• <
escort_980x120_gif_2020

Spór o platformy bezpieczeństwa na mazurskich jeziorach

Strona główna Jachty, żeglarstwo Spór o platformy bezpieczeństwa na mazurskich jeziorach
Spór o platformy bezpieczeństwa na mazurskich jeziorach - GospodarkaMorska.pl

sons

05.06.2020 Źródło: PAP

Na mazurskie jeziora wróciły platformy bezpieczeństwa. Zarządca jezior, Wody Polskie, wezwały do ich usunięcia. MOPR przekonuje, że konstrukcje podnoszą poziom bezpieczeństwa na Szlaku Wielkich Jezior.

W ostatnich dniach na Szlaku Wielkich Jezior pojawiły się tzw. platformy bezpieczeństwa. Są to stalowe platformy z masztem. Na maszcie przymocowane są czujniki: ciśnienia atmosferycznego, magnetometru, akcelerometru, czujniki burzowe, mierzące poziom opadów, temperaturę, temperaturę wody i wysokość fali. Dane z tych czujników na bieżąco spływają do centrali Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) w Giżycku.

Na każdej z platform jest też panel informacyjny z numerem platformy, numerem telefonu ratunkowego oraz logo MOPR. W sumie na Szlaku mają stanąć 24 takie konstrukcje, kilkanaście z nich już stoi. MOPR holuje je na wyznaczone miejsca na jeziorach, a ich montażem zajmuje się prywatna firma wspierająca działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Prywatna firma także finansuje ustawianie platform.

"Każda platforma jest zarejestrowana jako statek bez napędu, posiada kartę rejestracyjną. Jest też oznaczona na wodzie jako statek stojący na kotwicy (tj. czarną kulą na maszcie), w nocy jest oświetlona białym światłem nawigacyjnym" – powiedział PAP prezes MOPR Zbigniew Kurowicki.

Wody Polskie poinformowały w piątek, że dokonano kontroli gospodarowania wodami, z której wynika, że jest to obiekt o wyglądzie pomostu pływającego, a Zarząd Zlewni w Giżycku nie wydał żadnej ze zgód wodnoprawnych. "W naszej ocenie platformy, które w ostatnich dniach pojawiły się na jeziorach są nielegalne i nakazaliśmy ich usunięcie" – poinformowała PAP rzecznik prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Podobne platformy ustawiono na mazurskich jeziorach przed rokiem. Ponieważ zawierały reklamę koncernu motoryzacyjnego spotkały się z ostra krytyką i po kilku dniach reklamowe banery zdjęto z platform. Bez reklamy, z numerami platform, konstrukcje stały na wodzie cały sezon.

"Dzięki tym platformom uratowaliśmy m.in. dziadka z wnuczką, którzy wypłynęli z Mikołajek rowerkiem wodnym i zniosło ich na jezioro. Nie wiedzieli gdzie są, ale potrafili wskazać numer platformy bezpieczeństwa, który widzieli. W ten sam sposób wezwano pomoc do 38-letniej kobiety, która dostała zawału. Spanikowane otoczenie kobiety nie było w stanie podać nic, poza numerem platformy" – powiedział PAP Kurowicki. Dodał, że podobnych akcji było więcej.

Kurowicki podkreślił, że platformy ustawione na Mazurach zainspirowały ratowników z innych krajów, m.in. USA. "Dziwię się, że w tym roku znów są wobec nich kontrowersje, bo to nie ma nic wspólnego z reklamą, to służy podniesieniu poziomu bezpieczeństwa ludzi odpoczywających na wodzie" – podkreślił Kurowicki dodając, że z powodu coraz większej dostępności sprzętu pływającego, na który nie są wymagane żadne szkolenia, poziom wiedzy wypoczywających na wodzie zostawia często wiele do życzenia.

"Jeśli będzie znów hejt i bunt, to za wszelką cenę nie będziemy się upierać i zdejmiemy platformy. Chcę tylko, żeby ci, którzy to rozwiązanie krytykują, najpierw się zastanowili nad korzyściami, które ono niesie" – dodał prezes MOPR.

W sezonie letnim na mazurskich jeziorach dziennie pływa po 30-40 tys. jachtów, houseboatów i innych mniejszych jednostek pływających. (PAP)

Źródło:
PAP
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 48,28 $ baryłka  0,00% 19:58
 Cyna 18790,00 $ tona 0,58% 25 lis
 Cynk 2727,00 $ tona -0,66% 25 lis
 Aluminium 1967,00 $ tona 0,15% 25 lis
 Pallad 2420,70 $ uncja  0,00% 19:44
 Platyna 970,95 $ uncja  0,00% 19:44
 Srebro 22,68 $ uncja  0,00% 19:44
 Złoto 1783,10 $ uncja  0,00% 19:44

Dziękujemy za wysłane grafiki.