• <
BOTA_2023

Saab dostarcza nowoczesne łodzie patrolowe do peruwiańskich sił morskich

03.03.2023 15:30 Źródło: Saab
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Saab dostarcza nowoczesne łodzie patrolowe do peruwiańskich sił morskich

Partnerzy portalu

Saab dostarcza nowoczesne łodzie patrolowe do peruwiańskich sił morskich - GospodarkaMorska.pl
Saab

Szwedzki koncern realizuje zamówienie dla Peru w postaci szybkich łodzi bojowych Combat Boat 90 Next Generation (CB90 NG), które są rozwinięciem rodziny jednostek CB90. Są z powodzeniem wykorzystywane przez straże graniczne, morskie jednostki policji oraz marynarki wojenne.

Pierwsze dwie łodzie Combat Boat 90 Next Generation, w wersji dla Straży Wybrzeża Peru, zostały dostarczone zamawiającemu. Łodzie zostały zaprojektowane przez stocznię Docksta, a za produkcję odpowiada lokalny partner, firma SIMA. Konstrukcja jest podobna do szwedzkiej wersji CB90 NG, ale zastosowano w niej pewne zmiany. Wśród tych wymaganych było wstawienie przedniego, ręcznego stanowiska strzeleckiego zamiast rampy dziobowej.

Łodzie będą eksploatowane przez peruwiański Urząd Morski i będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy w zakresie przestrzegania przepisów w ruchu nawodnym, bezpieczeństwa morskiego, ochrony środowiska. Posłużą także walce z zjawiskiem nielegalnych połowów, przemytu narkotyków i innych towarów.

CB90 NG został pierwotnie zaprojektowany z myślą o szybkim transporcie oddziałów piechoty morskiej i jednostek specjalnych, przeznaczonych do szybkiego dostania się na brzeg jak i sprawnej ewakuacji. Pozwala łatwo dostać się zarówno na piaszczystą plażę, jak i podwyższony, skalny brzeg. W zależności od powierzonego zadania może przyjmować różne role w łańcuchu sensorycznym i bojowym. Zawiera nowoczesny system zarządzania walką oraz czujniki do obserwacji, ochrony balistycznej, a także dalej poprawione zdolności stealth. Kadłub jednostki wyróżnia się manewrowością i szybkością. Sprawdza się zarówno w ramach sił zbrojnych, jak i innych formacji mundurowych oraz porządkowych, którym zależy na stosowaniu szybkich jednostek na obszarze wymagającym szybkiej reakcji oraz sprawnego działania.

Gospodarka Morska
Saab

Dziękujemy za wysłane grafiki.