• <

Filipiny: Zużyte maseczki na dnie oceanu, tony medycznych śmieci zanieczyszczają rafy

ac

10.03.2021 14:26 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Filipiny: Zużyte maseczki na dnie oceanu, tony medycznych śmieci zanieczyszczają rafy

Partnerzy portalu

Filipiny: Zużyte maseczki na dnie oceanu, tony medycznych śmieci zanieczyszczają rafy - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Rozpowszechnione podczas pandemii koronawirusa jednorazowe środki ochrony, jak maseczki zanieczyszczają filipińskie wybrzeże. W szczycie epidemii sama aglomeracja Manili wytwarzała dodatkowe 280 ton odpadów medycznych dziennie - przypomina BBC.

Z powodu złego systemu zarządzania odpadami na Filipinach, wiele śmieci, w tym jednorazowych maseczek jest wyrzucanych do morza. Zrobione z włókien sztucznych maseczki rozpadają się, tworząc mikroplastik, który następnie nie tylko zanieczyszcza środowisko, ale i jest zjadany przez żyjące tam zwierzęta.

"Nigdy wcześniej nie widzieliśmy wokół siebie tylu śmieci" - opowiadają brytyjskiej telewizji nurkowie, którzy po raz pierwszy od dawna pływali w Morzu Południowochińskim w znanym z raf koralowych i bogatej morskiej przyrody rejonie Caban Cove w okolicach miejscowości Anilao ok. 100 km na południe od stolicy kraju - Manili.

Według Azjatyckiego Banku Rozwoju, w samej Manili w szczycie epidemii codziennie wyrzucano dodatkowe 280 mln ton odpadów medycznych - zaznacza BBC.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.