Statek badawczy Royal Research z National Oceanography Centre opuścił Southampton w Anglii, by kontynuować długoterminowe obserwacje w ramach badania zmian klimatu na północno-wschodnim Atlantyku. Zdaniem zespołu badania i obserwacje mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia długoterminowych zmian w oceanach.
- To ekscytująca wyprawa, stanowiąca przedłużenie wyjątkowej obserwacji, którą Narodowe Centrum Oceanografii prowadzi od 36 lat - powiedziała kierująca wyprawą dr Sue Hartman - Nowe obserwacje i próbki, które zbieramy, są potrzebne do badania zmieniającego się Oceanu Atlantyckiego. W ramach badania oceni się, w jaki sposób ekosystemy oceaniczne i głębinowe będą ewoluować w wyniku zmiany klimatu i intensyfikacji eksploatacji człowieka.
Zespoły naukowo-techniczne wyruszyły 25 marca, aby zbierać dane dotyczące słupa wody i dna morskiego w ramach Porcupine Abyssal Plain Sustained Observatory. Cały projekt rozpoczął się w 1985 r. W tej chwili następuje kontynuacja długoterminowych pomiarów zjawisk sedymentacyjnych i prądów wodnych w kanionie Whittard. Jest on częścią głównego systemu kanionów podmorskich w obrębie obiektu geologicznego. To tu znajduje się jedyny w Anglii głębinowy obszar morski.
Zespół będzie również obsługiwał boję Met Office, która monitoruje pogodę na Atlantyku pod kątem prędkości i kierunku wiatru, wilgotności względnej, temperatury powietrza i morza, ciśnienia atmosferycznego, nasłonecznienia, poziomu CO2, wysokości fal i ich okresu. Ten pięciokilometrowy obszar do cumowania jest również wyposażony w czujniki oceanograficzne National Oceanography Centre, które badają zasolenie, temperaturę, CO2, O2, kwasowość oceanu, pigmenty fitoplanktonu, składniki odżywcze i światło słoneczne. Pomiary te posłużą do zbadania naturalnej zmienności oceanu.
Drugi obszar do cumowania, będący obiektem badań zawiera serię "pułapek osadowych", gdzie monitorowane są sezonowe zmiany tonących cząstek, które przenoszą węgiel z powierzchni oceanu na dno głębinowe. Absorpcja CO2 przez ocean zmniejsza poziom tego gazu w atmosferze. Śledzenie węgla, od powierzchni do głębin oceanu, pokaże, ile węgla jest w rzeczywistości uwięzione w morzu.
Oprócz pobierania próbek słupa wody i osadów z dna morskiego, zespół wykorzysta morski autonomiczny robot-pojazd do nagrywania filmów i fotografowania dna morskiego. Pojazd udokumentuje obecność cząstek materii organicznej i większych zwierząt, takich jak strzykwy czy ukwiały.
National Oceanography Centre, brytyjska instytucja zajmująca się zintegrowanymi badaniami przybrzeżnymi i głębinowymi, podejmuje się badań naukowych i rozwoju technologii w celu zrozumienia oceanu. Obsługują dwa królewskie statki badawcze, James Cook i Discovery, i opracowują technologię badań przybrzeżnych i głębinowych.
Naczelny Sąd Administracyjny uprawomocnił decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Stoczni Gdańskiej
Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju
Otwarto Morskie Centrum Nauki
W Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu może powstać kierunek związany z budową morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Koniec projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”
Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony