• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Eksplozja na samochodowcu w rejonie Omanu

ac

26.02.2021 15:53 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Eksplozja na samochodowcu w rejonie Omanu - GospodarkaMorska.pl
fot. youtube

Na Zatoce Omańskiej doszło do eksplozji na samochodowcu. Załoga nie odniosła obrażeń.

Według doniesień firmy Dryad Global jednostka nazywa się Helios Ray i należy do Ray Car Carries. Wybuch miał miejsce w czwartek 25 lutego w nocy ok. 21 czasu lokalnego, 44 mile morskie na północny zachód od Maskatu w Omanie. Skontaktowano się z Ray Car Carriers w celu uzyskania informacji, ale grecki menedżer Stamco Ship Management odmówił jak na razie komentarza.

Marynarka wojenna USA poinformowała, że ​​monitoruje sytuację.

United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) wydało w piątek ostrzeżenie, informując jedynie, że statek ucierpiał w wyniku wybuchu. Na razie nie podano szczegółów co mogło być przyczyną zdarzenia.

- Dochodzenia trwają. Statek i jego załoga są bezpieczni - dodał UKMTO - Statkom przepływającym przez ten obszar zaleca się zachowanie ostrożności.

Statek płynął z Ad-Dammam w Arabii Saudyjskiej do Singapuru. Chociaż szczegóły pozostają niejasne, istnieje możliwość, że zdarzenie było wynikiem „asymetrycznej działalności irańskiego wojska”.

- Taka działalność byłaby współmierna do obecnych napięć i zamiarów Iranu do prowadzenia silnej dyplomacji za pomocą środków wojskowych w swoim bezpośrednim obszarze - twierdzi Dryad Global.

Według doniesień Ray Car Carriers jest własnością Izraela. Dryad Global dodało, że ​​stosunki między Izraelem a Iranem są nadal napięte, zwłaszcza w świetle nasilających się oznak pozytywnych relacji między Iranem a administracją prezydenta Bidena.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.