Seymour Hersh, amerykański dziennikarz, zdobywca nagrody Pulitzera, opublikował artykuł twierdzący, że to USA stały za zniszczeniem gazociągu Nord Stream.
Seymour Hersh to ceniony amerykański dziennikarz, który zasłynął ujawnieniem zbrodni wojennej w wietnamskim Mỹ Lai (za co otrzymał w 1970 roku jedną z najważniejszych dziennikarskich nagród – nagrodę Pulitzera), na koncie ma także głośny reportaż o torturach wobec osadzonych w więzieniu Abu Ghurajb oraz wiele innych publikacji dotyczących działań wojska, administracji państwowej i relacji międzypaństwowych, w dużej części kwestionujących oficjalnie podawane przez rządy informacje. Choć przez lata Hersh funkcjonował jako ikona dziennikarstwa śledczego, w ostatnich latach coraz częściej spotykał się z krytyką, w szczególności za zbyt duże poleganie na pojedynczym anonimowym nieweryfikowalnym źródle informacji.
Hersh opublikował właśnie własnym sumptem reportaż, w którym twierdzi, że ataki na gazociąg Nord Stream zostały przeprowadzone przez Stany Zjednoczone podczas ćwiczeń NATO w zakresie zwalczania min na Bałtyku. Asystować w akcji miała norweska marynarka. Administracja Joe Bidena odrzuciła oskarżenia, ale publikacja zatacza coraz szersze kręgi przede wszystkim w Chinach i USA, które wezwały do przeprowadzenia dokładnego dochodzenia.
Artykuł, który Hersh opublikował na stronie w serwisie Substack podaje, że Biały Dom i CIA opracowały tajny, opóźniony w czasie atak na Nord Stream. Dziennikarz powołuje się na swoje anonimowe źródło w amerykańskim wywiadzie. Cała akcja, polegająca na umieszczeniu w odpowiednich miejscach na rurociągu ładunków wybuchowych, miała być przeprowadzona na kilka miesięcy przed wybuchami. Akcję miał przeprowadzić elitarny zespół nurków amerykańskiej marynarki wojennej podczas ćwiczeń NATO BALTOPS 22 w czerwcu 2022 roku przy współpracy norweskiej marynarki. Według artykułu, ładunki zostały umieszczone na wszystkich czterech rurach i były wyposażone w odbiorniki hydroakustyczne. Do ich detonacji miało dojść 26 września, kiedy to norweski samolot zrzucił w te okolice boję akustyczną, która wywołała wybuch. Zniszczone zostały trzy z czterech rur.
Jak można przewidywać, raport został odrzucony przez administrację amerykańską jako fałszywy, za to spotkał się z gorącym zainteresowaniem w Rosji, która przez większość krajów została uznana za wykonawcę sabotażu. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow stwierdził w państwowej telewizji, że tezy Hersha zgadzają się ogólnie z wnioskami, jakie po swoim śledztwie mieli Rosjanie. W Chinach zaś tekst Hersha został omówiony na pierwszej stronie państwowego dziennika „China Daily”. Z kolei „Global Times” stwierdził, że artykuł Hersha „jest wysoce wiarygodny”.
Miejsce wybuchu gazociągu Nord Stream było badane przez Rosjan, którzy oskarżyli początkowo o sabotaż NATO oraz samą Wielką Brytanię. Swoje badania prowadzą także Duńczycy i Szwedzi, którzy opublikowali nawet zdjęcia z miejsca eksplozji oraz wstępne wnioski, z których wynika, że wybuch był spowodowany przez czynniki zewnętrzne, tym samym potwierdzając sabotaż. Nie wskazali jednak żadnych uwag dotyczących tożsamości sprawców.
Ukraina wcieliła do służby nowy kuter artyleryjski o nazwie Bucza
Niszczyciel rakietowy Caio Duilio wejdzie do Portu Świnoujście
Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku
Morskie siły zbrojne Izraela przeprowadziły udany test systemu zwalczania zagrożeń powietrznych
Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej
Wizyta dowódcy Stałego Zespołu NATO w jednostkach marynarki wojennej