Niemiec - pisze w sobotę tygodnik "Spiegel".
23.10.2022

Niemcy. Śledczy zakończyli badanie uszkodzeń gazociągu Nord Stream

Niemiecka policja federalna poinformowała w czwartek wieczorem o zakończeniu dochodzenia w miejscu uszkodzeń gazociągu Nord Stream. Miejsce uszkodzone przez prawdopodobne wybuchy, znajdujące się na głębokości prawie 70 metrów, zbadano dzięki pomocy okrętów i dronu marynarki wojennej.
14.10.2022

Holenderski Urząd Patentowy zamroził patenty rosyjskich firm gazowych, m.in. Gazpromu

Holandia zamroziła patenty rosyjskich firm gazowych - wynika z ustaleń portalu NOS. Holenderski Urząd Patentowy (OCNL) potwierdza, że dotyczy to takich marek jak Gazprom, Rosnieft i Transnieft.
14.10.2022

Wody Polskie chcą, by powstała nowa inspekcja wodna

W ramach opracowywanej specustawy odrzańskiej powstać ma nowa inspekcja, która będzie prowadzić kontrole wód, w tym monitoring rzek pod względem zanieczyszczeń - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Dodał, że inspekcja miałaby zacząć działać w roku 2024.
14.10.2022

Wzrost stężenia metanu w powietrzu po wybuchach Nord Stream

Szwedzka stacja badawcza w Hyltemossa w południowej Szwecji od wtorku notuje wysokie stężenie metanu w powietrzu. Zanieczyszczenia napędza wiatr z okolic Bornholmu, gdzie od poniedziałku wycieka gaz z Nord Stream 1 oraz 2.
29.09.2022

Sztuczna inteligencja w służbie żeglugi. Wallenius Wilhelmsen zaoszczędzi 10% na kosztach bunkru. Metanol i LNG po lupą

Norweski operator samochodowców Wallenius WIlhelmsen zainstalował na 65 statkach oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji. Pozwoli ono na planowanie rejsów, w wyniku czego zużycia paliwa ulegnie zmniejszeniu nawet o 10%.
10.09.2022

Marynarka USA udaremniła przechwycenie bezzałogowego okrętu przez Iran

Amerykańska marynarka wojenna uniemożliwiła okrętowi irańskiej marynarki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGCN) przechwycenie bezzałogowego statku nawodnego operowanego w Zatoce Arabskiej przez V Flotę USA - podała agencja Reutera.
30.08.2022

Pierwsze wyniki badań wiatru dla morskiej farmy wiatrowej PGE Baltica 1

PGE ma już pierwsze miesięczne wyniki badań obszaru, na którym powstanie morska farma wiatrowa Baltica 1.
21.08.2022

SeaData i Camdrone z nową platformą inspekcyjno-pomiarową

Mobile Monitoring to wspólna inicjatywa firm SeaData z Gdynii i Camdrone z Gdańska, która poszerza zakres oferowanych usług.
14.07.2022

[WIDEO] Vattenfall i Shell zoptymalizują farmy wiatrowe czujnikami

Lądowe i morskie turbiny wiatrowe muszą pracować z jak największą wydajnością, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii. Obecnie metody stosowane do optymalizacji wydajności farm wiatrowych koncentrują się głównie na wydajności poszczególnych turbin. Ale opracowano nowe, niedrogie technologie pomiaru wiatru, które mogą pomóc w poprawie wydajności wielu turbin wiatrowych na dużych farmach wiatrowych.
30.06.2022

Sieć 5G przyszłością portów. Dzięki sztucznej inteligencji terminal GCT w Gdyni oszczędzi czas i pieniądze

O tym, że czas to pieniądz wiedzą dokładnie pracownicy portów. Gdynia Container Terminal (GCT), który jest częścią międzynarodowej grupy Hutchison Ports, pracuje nad wdrożeniem ułatwień i oszczędności z wykorzystaniem supernowoczesnych technologii 5G. Jak szybka sieć może usprawnić pracę na terenie gdyńskiego portu?
24.05.2022

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Funkcjonujące na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z tym sektorem, a uczelnia nie tylko kształci przyszłych specjalistów w branży, ale także służy wiedzą i doświadczeniem firmom i instytucjom. O możliwościach i wyzwaniach stojących przed Centrum, ale i przed całą branżą, rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. inż. Marcinem Łuczakiem.
24.05.2022

PGE Baltica przygotowuje się do pomiarów wietrzności na farmie Baltica 1. Sprzęt już w drodze do Władysławowa

PGE Baltica poinformowała w poniedziałek (16 maja), że sprzęt pomiarowy zmierza już z Hiszpanii do Władysławowa, gdzie zostanie zmontowany i skąd wypłynie na Bałtyk. Spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1.
16.05.2022

Główne trendy w logistyce 2022. Serwisy liniowe do poprawy

Działające w sytuacji gwałtownych zakłóceń w systemach logistycznych firmy bronią się, wprowadzając na szeroką skalę nowe rozwiązania organizacyjne i technologie.
05.05.2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.
04.05.2022

PGE rozpoczyna pomiary wietrzności dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Badania przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, jeden z kilku najbardziej doświadczonych wykonawców tego typu badań na morzu. Kampania pomiarowa rozpocznie się w drugiej połowie maja 2022 roku i potrwa około dwóch lat.
26.04.2022

Cumowanie ze sztuczna inteligencją. Porty bez cumowników? Gdynia na kursie

Autonomiczne cumowanie i pozycjonowanie statków to przyszłość branży morskiej, a armatorzy i operatorzy terminali cały czas śledzą innowacje, które usprawnią żeglugę i obsługę statków w portach – twierdzą eksperci australijskiej firma (Marine Autonomous Intelligent Docking (MAID)).
18.04.2022

Już za kilka dni drony będą monitorować emisje ze statków na Morzu Bałtyckim

Flota zaawansowanych technologicznie, wyspecjalizowanych dronów zostanie wykorzystana do monitorowania emisji ze statków handlowych na Morzu Bałtyckim.
18.04.2022

[WIDEO] Rosyjska „niewidzialna” korweta trafiona przez artylerię

Ukraińcy podali, że ostrzał artyleryjski uszkodził rosyjską korwetę patrolową Wasilij Bykow. Według Rosjan, korweta wybudowana w technologii stealth powinna być niewidzialna dla czujników.
07.03.2022

Trwa rozbudowa systemu monitoringu przeciwpowodziowego na Żuławach

Żuławy to region o niezwykłych walorach krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych. Jednak ze względu na usytuowanie teren należy do grupy obszarów o najwyższym stopniu zagrożenia powodziowego w Polsce. Biorąc pod uwagę już zaistniałe i prognozowane zmiany klimatyczne, można stwierdzić, że dalsze funkcjonowanie Żuław jest uzależnione od nowoczesnej i sprawnie działającej infrastruktury przeciwpowodziowej oraz systemu zarządzania kryzysowego.
01.03.2022

Wirtualni marynarze z Krakowa. Polacy wspierają załogi statków bez wychodzenia z biura

Wbrew pozorom, z Krakowa jest bardzo blisko nad morze – a już na pewno z Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB. Tamtejsi programiści i naukowcy przenoszą się nad morze za pomocą jednego kliknięcia. Wszystko po to, by czuwać nad sprawnym działaniem statków, zapobiegać awariom pod pokładem i wytyczać optymalne trasy.
28.02.2022

Portugalia. Drony pilnują lasów, dostarczają leki i... sprzątają plaże

Portugalskie służby coraz częściej wykorzystują drony do akcji ratowniczych oraz patrolowania terenów zagrożonych pożarami. Przybywa też działań służących dostarczaniu nimi leków, a nawet sprzątania plaży.
10.02.2022

Zatwierdzona do użytku wraz z komponentami hybrydowa platforma pływająca [WIDEO]

Prototyp hybrydowej, zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami, innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy, został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
03.02.2022

Morska obrona to system obrony morza, wybrzeża i przestrzeni powietrznej

W czasie obrad XII Konwentu Morskiego premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rosną inwestycje w politykę obronną, w tym Marynarkę Wojenną. Dodał również, że będą one rosły.
29.11.2021

Ubezpieczenia jachtów – co warto o nich wiedzieć?

Zgodnie z polskim prawodawstwem ubezpieczenie jachtu wykorzystywanego do celów rekreacyjnych jest dobrowolne. Wielu właścicieli tego rodzaju jednostek pływających decyduje się jednak na zakup ubezpieczenia ze względu na istnienie szerokiego zakresu potencjalnych zagrożeń towarzyszących żegludze morskiej.
20.10.2021

Zatwierdzono prototyp hybrydowej platformy morskiej farmy wiatrowej

Prototyp zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami -innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
15.10.2021

Jabo. Stocznia jachtowa, która tworzy projekty szyte na miarę

Na rynku Jabo z Gdańska jest od kilkunastu lat. Stocznia oferuje luksusowe jachty żaglowe i motorowe oraz promy pasażerskie z pełnym wyposażeniem. Prezes Jabo opowiada o ostatnich działaniach firmy. A tych jest niemało. - Przede wszystkim chcemy jednak działać wszechstronnie - mówi prezes Paweł Wierzchowski.
11.10.2021

Konsorcjum Coral pracuje nad dronem wodnym, który będzie regularnie monitorował jakość wody na akwenach Portu Gdańsk

W Porcie Gdańsk funkcjonuje już system monitoringu jakości powietrza oparty na czujnikach stałych, zlokalizowanych w 7 punktach. A niebawem będzie testowany monitoring akwenów z wykorzystaniem dronów wodnych.
08.10.2021

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zderzył się z nieznanym obiektem

Do zderzenia doszło na wodach międzynarodowych w regionie Indo-Pacyfiku w ubiegły weekend - poinformowała w czwartek Flota Pacyfiku Marynarki Wojennej USA.
08.10.2021

Zgrany duet OT Port Gdynia z Port Consultants. Jak przebiegało przesunięcie żurawia o masie 236 ton? [ZDJĘCIA]

Na nabrzeżu Rumuńskim na terenie OT Port Gdynia została wykona usługa przemieszczenia żurawia nabrzeżowego typu FUD Q-16. Ta olbrzymia maszyna waży 236 ton.
06.10.2021

Symulatory szkoleniowe VR firmy Flint Systems

Szkolenie operatorów maszyn specjalistycznych zawsze było trudne. Wynajem takich maszyn do celów szkoleniowych jest niezwykle kosztowny, a samo szkolenie często odbywa się w zakładach przemysłowych, tuż obok pracowników. Proces szkolenia niedoświadczonych osób w takich warunkach niesie ze sobą poważne zagrożenia, takie jak uszkodzenia sprzętu, uszkodzenia ładunku, a co gorsze ryzyko narażenia zdrowia lub życia osób znajdujących się w pobliżu. Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu?
06.10.2021

Zdalna kontrola statków coraz bliżej

Świat podąża w kierunku bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w konserwacji i inspekcji nie tylko turbin wiatrowych, ale również statków. Coraz szersze zastosowanie w tym sektorze ma robotyka. W ramach projektu BugWright2 wykorzystano masowiec jako stanowisko testowe zróżnicowanych technik zdalnej kontroli, które pozwoliło na sprawdzenie, w jaki sposób rozwiązania z zakresu robotyki mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania szybszych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych kontroli statków.
01.10.2021

Przedstawiciele firm z Francji i Hiszpanii odwiedzili Port Gdańsk i Port Elbląg

W ramach projektu CORAL firmy: SeaData z Gdyni, BGEO z Hiszpanii i Water Robotics z Francji, stworzą kompleksową platformę składającą się z interaktywnej bazy danych, systemu monitoring środowiska i aplikacji do zarządzania ruchem statków w porcie/marinie.
14.09.2021

AUV GAVIA – jednostka wsparcia Marynarki Wojennej RP i niestrudzony badacz morskich głębin

Kiedy w 2013 roku pojazdy autonomiczne typu Gavia znalazły się na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP wiązano z nimi duże nadzieje. Miały być technologicznym powiewem świeżości oraz wnieść nową jakość do działań operacyjnych. Dziś, po niemal ośmiu latach służby, możemy stwierdzić, że Gavie nie tylko spełniły oczekiwania, ale oferują znacznie więcej. O nowych funkcjonalnościach pojazdów oraz o możliwości ich integracji z dostępnymi na rynku systemami komunikacji, rozmawiamy z przedstawicielem Enamor Sp. z o.o, firmy reprezentującej
04.09.2021

Port Gdańsk i SeaData - można już sprawdzić jakość powietrza w porcie online

W Porcie Gdańsk zainstalowano czujniki monitorujące jakość powietrza. Dane można sprawdzić przez internet.
16.08.2021

Hiszpański start-up opracował platformę do monitorowania zanieczyszczeń w morzach i oceanach

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Do 2050 roku w wodach może pływać więcej sztucznych odpadów niż ryb – alarmuje Fundacja MARE.
21.07.2021

Wodór na statku. Lekcja dla Polski

Wodór może odegrać ważną rolę w rozwoju ekologicznego transportu morskiego. Na razie na drodze do dekarbonizacji transportu poszukujemy różnych rozwiązań, głównie z pieniądze z Unii Europejskiej, czyli podatników.
19.07.2021

Norwescy naukowcy chcą uruchomić pływające elektrownie słoneczne

Pierwsze pływające elektrownie słoneczne na morzu wkrótce ujrzą światło dzienne. Wykorzystanie energii słonecznej na morzu ma wiele zalet, jak na przykład wykorzystanie mało użytecznych obszarów oceanicznych. Ponadto woda zapewnia naturalny efekt chłodzenia paneli słonecznych, dzięki czemu można zwiększyć ich wydajność i optymalizować działanie.
06.05.2021

Na wody oceanów wypuszczono ponad 500 robotów

Po latach badań na wodach Oceanu Południowego przeprowadzonych przez pływające roboty monitorujące, konsorcjum oceanografów i innych badaczy wyśle te urządzenia na całą planetę, od Północnego Pacyfiku po Ocean Indyjski.
22.04.2021

Drony z EMSA będą monitorować statki na Bałtyku i Morzu Czarnym

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA) rozszerzyła swój program monitorowania w zakresie emisji ze statków. Specjalnie wyposażone drony będą monitorować obszar Morza Bałtyckiego, a także wspierać straż przybrzeżną na Morzu Czarnym.
17.04.2021

Statki badawcze będą kontynuować badanie zmian klimatu Oceanu Atlantyckiego

Statek badawczy Royal Research z National Oceanography Centre opuścił Southampton w Anglii, by kontynuować długoterminowe obserwacje w ramach badania zmian klimatu na północno-wschodnim Atlantyku. Zdaniem zespołu badania i obserwacje mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia długoterminowych zmian w oceanach.
06.04.2021

Porty w 5G. Terminale i klienci w jednej chmurze to już teraźniejszość

Zastosowanie 5G w portach to reakcja na potrzeby klientów, szansa na optymalizację pracy terminali, bezpieczeństwo i wymierne oszczędności. Porty bez 5G wypadną z rynku – to najkrótsza konkluzja panelu „Enable Automation and AI with Wired and Wireless Connectivity”, który odbył się w ramach niedawno zakończonej Smart Digital Ports of the Future 2021 Spring Edition.
03.04.2021

Sztuczna inteligencja i widzenie maszynowe – roboty przejęły nasze najnowsze laboratorium

W nowym laboratorium na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji mamy cztery nowe roboty humanoidalne. Ich możliwości od kilku tygodni poznają nasi naukowcy.
31.03.2021

PRS: Statki autonomiczne to potrzeba rynku - relacja z seminarium "Perspektywy rozwoju żeglugi autonomicznej – MASS" [wideo]

18 lutego Polski Rejestr Statków zaprosił przedstawicieli polskiej branży morskiej do debaty nad zagadnieniami z zakresu żeglugi autonomicznej. Agenda prelekcji w formie online była całościowym spojrzeniem na zagadnienie żeglugi MASS (Maritime Autonomous Surface Ship). Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami, wyzwaniami administracyjnymi, perspektywami rozwoju czy potencjalnym zastosowaniu systemów autonomicznej żeglugi.
21.02.2021

Technologia 5G – jakie korzyści przyniesie dla branży logistycznej?

5G wprowadzi prawdziwą rewolucję w komunikacji mobilnej i transmisji danych. Sieć piątej generacji umożliwi znaczny postęp technologiczny, na którym niewątpliwie skorzysta również branża logistyczna. Wspólnie z ekspertami GEFCO wskazujemy główne korzyści z wprowadzenia nowego standardu łączności bezprzewodowej - poprawę widoczności w łańcuchach dostaw, lepsze zarządzanie flotą i wsparcie przy podejmowaniu decyzji. 5G umożliwi również szybki rozwój Internetu Rzeczy.
04.02.2021

Testy systemu wypadły pozytywnie – model statku autonomicznego AMS na wodzie

Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Tadeusza Szelangiewicza z Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów AMS przeprowadził w grudniu na Jeziorze Głębokie próby działania całego systemu komputerowego i wyposażenia pomiarowo-nawigacyjnego zainstalowanego w modelu statku autonomicznego. Testowany był sprzęt oraz łączność ze stacją lądową.
26.01.2021

PERN z nowymi pojemnościami magazynowymi

O ponad 50 tys. m sześc. nowych pojemności na paliwa wzrosły możliwości magazynowe PERN po tym, jak spółka oddała do eksploatacji trzy kolejne zbiorniki w swych bazach w Emilianowie i Małaszewiczach.
19.01.2021

Podwodna bazylia bardziej aromatyczna? Rewolucyjny projekt podwodnego ogrodu [foto, wideo]

Już pod koniec drugiego sezonu z wyhodowanej pod powierzchnią wody bazylii i dużej miski sałaty mogli przygotować pesto - Nemo Pesto.
22.12.2020

Statki autonomiczne po epoce koronawirusa

Przemysł okrętowy zastanawia się nad konstrukcją, budową i eksploatacja statków autonomicznych po epoce koronawirusa. Widzimy, że ta epoka odciśnie piętno nie tylko na stylu życia ludzkości, ale również na transporcie morskim i systemach obsługi wydobycia ropy i gazu offshore. Obecnie budowane jednostki są coraz bardziej zautomatyzowane. Statki często są wyposażone w systemy wspomagania decyzji załogi oraz układy diagnostyczne zainstalowanych urządzeń. Coraz więcej systemów zainstalowanych na statkach i jednostkach offshore może
18.12.2020

Nowoczesny sprzęt w ramach projektu unijnego na OT Port Gdynia

Kolejny etap unowocześniania wyposażenia OT Port Gdynia w zakresie obsługi ruchu intermodalnego w technologii ro-ro i relacjach lądowych (obsługa samochodów i kolei), zakończony sukcesem. Terminal został doposażony w nowy sprzęt w postaci 4 ciągników terminalowych o zwiększonej mocy oraz 4 podwozi hydraulicznych do przemieszczania kaset.
17.12.2020

TSL dekadę temu i dziś – czy branża przewidziała kryzys klimatyczny?

Z jednej strony nacisk na ekologię, z drugiej ponadprzeciętne zanieczyszczenie powietrza, a także: real-time tracking, podziemne centra dystrybucji, powstawanie megamiast i przeniesienie się 75% populacji na tereny zurbanizowane – to nie wizja postapokaliptycznego świata, ale kilka trendów, które według przewidywań sprzed niemal dekady mają zrewolucjonizować branżę transportową do 2050 roku.
17.12.2020

Piąty okręt podwodny typu Astute otrzymał nazwę Anson

Piąty okręt podwodny typu Astute został oficjalnie nazwany Anson podczas ceremonii w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness w Cumbrii.
11.12.2020

SeaData rozwija system mobilnego monitoring jakości powietrza [wideo]

We współpracy z gdańską firmą Camdrone, SeaData pracuje nad poszerzeniem swojej oferty monitoringu jakości powietrza o urządzenia mobilne oraz drony.
03.11.2020

Chcesz wiedzieć, jak szybko ociepla się ocean? Śledź trzęsienia ziemi

Mierząc fale dźwiękowe wprawiane w ruch przez trzęsienia ziemi, naukowcy oszacowali, że Ocean Indyjski ociepla się o około 0,044 K na dekadę.
23.10.2020

Topniejąca wieczna zmarzlina może wywołać potężne tsunami na Alasce

Naukowcy twierdzą, że topnienie wiecznej zmarzliny na Alasce może doprowadzić do niszczycielskiego tsunami, podaje „The Guardian”.
22.10.2020

Naukowcy zbadają, jak przebiegała neutralizacja Tallboya

Przebieg neutralizacji 5,4-tonowej bomby Tallboy, która zalegała na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu zbadają nurkowie minerzy wraz z naukowcami z Politechniki Poznańskiej. Wtorkowa operacja określona została jako ewenement na skalę światową.
14.10.2020

Małże i pstrągi strażnikami czystości wody

Czystość wody na ujęciu powierzchniowym wody w gdańskim Straszynie kontrolowana jest m.in. za pomocą biomonitoringu, przy którym “zatrudnione są” małże i pstrągi. Na ewentualne zanieczyszczenie wody zwierzęta zareagowałyby natychmiast. Jak to działa?
09.10.2020

Współpraca firm SeaData i Camdrone nabiera tempa!

Na nowo powstałej stronie - uavmonitoring.pl możemy zapoznać się z dokładną ofertą, będącą efektem tej kooperacji. Główną z oferowanych usług jest monitoring środowiska, a zwłaszcza jakości powietrza, który obejmuje m. in.: kontrolę stężenia pyłów zawieszonych i niebezpiecznych substancji, mapowanie terenu w 3D i 2D , wizualizacje jakości powietrza w 3D, a także - w oparciu o zebrane przez drona dane - analizę przemieszczania się pyłów w atmosferze nad danym obszarem i identyfikację źródeł zanieczyszczeń.
16.09.2020

MAS - bezzałogowy, w pełni autonomiczny statek wyruszy pół roku później [wideo]

Jutro (16 września) w Plymouth zwodowany zostanie Mayflower Autonomous Ship (MAS) - jeden z pierwszych w historii pełnowymiarowych, bezzałogowych, autonomicznych statków, które samodzielnie pokonają Atlantyk. Wodowanie odbędzie się niemal dokładnie w 400. rocznicę rozpoczęcia historycznego rejsu galeonu Mayflower, którego rejs rozpoczął angielską kolonizację w Nowej Anglii.
15.09.2020

Pierwsza w historii zdalna, podwodna inspekcja kadłuba

Jak poinformowało na swojej stronie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL, z sukcesem został przeprowadzony pierwszy na świecie, podwodny, zdalny przegląd statku przy użyciu robota podwodnego (ROV, Remotely Operated Vehicle).
01.09.2020

Autonomiczne roboty i innowacyjne technologie z PG w Porcie Gdańsk i Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy

PG podpisała kolejne umowy o współpracy w ramach międzynarodowego projektu InSecTT. Dzięki porozumieniu z Portem Morskim Gdańsk i Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy u obydwu partnerów wdrażane będą autorskie technologie naukowców PG, w tym innowacyjne systemy Internetu Rzeczy, wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Współpraca umożliwi poprawę bezpieczeństwa, ograniczanie kosztów i wsparcie efektywności działań obydwu portów.
26.08.2020

50-lecie nowoczesnej akwakultury w Norwegii

W tym roku przypada 50. rocznica powstania pierwszej hodowli łososia w Norwegii, która zapoczątkowała powstanie norweskiej akwakultury. Wspomnienie historii i początków norweskich hodowców pokazuje ich ambicję, sukcesy i porażki. To dzięki nim dziś łosoś norweski jest dostępny na całym świecie.
17.08.2020

Nowy most w Genui przypomina konstrukcją kadłub statku (wideo)

Po niespełna dwóch latach budowy w Genui zainaugurowany został nowy most w miejscu poprzedniego, który runął, zabijając 43 osoby. Nowy most Świętego Jerzego stanął szybciej niż wymiar sprawiedliwości Włoch zakończył postępowanie w sprawie przyczyn katastrofy.
04.08.2020

Kolejny Port przedłuża współpracę z firmą SeaData

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk był pierwszym klientem gdyńskiego start up’u, który współpracę z SeaData rozpoczął już pod koniec 2017 roku w trakcie programu akceleracyjnego Space3ac. Program, zakończony sukcesem, zaowocował wdrożeniem w Porcie systemu monitoringu jakości powietrza, funkcjonującego nieprzerwanie od ponad 2 lat.
28.07.2020

Platformy bezpieczeństwa znikają z mazurskich jezior

Fundacja "Bezpieczne Mazury" usuwa z mazurskich jezior tzw. platformy bezpieczeństwa. W założeniach miały one podnosić poziom bezpieczeństwa na jeziorach dostarczając ratownikom informacje o sytuacji pogodowej na jeziorach. W praktyce wzbudziły wiele kontrowersji.
16.07.2020

Naukowcy twierdzą, że na Oceanie Arktycznym trwa "zmiana reżimu"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli zaskakującą zmianę na Oceanie Arktycznym. Wybuchające zakwity fitoplanktonu, maleńkie glony u podstawy sieci pokarmowej zwieńczonej wielorybami i niedźwiedziami polarnymi, drastycznie zmieniły zdolność Arktyki do przekształcania węgla atmosferycznego w żywą materię. W ciągu ostatniej dekady zjawisko to zastąpiło topnienie lodu morskiego jako największej siły napędowej zmian w pobieraniu dwutlenku węgla przez fitoplankton.
10.07.2020

Jacht zbierający mikroplastiki wprowadza odrobinę ekologii do wyścigów morskich

Kiedy w tym roku wypłynie samotnie na wyczerpujący wyścig jachtów dookoła świata, Fabrice Amedeo będzie miał dodatkową, naukową misję: zbieranie mikroplastików.
03.07.2020

Autonomiczne i uzbrojone pojazdy wkraczają na pola walki. Będą patrolować granice na lądzie, morzu i w powietrzu

Maszyny coraz częściej zastępują zawodowych żołnierzy na polu walki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii autonomicznych roboty wojskowe nowej generacji nie tylko pozwalają wykonywać część niebezpiecznych zadań zdalnie, ale w niektórych sytuacjach mogą także podejmować samodzielne decyzje na podstawie danych zebranych z inteligentnych czujników. Roboty będą wykorzystywane m.in. w procesach rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.
01.07.2020

SeaData na straży jakości powietrza i natężenia hałasu w trójmiejskich portach (foto, wideo)

Jeszcze kilka lat temu, trójmiejskie porty zmagały się z intensywnymi epizodami pylenia. W ramach konkursu dla startupów, wyłoniony został innowacyjny projekt gdyńskiej firmy SeaData - specjalistyczne czujniki, które przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, monitorują jakość powietrza, szczególnie poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. Teraz, przedsiębiorstwo wkracza na rynek dronów i do oferowanych usług dołącza m.in. pomiary substancji szkodliwych z powietrza.
01.07.2020

Pojawienie się koronawirusa przyspieszy automatyzację rynku pracy

Pandemia koronawirusa położyła się cieniem na globalnej gospodarce. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, konieczne było ograniczenie pracy w części zakładów przemysłowych oraz zamknięcie linii produkcyjnych. Ubocznym efektem restrykcji pandemicznych będzie wzrost zainteresowania technologiami z branży automatyzacji, w tym robotami wyspecjalizowanymi w wykonywaniu zadań zlecanych do niedawna fizycznym pracownikom.
22.06.2020

MOPR i Fundacja Bezpieczne Mazury zawieszają działanie platform bezpieczeństwa na jeziorach

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (MOPR) oraz właściciel platform bezpieczeństwa Fundacja Bezpieczne Mazury za względu na niespójność przepisów prawnych zdecydowali o zawieszeniu działania systemu monitorowania jezior. Same platformy na razie pozostaną na wodzie.
18.06.2020

Projekt z udziałem wrocławskich naukowców na liście technologii zmieniających świat

Międzynarodowy projekt „Disire”, współtworzony przez naukowców z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, został wpisany na listę 1000 nowoczesnych technologii zmieniających świat.
16.06.2020

Spór o platformy bezpieczeństwa na mazurskich jeziorach

Na mazurskie jeziora wróciły platformy bezpieczeństwa. Zarządca jezior, Wody Polskie, wezwały do ich usunięcia. MOPR przekonuje, że konstrukcje podnoszą poziom bezpieczeństwa na Szlaku Wielkich Jezior.
05.06.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.1

Z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 należy liczyć się ze wzrostem znaczenia w gospodarce sztucznej inteligencji i autonomicznych pojazdów opartych na zaawansowanych algorytmach, co z kolei wiąże się z koniecznością znalezienia rozwiązań prawnych i etycznych, które zminimalizują możliwe negatywne aspekty ww. rozwoju. Sztuczna inteligencja ma coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki oraz na szeroko rozumianym rynku konsumenckim, co z kolei stawia nowe wyzwania przed ustawodawcą.
19.05.2020

Prace przy Yara Birkeland wstrzymane ze względu na pandemię koronawirusa

Norweska firma Yara poinformowała, że prace przy pierwszym na świecie w pełni autonomicznym i elektrycznym kontenerowcu Yara Birkeland zostały wstrzymane z powodu pandemii koronawirusa. Zgodnie z planem, jednostka miała być dostarczona w pierwszym kwartale tego roku.
12.05.2020

PIE: zautomatyzowany transport drogowy to o 51 mld zł mniejsze koszty wypadków i kolizji w Polsce

Automatyzując transport drogowy można uniknąć w Polsce kosztów rzędu 51 mld zł rocznie związanych z wypadkami i kolizjami - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Autonomiczny transport przyszłości”.
06.05.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.