• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

The Ocean Cleanup - okulary słoneczne z plastiku pozyskanego z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

zk

11.03.2021 08:54 Źródło: Zielona Gospodarka
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie The Ocean Cleanup - okulary słoneczne z plastiku pozyskanego z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

Partnerzy portalu

The Ocean Cleanup - okulary słoneczne z plastiku pozyskanego z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci - GospodarkaMorska.pl
fot. Ocean Cleanup Group

Co sekundę sprzedaje się około 20 tysięcy plastikowych butelek, potrzeba 500 lat, aby uległy rozkładowi. W skali globalnej jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyclingu, w skali Europy jest to około 30%. Większość z nich trafia wprost do środowiska naturalnego, w tym do mórz i oceanów. Fundacja The Ocean Cleanup znalazła rozwiązanie i dzisiaj możemy kupić pierwszy produkt pochodzący z oczyszczania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci - okulary słoneczne z plastikowych odpadów.

Śmieci morskie stanowią realne zagrożenie dla ekosystemów, ale także mają swoje konsekwencje w postaci poważnych skutków gospodarczych, szczególnie widocznych w branżach takich jak rybołówstwo czy turystyka. Lista jest długa, możemy tam znaleźć praktycznie każdy rodzaj plastiku i wykonanych z niego przedmiotów, od niewidocznych mikroplastików po torby czy plastikowe butelki. Najbardziej spektakularne i zauważalne są te, które gęsto pokrywają powierzchnię wody.

Z pomocą i rozwiązaniem problemu przyszła fundacja The Ocean Cleanup założona w 2013 roku przez Boyana Slata. Projekt ma na celu skutecznie oczyszczać morza i oceany z plastikowych śmieci. W perspektywie usunięciu ma ulec 90% plastikowych śmieci dryfujących w oceanicznych wodach oraz zatrzymanie ich napływu z rzek do 2040 roku. Slat opracował pasywny system Ocean Cleanup, niewymagający energii, może być stosowany we wszystkich typach akwenów, do zbierania śmieci o wielkości do 1 cm. Są to pływaki – rury o długości 600 metrów, poruszające się pod wpływem wiatru i fal, wraz z 5-metrowymi ekranami wystającymi i skupiającymi zebrane śmieci. Ekran przymocowany pod pływającą rurą wychwytuje zanieczyszczenia. Zebrane śmieci są ładowane na specjalne statki – śmieciarki i transportowane na ląd. Urządzenie musi być opróżniane co około 4-6 tygodni.

Slat poza projektem oczyszczania oceanów z plastiku, stworzył kolejny, mający na celu recykling zebranych śmieci. W tym celu wykorzystano plastik zebrany podczas oczyszczania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci w 2019 roku. Wraz z zespołem, stworzyli produkt, jakim są okulary przeciwsłoneczne. Zaprojektowane w Kalifornii przez Yvesa Béhara tak, aby można je było łatwo poddać recyklingowi.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.