• <
Baltexpo2023_duży

Wizyta pięciu francuskich okrętów z podchorążymi w Porcie Wojennym Gdynia

02.06.2023 21:18 Źródło: Służby Prasowe 3. FO
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wizyta pięciu francuskich okrętów z podchorążymi w Porcie Wojennym Gdynia

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 3. FO

Do gdyńskiego portu weszło pięć okrętów szkolnych francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale), na których chorążowie odbywają praktykę morską. Wizyta ma charakter roboczy i posłuży odpoczynkowi załóg oraz uzupełnieniu zapasów.

Okręty są w trakcie realizowania zadań szkoleniowych związanych z przysposobieniem przyszłych oficerów do służby na różnych akwenach, zapoznając się m.in. z Bałtykiem. Obecność francuskich okrętów oraz podchorążych będzie sprzyjać wymianie doświadczeń w zakresie szkolenia nowych kadr morskich oraz współpracy w ramach NATO. Dla francuskich gości to też okazja zapoznać się z infrastrukturą morską w Gdyni oraz działalnością stacjonujących tam jednostek, w tym 3. Flotylli Okrętów, do której należy jedyny polski okręt szkolny, ORP Wodnik, znajdujący się w wyposażeniu Dywizjonu Okrętów Wsparcia.

To już kolejna wizyta sojuszniczego zespołu morskiego w Gdyni. W ubiegłym tygodniu, 26 maja, przybył Stały Zespół Okrętów NATO Grupa 1, złożony z fregat kilku państw, w tym polski ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.

Tym razem na polskie porty weszły okręty szkolne typu Leopard. W morskich siłach zbrojnych Francji służy ich osiem, zbudowanych w latach 1978-1983. Są wykorzystywane do szkolenia nawigacyjnego i praktycznego kandydatów na oficerów Marine nationale. Jednostki oznaczone numerami od A 748 - 755 mają nazwy wywodzące się od zwierząt, przez co są określane też jako "menażeria" sił morskich. Oprócz funkcji szkolnej pełnią też rolę pomocniczą, zapobiegając zanieczyszczeniom i patrolując wybrzeże. Każdy z nich ma 43 metry długości, a wyporność maksymalna wynosi 470 ton. Osiągają prędkość 15 węzłów. Załoga liczy 15 etatowych marynarzy oraz 22 podchorążych. Posiadają dwa silniki wysokoprężne SACM-Wärtsilä UD30 V16-M3 o mocy 1600 kW oraz dwa wały ze śmigłami o regulowanym skoku. W swoim wyposażeniu mają też czujniki i systemy przetwarzania Radar DRBN 32, a jako uzbrojenie dwa karabiny maszynowe 12,7 mm.Dziękujemy za wysłane grafiki.