• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kontrola poselska w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

jm

17.05.2023 12:54
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kontrola poselska w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Partnerzy portalu

źródło: inf. prasowa

Koło parlamentarne Polska 2050 poinformowało o konferencji, jaka odbyła się w Gdańsku w sprawie pyłu węglowego rozwiewanego z Portu Gdańska na sąsiadujące dzielnice. Podczas niej swoje postulaty zgłosili mieszkańcy Nowego Portu oraz poseł Michał Gramatyka.

Michał Gramatyka z Polski 2050 wezwał Zarząd Morskiego Portu Gdańsk do udzielenia w trybie kontroli poselskiej wyjaśnień dotyczacych działań podjętych w sprawie zanieczyszczenia sąsiednich dzielnic pyłem węglowym. Gramatyka domaga się informacji o tym, jak spółka zorganizowała system zabezpieczenia składowanych na jej nabrzeżach hałd węgla, czy dochodziło w nich do pożarów, jakie środki zostały przeznaczone na czyszczenie i zraszanie przestrzeni miasta z pyłu węglowego, kiedy zamierza zlikwidować składowisko węgla i w jakiej formie chce zadośćuczynić mieszkańcom za uciążliwości i narażenie zdrowia. Pytania te zostały skierowane do samego Portu Gdańsk, nie zaś do terminali przeładunkowych. Poniżej publikujemy pytania skierowane do ZMPG:

1. Czy na terenie Portu zostały zainstalowane urządzenia do mycia samochodów opuszczających Port z ładunkiem węgla? Ile jest takich urządzeń?
2. Czy firmy transportowe wywożące węgiel z terenu Portu zostały zobligowane do korzystania z myjni?
3. Czy firmy transportowe wywożące węgiel z terenu Portu zostały zobligowane do zabezpieczania ładunków na samochodach plandekami? Proszę o przedstawienie treści informacji skierowanych do firm.
4. Czy Port nadzoruje wywiązywanie się przez firmy transportowe z nałożonych na nie obowiązków dot. zabezpieczania ładunków? Proszę opisać działanie systemu nadzoru.
5. Czy Port wprowadził zakaz załadunku węgla w warunkach silnego wiatru?
6. Czy Port ograniczył kruszenie i przeładowywanie kruszyw i wyeliminował przeładunek materiałów sypkich i pylących na terenie Nabrzeża Oliwskiego?
7. Czy Port rozmieścił na terenach portowych, szczególnie na Nabrzeżu Oliwskim stałe urządzenia monitorujące poziom hałasu i zapylenia? W jakiej liczbie i gdzie? Proszę o udostępnienie wyników pomiarów od początku kwietnia br.
8. Czy Port korzysta z dodatkowych mobilnych urządzeń do pomiaru jakości powietrza? W szczególności przy Basenie Górniczym, Nabrzeżu Dworzec Drzewny, Nabrzeżu Węglowym, Twierdzy Wisłoujście i przy ul. Ku Ujściu – proszę o udostępnienie wyników pomiarów z okresu od początku ich wykorzystania.
9. Czy Port wykorzystuje zraszacze rozpylające na hałdy węgla polimer z wodą? Ile takich urządzeń zainstalowano?
10. Czy Port korzysta z kurtyn wodnych przy hałdach? Ile takich urządzeń zainstalowano?
11. Czy drogi dojazdowe do terminala portowego są oczyszczane? Według jakiego harmonogramu?
12. Czy Port finansuje oczyszczanie ulic w dzielnicach sąsiadujących z Portem, w których stwierdzono zanieczyszczenie pyłem węglowym? Jaką metodą prowadzone jest czyszczenie ulic?
13. Czy Port sfinansuje usuwanie skutków zapylenia w dzielnicach sąsiadujących (np. czyszczenie lub malowanie elewacji budynków)?

Według informacji prasowej, Michał Gramatyka złożył także zapytanie poselskie w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska o udostępnienie wyników kontroli, która zaczęła się w porcie 25 kwietnia. Z kolei do Ministra Aktywów Państwowych złożył interpelację ws. działań podjętych w ramach nadzoru właścicielskiego nad portem.

– Jestem ze Śląska i od dziecka wychowywałem się w otoczeniu węgla, ale to co dzieje się z powodu węgla w Gdańsku przechodzi ludzkie pojęcie – mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Nowym Porcie. – Port Gdański gromadzi od wielu miesięcy niskiej jakości węgiel sprowadzony do Polski i od wielu tygodni zatruwa mieszkańców Gdańska. Zdjęcia wszechobecnego pyłu węglowego publikowane przez mieszkańców w mediach społecznościowych są porażające.

W konferencji wziął udział także Michał Imiołek, przedstawiciel mieszkańców dzielnicy Nowy Port, który przedstawił ich postulaty. Zamieszczamy je poniżej (pisownia oryginalna):

POSTULATY ORAZ ŻĄDANIA MIESZKAŃCÓW NOWEGO PORTU W SPRAWIE PYŁU WĘGLOWEGO
My mieszkańcy dzielnicy Nowy Port żądamy podjęcia natychmiastowych działań i konkretnej deklaracji w jakim czasie zostanie to zrealizowane, oraz natychmiastowe wdrożenie niżej wymienionych postulatów w pkt 1-13.
Oraz jako zadośćuczynienie dla naszych dzieci o wsparcie wymienione w pkt 14-16

1. Ustawienie wysokiej jakości czujników w miejscach wyznaczonych przez mieszkańców
Np. Falowiec ściana szczytowa od str. bloków ul. Wyzwolenia 50
Ogródki działkowe w części dalszej od hałd
Biedronka Wolności
Władysława IV np. zajezdnia
Mieszkanie komunalne na ul. Handlowej
Ul. Krzywa
Na szczycie budynku przy ul Marynarki Polskiej
Czujniki najwyższej jakości wykrywające również lotne substancje organiczne (palące się hałdy emitują opary). Czujniki które mamy na chwilę obecna nie rejestrują prawidłowo pyłu gdyż jego cząsteczka jest najprawdopodobniej większa
Obecne czujniki pm1 2,5 oraz 10 nie są przez to miarodajne.
2. Ekrany informujące o zapyleniu.
3. Całodobowe mycie ulic (nie jak do tej pory na sucho bo to powoduje jeszcze większe zapylenie)
4. Kontrole ciężarówek wyjeżdzających z Portu Gdańsk oraz nałożenie kar finansowych na firmy transportujące bez zabezpieczeń oraz automatyczny zakaz wjazdu.
5. Odnowienie całej elewacji budynków po rewitalizacji (malowanie)
6.  Natychmiastowe zamontowanie wysokiej jakości zraszaczy przystosowanych do zraszania wysokich hałd węgla specjalnymi środkami.
7. Likwidacją i czyszczenie składowisk w bezpośrednim sąsiedztwie Ogródków działkowych oraz mieszkań.
8. Zabezpieczenie i ugaszenie palących się hałd.
9. Myjnie automatyczne dla samochodów na terenie Portu Gdańska oraz całodobowa kontrola np. (ewidencja mycia aut )
10. Zakaz załadunku w bardzo wietrzny dzień
11. Stały nadzór Inspektora Ochrony Środowiska
12. Kontrole Ciężarówek na wjeździe do tunelu od strony Nowego Portu.
13. Raportowanie Przez Port Gdańsk do Miasta oraz informacji Publicznej informacji z realizacji zobowiązań wraz z możliwością przeprowadzenia kontroli przez odpowiednie organy.
DODATKOWO !!!!!(jako szczytny cel i zadośćuczynienie naszym dzieciom)
14. Zakup sprzętu sportowego (piłek do nogi, do siatkówki, do kosza) dla SP 55 ul. Wolności, oraz cykliczne wsparcie aktywności fizycznej dla dzieci ze wszystkich Szkół oraz Przedszkoli znajdujących się na terenie Nowego Portu.
15. Czujnik pomiaru natężenia hałasu. Wprowadzenie zakazu przeładunku w godzinach 22-6
16. Wsparcie oraz pomoc dla Organizacji Wspierającej dzieci z Nowego Portu Dom Na Skraju przy ulicy Strajku Dokerów 31
17. Pozwolenie na niezapowiedziane kontrole Obywatelskie przez Mieszkańców Nowego Portu.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.