• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny, który wpadł do Morza Japońskiego

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny, który wpadł do Morza Japońskiego

Partnerzy portalu

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny, który wpadł do Morza Japońskiego - GospodarkaMorska.pl

Korea Północna wystrzeliła w sobotę międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który leciał przez 66 minut i wpadł do Morza Japońskiego - poinformowało ministerstwo obrony Japonii. Pocisk miał możliwy zasięg 14 tys. kilometrów.

Pocisk spadł na zachód od wyspy Hokkaido, w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.

W piątek Korea Północna zagroziła „bezprecedensowo silnym” odwetem za wszelkie ćwiczenia wojskowe między Koreą Południową a Stanami Zjednoczonymi.

Z okazji rocznicy założenia Koreańskiej Armii Ludowej (KAL) 8 lutego w Pjongjangu odbyła się parada wojskowa, podczas której zaprezentowano nowe międzykontynentalne pociski balistyczne.

Programy rakiet balistycznych i broni jądrowej Korei Północnej zostały zakazane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Pociski międzykontynentalne są szczególnie niepokojące ze względu na ich duży zasięg, który obejmuje m.in. kontynentalne Stany Zjednoczone.

W ciągu 2022 r. Pjongjang przeprowadził ponad 30 serii testów, znacznie więcej niż w jakimkolwiek innym roku. Testowano zarówno pociski krótkiego zasięgu, jak i międzykontynentalne pociski balistyczne i pociski ziemia-powietrze.

W latach 2018-2019 Korea Północna prowadziła z USA rokowania dotyczące denuklearyzacji i złagodzenia nałożonych na nią sankcji, ale zakończyły się one fiaskiem. W 2022 r. Pjongjang oznajmił, że jego arsenał jądrowy nie będzie już przedmiotem negocjacji.

baj/ mal/

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.