• <

Trwa rozbudowa systemu monitoringu przeciwpowodziowego na Żuławach

AK

01.03.2022 13:20
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Trwa rozbudowa systemu monitoringu przeciwpowodziowego na Żuławach

Partnerzy portalu

Trwa rozbudowa systemu monitoringu przeciwpowodziowego na Żuławach - GospodarkaMorska.pl

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku kończy realizację jednego z zadań projektowych pn. „Rozbudowa systemu pozyskiwania informacji o zagrożeniu powodziowym”, w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”.

Żuławy to region o niezwykłych walorach krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych. Jednak ze względu na usytuowanie teren należy do grupy obszarów o najwyższym stopniu zagrożenia powodziowego w Polsce. Biorąc pod uwagę już zaistniałe i prognozowane zmiany klimatyczne, można stwierdzić, że dalsze funkcjonowanie Żuław jest uzależnione od nowoczesnej i sprawnie działającej infrastruktury przeciwpowodziowej oraz systemu zarządzania kryzysowego.

Celem rozbudowanego Systemu Monitoringu Ryzyka Powodziowego (SMoRP), potocznie zwanego monitoringiem przeciwpowodziowym jest jak najszybsze pozyskiwanie informacji o zagrożeniu powodziowym, monitorowanie bezpieczeństwa Żuław i okolic oraz analiza danych. Dodatkowo System służy także edukacji, która jest niezbędna do prawidłowej oceny i reagowania na zagrożenie powodziowe.

Obecnie na terenie Żuławach funkcjonują rozproszone systemy obserwacyjne:

- 9 kamer na rzece Wiśle, które przesyłają obraz do Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej w RZGW Gdańsk;

- łaty wodowskazowe odczytywane na obiektach w miejscu pomiaru;

- systemy telemetryczne lokalne (odczyty stanów wody na obiektach robione automatycznie i odczytywane w miejscu pomiaru);

- systemy telemetryczne przesyłające dane do byłych siedzib Zarządów Melioracji w Elblągu i Gdańsku.

W ramach projektu zaplanowano:

- wybudowanie czterech nowych punktów monitoringu wizyjnego w miejscowościach: Nowakowo, Nowe, Mątowy Małe i Pasłęk;

- zintegrowanie pomiarów stanów wody ze stacji pomp i śluz;

- uzupełnienie i wyposażenie istniejących systemów pomiarowych w nowe czujniki i urządzenia;

- wyposażenie Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej w Gdańsku w urządzenia i oprogramowanie, które pozwala na szybki odczyt i analizę danych w celu prognozowania i monitorowania zagrożenia powodziowego na Żuławach.

Rozbudowa SMoRP zapewni lepsze wyposażenie punktów pomiarowych i instalację nowych punktów monitoringu wizyjnego, wyposażonych w kamery. Nowoczesny System to także połączenie rozproszonych systemów pomiarowych i przesyłanie danych do Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Gdańsku. Dzięki temu obraz z 13 kamer zlokalizowanych w najważniejszych punktach obserwacyjnych na Żuławach jest odczytywany w Centrum. Odczyty stanów wody z ponad 100 obiektów hydrotechnicznych na Żuławach można wykonać także online.

Zadanie realizowane jest w ramach Projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności  w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020” (85% UE, 15% Budżet Państwa).

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.