• <
BOTA_2023

Dramatyczna akcja ratunkowa. "Ludzki łańcuch" uratował załogę statku

03.03.2023 15:57 Źródło: Filipińska Straż Wybrzeża
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Dramatyczna akcja ratunkowa. "Ludzki łańcuch" uratował załogę statku

Partnerzy portalu

Dramatyczna akcja ratunkowa. "Ludzki łańcuch" uratował załogę statku - GospodarkaMorska.pl
Filipińska Straż Wybrzeża

Filipińska Straż Wybrzeża uratowała 14 członków załogi z osiadłego na mieliźnie statku transportowego, który osiadł na mieliźnie w pobliżu wyspy Lubang, w zachodnich Filipinach. Załoga utknęła na pokładzie z powodu wysokiego morza, które uniemożliwiło wcześniejsze próby ratunku.

Według raportu Straży Przybrzeżnej mały statek Manfel V, obsługiwany przez lokalnego przewoźnika Manfel Cargo Shipping, prowadził przewóz ładunków między wyspami. Wyruszył z portu w mieście na północ od Manili, udając się na południe do Bauan, w pobliżu miasta Batangas w środkowych Filipinach. 25 lutego kapitan zgłosił, że długa na 67 metrów jednostka miała problemy z silnikiem. Próbowali manewrować statkiem, ale ten jedynie dryfował na morzu.

Po pełnej nerwów nocy jednostka wpadła w silne fale i została zepchnięta w głąb morza w pobliżu zatoki Manila. Ze względu na odległy obszar i wysokie fale, zespoły SAR wysłane na ratunek nie były w stanie dotrzeć do statku 26 lutego.

Komendant stacji lokalnej jednostki Straży Wybrzeża (Tanod Baybayin ng Pilipinas)  przekazał, że początkowo funkcjonariusze nie byli w stanie zbliżyć się do statku z powodu zbyt dużych fal. Jednak w następnego dnia, 27 lutego fale się uspokoiły i można było kontynuować akcję ewakuacyjną. Udało im się wyplątać linę ratunkową i utworzyć "ludzki łańcuch", aby pomóc 14 członkom załogi dotrzeć do brzegu. Służby prasowe poinformowały, że wszyscy członkowie załogi zostali bezpiecznie doprowadzeni do brzegu. Zostali zatrzymani celem odbycia badań lekarskich, a następnie przewieziono ich do najbliższego miasta.

Straż Wybrzeża informuje, że nadal monitoruje statek, który w swoich zbiornikach ma ponad 1900 litrów paliwa. Nie wiadomo, czy doszło do uszkodzeń kadłuba, które mogłyby zagrozić wyciekiem, dlatego służby planują dokładnie zbadać statek pod tym kątem. W związku z tym zostanie jeszcze dokładnie sprawdzony powód awarii statku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.