Po latach badań na wodach Oceanu Południowego przeprowadzonych przez pływające roboty monitorujące, konsorcjum oceanografów i innych badaczy wyśle te urządzenia na całą planetę, od Północnego Pacyfiku po Ocean Indyjski.
Projekt znany pod nazwą Global Ocean Biogeochemistry Array (GO-BGC) wystartował w marcu, gdy wysłano pierwsze 500 robotów zawierających w sobie komputery, hydraulikę, baterie i szereg czujników, dzięki którym naukowcy otrzymają bardziej wszechstronny obraz oceanu i jego stanu.
- Ocean jest niezwykle ważny dla klimatu, zrównoważonego rozwoju Ziemi, dostaw pożywienia i białka dla ogromnej liczby ludzi. Nie monitorujemy go dostatecznie dobrze - powiedział Ken Johnson, dyrektor projektu GO-BGC i starszy naukowiec w Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) w Moss Landing w Kalifornii.
Johnson powiedział, że czujniki pomagają badać większą część oceanu bardziej konsekwentnie niż ludzie pobierający próbki na statkach, dodając: „Celem jest możliwość monitorowania stanu oceanu w miejscach, do których ludzie udają się tylko raz na dekadę”.
W laboratorium MBARI członkowie zespołu byli zajęci kalibracją każdego z czujników, które będą mierzyć kwasowość lub poziom pH, zasolenie, temperaturę, ciśnienie, tlen i ilość azotanów.
Pomiary zostaną przeprowadzone na głębokości 3280 stóp (1000 m), a robot będzie dryfował w słabszych prądach przez nieco ponad tydzień. Następnie opadnie na wysokość 6500 stóp, po czym wypłynie na powierzchnię i wyśle dane na brzeg za pośrednictwem satelity. Cała wycieczka zajmie około 10 dni.
Te dane zostaną bezpłatnie udostępnione instytucjom badawczym oraz szkołom i pomogą w lepszym modelowaniu oceanicznym - powiedział George Matsumoto, starszy specjalista ds. edukacji i badań w MBARI.
- Z biegiem lat, wraz z gromadzeniem coraz większej ilości danych, uczymy się coraz więcej o oceanach - powiedział.
Naczelny Sąd Administracyjny uprawomocnił decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Stoczni Gdańskiej
Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju
Otwarto Morskie Centrum Nauki
W Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu może powstać kierunek związany z budową morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Koniec projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”
Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony