• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Bliżniak "Delfina" bliżej służby. Saab dostarcza okręt zamawiającemu

28.04.2023 15:41 Źródło: Saab
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Bliżniak "Delfina" bliżej służby. Saab dostarcza okręt zamawiającemu

Partnerzy portalu

Saab

Koncern zbrojeniowy dostarczył 28 kwietnia nowy okręt SIGINT ((signals intelligence), HswMS Artemis, dla szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (FMV). W ten sposób firma wypełnia kontrakt dla Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji (Svenska Marinen) i pokazuje, jak będą się prezentowały podobne okręty dla polskiej floty.

Ledwie wczoraj odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszego z dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej, a dziś główny wykonawca tego przedsięwzięcia ogłosił przekazanie bardzo podobnej jednostki zamawiającemu. Wraz ze zbliżającą się ceremonią podniesienia bandery z pewnością warto będzie śledzić informacje o HswMS Artemis, gdyż patrząc na nagrania prezentujące okręt w ruchu, jego wnętrze, a także wszelkie informacje o wyposażeniu czy też wykonywanych zadaniach, będzie można zdobyć ogląd na temat "Delfina".

To ważny dzień w historii Saaba, kiedy stocznia w Karlskronie dostarcza nowy okręt zbudowany po przejęciu Kockums przez firmę dziesięć lat temu. Zdolności w zakresie rozpoznania radioelektronicznego są istotne dla Szwecji i dziś są ważnym kamieniem milowym – powiedział dyrektor generalny i szef SAAB Kockums AB Mats Wicksell, który był również obecny na wczorajszej ceremonii cięcia blach w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

Informacji na temat HswMS Artemis nie ma zbyt wiele z racji na przeznaczenie do zadań wywiadowczych. Wiadomo, że jednostka ma 74 metry długości długości i  wyporność wynoszącą do 3000 ton. Znajduje się na nim 35 kabin z 40 pryczami dla marynarzy (to też wskazuje na potencjalną wielkość załogi). Napęd stanowią cztery silniki diesla o mocy 990 KW każdy. Co istotne, okręt został częściowo zbudowany w Polsce. Kadłub zwodowano w 2019 roku w gdyńskiej stoczni PGZ Stocznia Wojenna Sp. z.o.o. Następnie częściowo doposażono jednostkę w Stoczni Remontowej Nauta S.A., która również była zatrudniona jako podwykonawca przedsięwzięcia.

HswMS Artemis ma zastąpić starszy, wyeksploatowany HswMS Orion, służący pod szwedzką banderą od 1984 roku. Nowy okręt będzie miał z pewnością lepsze zdolności manewrowe i zapewni jego załodze wyższy standard warunków pełnienia służby na pokładzie. Zostanie wyposażony odpowiednie czujniki oraz urządzenia sygnałowe, a prawdopodobnie też drony. Ponadto poprawi się jego kompatybilność elektromagnetyczna, czyli zdolność EMC.Do jego zadań będzie należało prowadzenie działań wywiadowczych oraz rozpoznawczych, a także śledzenie działalności sił morskich i infrastruktury nabrzeżnej innych państw (szczególnie Rosji) na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym i nie tylko.

Saab jest głównym wykonawcą budowy dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin", które będą służyć w Grupie Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Podwykonawcą przedsięwzięcia jest stocznia Remontowa Shipbuilding S.A., która odpowiada za budowę kadłuba. Szwedzka firma będzie na jej terenie zajmowała się instalacją specjalistycznego wyposażenia. Planowane wodowanie ma nastąpić w lipcu 2024 roku, natomiast cięcie blach pod bliźniaczą jednostkę zaplanowano na listopad jeszcze tego roku. Przekazanie obu jednostek zamawiającemu jest zaplanowane na 2027 rok.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.