• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Jeszcze w tym roku ruszy budowa laboratorium badawczego OBR CTM w Gdyni

ac

30.03.2021 14:28 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Jeszcze w tym roku ruszy budowa laboratorium badawczego OBR CTM w Gdyni

Partnerzy portalu

Jeszcze w tym roku ruszy budowa laboratorium badawczego OBR CTM w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
fot. mat.prasowe

W OBR CTM S.A w Gdyni powstanie nowoczesne laboratorium badawcze, za którego wykonanie odpowiadać będzie Budimex S.A. Inwestycja to część projektu Polska Sieć Laboratoriów EMC” (EMC-LabNet), realizowanego z unijnego programu operacyjnego „Inteligentny Rozwój 2014-2020”.

Projekt EMC-LabNet to wspólne przedsięwzięcie jednostek naukowo-badawczych i wyższych uczelni działających w różnych regionach Polski, które posiadają znaczącą infrastrukturę badawczą oraz największy potencjał naukowy i doświadczenie w badaniach z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). 

Właśnie zakończyło się postępowanie na wybór generalnego wykonawcy nowoczesnego laboratorium. OBR CTM S.A. w Gdyni podpisało umowę z firmą BUDIMEX S.A.

Rozpoczęcie prac budowlanych

Budynek laboratorium będzie jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie ośrodka naukowo-badawczego w Gdyni.

- Wybór generalnego wykonawcy nie jest prostym zadaniem. Zależało nam na wybraniu solidnego i godnego zaufania partnera. To na jego barkach spoczywać będzie dbałość o formalności związane z przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, konieczność dopilnowania terminowości czy przestrzegania prawidłowego przebiegu wszystkich zaplanowanych prac – mówi Kierownik Projektu Tomasz Rachwalski.

Prace budowlane w ramach projektu EMC Lab–Net rozpoczną się jeszcze w tym roku. Ponieważ cały czas prowadzone są badania oraz stale rozbudowywane są stanowiska badawcze, konieczne jest jak najszybsze przeniesienie się do większego i dostosowanego obiektu.

Rozbudowa parku naukowo-technologicznego

Projekt budynku, o powierzchni około 1050 m²,  zawiera szereg innowacyjnych, nowoczesnych i ekonomicznych rozwiązań. Ponieważ będą w nim prowadzone między innymi badania nad kompatybilnością elektromagnetyczną, musi spełniać szereg wymogów technicznych, ale również funkcjonalnych i estetycznych. Trzeba tu również pamiętać o ochronie otoczenia i pracowników przed emisją pól elektromagnetycznych generowanych przez pracujące urządzenia.

Wykonawca będzie odpowiedzialny za przeniesienie stanowisk badawczych dla urządzeń wielkogabarytowych, dostawę i montaż wyposażenia obiektów m.in. w meble czy osprzęt ppoż. 

Obiekt został zaprojektowany z myślą o ekologii i zakłada wykorzystanie alternatywnych źródeł czystej energii takich jak energia słoneczna. Dodatkowo w projekcie znajdują się udogodnienia dla pracowników, które mają m.in. zachęcać do korzystania z ekologicznych sposobów dojazdów do pracy.

Najnowocześniejsze laboratorium na Pomorzu

Rozbudowane laboratorium badawcze będzie wyposażone w nowoczesną w skali światowej  aparaturę. Pozwoli to na znaczne poszerzenie wachlarza usług oferowanych obecnie przez Spółkę.  

- Rozpoczęcie budowy to jeden z ważniejszych punktów w projekcie. Większa przestrzeń – zarówno badawcza, jak i magazynowa, umożliwi przeprowadzanie jednocześnie większej liczby badań. Ponadto znajdzie się tam unikatowa komora do badań jakiej nie ma jeszcze w Polsce północnej – mówi Przemysław Stencel, kierownik Laboratoriów Badawczych.

Rozbudowa części badawczo-technologicznej jest konieczna i podyktowana rosnącymi oczekiwaniami rynku. Inwestycja pokazuje, że polski przemysł rozwija się równolegle z technologią i wiedzą na światowym poziomie.


Tagi:
laboratorium, ctm

Dziękujemy za wysłane grafiki.