• <
Baltexpo2023_duży

Ceniony amerykański dziennikarz twierdzi, że to USA zniszczyły Nord Stream

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ceniony amerykański dziennikarz twierdzi, że to USA zniszczyły Nord Stream

Partnerzy portalu

Ceniony amerykański dziennikarz twierdzi, że to USA zniszczyły Nord Stream - GospodarkaMorska.pl
Fot. Dowództwo Obrony Danii

Seymour Hersh, amerykański dziennikarz, zdobywca nagrody Pulitzera, opublikował artykuł twierdzący, że to USA stały za zniszczeniem gazociągu Nord Stream.

Seymour Hersh to ceniony amerykański dziennikarz, który zasłynął ujawnieniem zbrodni wojennej w wietnamskim Mỹ Lai (za co otrzymał w 1970 roku jedną z najważniejszych dziennikarskich nagród – nagrodę Pulitzera), na koncie ma także głośny reportaż o torturach wobec osadzonych w więzieniu Abu Ghurajb oraz wiele innych publikacji dotyczących działań wojska, administracji państwowej i relacji międzypaństwowych, w dużej części kwestionujących oficjalnie podawane przez rządy informacje. Choć przez lata Hersh funkcjonował jako ikona dziennikarstwa śledczego, w ostatnich latach coraz częściej spotykał się z krytyką, w szczególności za zbyt duże poleganie na pojedynczym anonimowym nieweryfikowalnym źródle informacji.

Hersh opublikował właśnie własnym sumptem reportaż, w którym twierdzi, że ataki na gazociąg Nord Stream zostały przeprowadzone przez Stany Zjednoczone podczas ćwiczeń NATO w zakresie zwalczania min na Bałtyku. Asystować w akcji miała norweska marynarka. Administracja Joe Bidena odrzuciła oskarżenia, ale publikacja zatacza coraz szersze kręgi przede wszystkim w Chinach i USA, które wezwały do przeprowadzenia dokładnego dochodzenia.

Artykuł, który Hersh opublikował na stronie w serwisie Substack podaje, że Biały Dom i CIA opracowały tajny, opóźniony w czasie atak na Nord Stream. Dziennikarz powołuje się na swoje anonimowe źródło w amerykańskim wywiadzie. Cała akcja, polegająca na umieszczeniu w odpowiednich miejscach na rurociągu ładunków wybuchowych, miała być przeprowadzona na kilka miesięcy przed wybuchami. Akcję miał przeprowadzić elitarny zespół nurków amerykańskiej marynarki wojennej podczas ćwiczeń NATO BALTOPS 22 w czerwcu 2022 roku przy współpracy norweskiej marynarki. Według artykułu, ładunki zostały umieszczone na wszystkich czterech rurach i były wyposażone w odbiorniki hydroakustyczne. Do ich detonacji miało dojść 26 września, kiedy to norweski samolot zrzucił w te okolice boję akustyczną, która wywołała wybuch. Zniszczone zostały trzy z czterech rur.

Jak można przewidywać, raport został odrzucony przez administrację amerykańską jako fałszywy, za to spotkał się z gorącym zainteresowaniem w Rosji, która przez większość krajów została uznana za wykonawcę sabotażu. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow stwierdził w państwowej telewizji, że tezy Hersha zgadzają się ogólnie z wnioskami, jakie po swoim śledztwie mieli Rosjanie. W Chinach zaś tekst Hersha został omówiony na pierwszej stronie państwowego dziennika „China Daily”. Z kolei „Global Times” stwierdził, że artykuł Hersha „jest wysoce wiarygodny”.

Miejsce wybuchu gazociągu Nord Stream było badane przez Rosjan, którzy oskarżyli początkowo o sabotaż NATO oraz samą Wielką Brytanię. Swoje badania prowadzą także Duńczycy i Szwedzi, którzy opublikowali nawet zdjęcia z miejsca eksplozji oraz wstępne wnioski, z których wynika, że wybuch był spowodowany przez czynniki zewnętrzne, tym samym potwierdzając sabotaż. Nie wskazali jednak żadnych uwag dotyczących tożsamości sprawców.


Dziękujemy za wysłane grafiki.