• <
BOTA_2023

Norwescy naukowcy chcą uruchomić pływające elektrownie słoneczne

ac

06.05.2021 13:28 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Norwescy naukowcy chcą uruchomić pływające elektrownie słoneczne

Partnerzy portalu

Norwescy naukowcy chcą uruchomić pływające elektrownie słoneczne - GospodarkaMorska.pl
Fot. Sintef

Pierwsze pływające elektrownie słoneczne na morzu wkrótce ujrzą światło dzienne. Wykorzystanie energii słonecznej na morzu ma wiele zalet, przede wszystkim będzie można wykorzystać obszary oceaniczne, które są dziś mało użyteczne. Ponadto woda zapewnia naturalny efekt chłodzenia paneli słonecznych, dzięki czemu można zwiększyć ich wydajność i optymalizować działanie.

Rozwój instalacji wodnych jednak nie jest pozbawiony wyzwań. Instalacje muszą wytrzymywać dynamiczne warunki, m.in. fale, wiatr i prądy, a jednocześnie muszą być konkurencyjne cenowo. W tym miejscu pojawiają się inżynierowie i naukowcy.

- Naszą rolą jest rozwiązywanie problemów rynkowych poprzez badanie i testowanie instalacji. Celem jest opracowanie wydajnych i opłacalnych rozwiązań technicznych dla energii słonecznej - mówi Nuno Fonseca, starszy badacz w SINTEF Ocean.

Niedawno zespół Fonseca przeprowadził test modelowy, który wykazał, że pływające elektrownie słoneczne są bardzo wytrzymałe. Być może będzie można umieścić je na otwartym morzu.

Doświadczenie zdobyte dzięki modelom

Raport Det Norske Veritas (DNV) wskazuje, że energia słoneczna do 2030 roku powinna być od ośmiu do dziesięciu razy większa niż obecnie, jeśli mają być osiągnięte cele określone w porozumieniu paryskim. 

Naukowcy z SINTEF przetestowali model pływającej elektrowni słonecznej w skali 1:13 w basenie oceanicznym. Projekt został zlecony przez Moss Maritime i Equinor.

Model został wyposażony w czujniki, które zbierały informacje o falach, ruchu i obciążeniach w punktach kotwicznych i połączeniowych. Moss Maritime użył tych informacji do kalibracji swojego modelu numerycznego, który będzie później używany do projektowania i optymalizacji rzeczywistych instalacji Equinor.

- To było dla nas ciekawe doświadczenie. Nigdy wcześniej nie testowaliśmy projektu z tak wieloma modułami - mówi naukowiec SINTEF Galin Tachiev, który kieruje testami modeli - Model składa się w sumie z 64 połączonych ze sobą pływaków. Test wykazał, że jesteśmy dobrze przygotowani do obsługi tak złożonych instalacji.

- Społeczeństwo ma setki lat doświadczenia z tradycyjnymi konstrukcjami morskimi, ale ten temat jest nowy, przez co testowanie modeli staje się szczególnie ważne. Istnieją złożone systemy o złożonym zachowaniu. Testowanie modeli w basenie oceanicznym pozwala nam uzyskać wiarygodne dane na temat zachowania się konstrukcji w realistycznych warunkach - wyjaśnia Nuno Fonseca.

W laboratorium morskim SINTEF naukowcy opracowują projekty i budują modele konstrukcji pływających, które są następnie testowane w warunkach fizycznych. Tutaj można symulować fale, wiatr i prądy w czasie rzeczywistym. Dane z testów modelowych są wykorzystywane zarówno do ulepszania instalacji pływających, jak i do weryfikacji modeli numerycznych.

Jest to ważne, aby móc udokumentować wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji morskich.

Innowacyjna koncepcja

- Współpraca między Moss Maritime i Equinor jest innowacyjna, ponieważ bada możliwość budowy instalacji na nowych obszarach - powiedział Øyvind Helland, dyrektor ds. Badań w SINTEF Ocean. – Obecnie powstające projekty są przeznaczone głównie dla jezior i zbiorników wodnych, ale wiele z nich nie sprawdziłoby się, gdyby były wystawione na działanie fal.

SINTEF Ocean wraz z Equinor realizuje także projekt instalacji na wyspie Frøya. Głównym celem jest rozbudowa zakładu pilotażowego, który ma stać się pełnowymiarową placówką badawczo-rozwojową. Tutaj naukowcy będą mogli ściśle współpracować z SINTEF ACE i przyszłym Ocean Space Center.

- Jedną z największych zalet będzie posiadanie kilku lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie, które będą się wzajemnie uzupełniać - mówi Øyvind Hellan.

Naukowcy chcą kontynuować prace techniczne polegające na testowaniu modeli w odsłoniętych obszarach na morzu. Ponadto zespół będzie współpracował z partnerami, którzy mogą przyjrzeć się aspektom społecznym i temu, jaki wpływ będą miały instalacje na środowisko.

- Norweski przemysł ma silną i wyjątkową pozycję lidera w dziedzinie energii odnawialnej, technologii offshore i operacji morskich - podkreśla Hellan.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.