• <
BOTA_2023

W mikołajewskiej stoczni zwodowano ósmy kuter artyleryjski dla Marynarki Wojennej Ukrainy

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W mikołajewskiej stoczni zwodowano ósmy kuter artyleryjski dla Marynarki Wojennej Ukrainy

Partnerzy portalu

W mikołajewskiej stoczni zwodowano ósmy kuter artyleryjski dla Marynarki Wojennej Ukrainy - GospodarkaMorska.pl
MW Ukrainy

Pomimo poniesionych strat sprzętowych i szkód w infrastrukturze stoczniowej Ukraina dąży do wzmocnienia swojego potencjału morskiego. Pomimo toczącej się wojny w Mikołajewie zwodowano kolejny kuter artyleryjski projektu 58155.

Trwająca już ponad rok wojna obronna, w trakcie której Ukraina odpiera rosyjską inwazję, okazała się niezwykle kosztowna dla obu stron. Przekonała się o tym choćby Marynarka Wojenna Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України, ВМСУ ЗСУ), która po utracie części wyposażenia i zdrady kadr w trakcie aneksji Krymu w 2014 roku z trudem odbudowywała swój potencjał. Na początku konfliktu straciła szereg jednostek nawodnych, w tym fregatę Hetman Sahajdaczny, którą zatopiła jej załoga, aby jednostka nie dostała się w ręce Rosjan.

Mając wielkie wsparcie społeczności międzynarodowej, rządów państw, a także opierając się na waleczności obrońców, rząd w Kijowie zdołał odrzucić siły inwazyjne niemal do stanu sprzed rozpoczęcia konfliktu. Niemniej krajowi stale zagrażają wrogie naloty, w tym ataki rakietowe z morza, lądu oraz z użyciem dronów. To stanowi poważne zagrożenie dla infrastruktury portowej i stoczniowej. Pomimo tego trwają prace mające na celu uczynienie sił morskich zdolnymi do wsparcia pozostałych rodzajów sił zbrojnych, czego przykładem jest użycie bezzałogowych pojazdów nawodnych, dokonujących skutecznych ataków m.in. na rosyjskie okręty. Dzięki wysiłkowi udało się 2 października ubr. - 7 miesięcy od wybuchu wojny! - zwodować korwetę opartą na tureckim typie Ada, Iwan Mazepa (F211).

Kutry artyleryjskie projektu 58155 (typ Hiurza-M) to szybkie jednostki nawodne, budowane przez kijowską stocznię Kuznia na Rybalśkomu. Są rozwinięciem jednostek proj. 58150 Hiurza, które powstały w 2004 roku dla sił zbrojnych Uzbekistanu. Udoskonalona wersja jest przeznaczona do zadań patrolowych, wspierania działań Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, ochrony portów morskich, udziału w operacjach antypirackich i antyterrorystycznych, a także osłaniając desant morski. Ma prawie 24 metry długości i wyporność 54 tony. Osiąga prędkość 24 węzły, a napęd stanowią dwa silniki wysokoprężne Caterpillar C18. Uzbrojenie stanowią dwa zdalnie sterowane systemy artyleryjskie Katran (w przypadku najnowszego nabytku oznaczone jako KAU-30M). Integrują w sobie wieżę BM-3M Szturm w wariancie morskim z armatą automatyczną ZTM1 30 mm, granatnik automatyczny AGS-17 30 mm, karabin maszynowy 7,62 mm oraz dwa naprowadzane laserowo pociski kierowane R-2 pochodzące z systemu Barier. Nawigowanie zapewnia radar nawigacyjny Delta-M i system obserwacyjno-celowniczy Sarmat. Stała załoga liczy pięciu marynarzy, acz kutry tego rodzaju są zdolne przetransportować dodatkowe osoby np. w celach abordażowych lub w ramach transportu.

Dotychczas powstało osiem jednostek typu Hiurza-M, a prace związane z ich budową zintensyfikowano po utracie Krymu przez Ukrainę w 2014 roku. Planowano budowę nawet 20 takich kutrów, z tym że do 2020 roku powstało ich zaledwie 7. Było to spowodowane problemami finansowymi kijowskiej stoczni, a także śledztwa dotyczącego oskarżenia o opóźnienia i korupcję. Poważnym ciosem była następnie utrata czterech jednostek. Trzy z nich, Akkerman (P174), Kremenczuk (P177) i Wyszhorod (P179) zdobyli Rosjanie na początku wojny i wcielili do własnych sił morskich. Czwarty kuter, Łubny (P178) został zatopiony w trakcie krwawych walk o Mariupol. Obecnie w służbie pod żółto-niebieską banderą pozostają Berdiańsk (P175), Nikopol (P176) i Kostopil (P180). Najnowszym nabytkiem będzie kuter oznaczony numerem BK-08, który po wejściu do służby otrzyma nazwę Bucza (P181), upamiętniając ofiary masakry dokonanej przez siły rosyjskie w podkijowskiej miejscowości.

Dziękujemy za wysłane grafiki.