• <
nauta_2024

Koreańczycy pracują nad statkami z napędem nuklearnym

jm

15.02.2023 14:34
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Koreańczycy pracują nad statkami z napędem nuklearnym

Partnerzy portalu

Koreańczycy pracują nad statkami z napędem nuklearnym - GospodarkaMorska.pl

Dziewięć instytucji z Korei Południowej chce wspólnie opracować i wprowadzić na rynek statki handlowe napędzane małymi modułowymi reaktorami jądrowymi (SMR).

9 lutego w Korei Południowej reprezentanci dziewięciu instytucji podpisali protokół ustaleń dotyczący współpracy w celu opracowania, skonstruowania i wprowadzenia na rynek statków wykorzystujących napęd atomowy w postaci modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Pośród firm-sygnatariuszy znalazły się KAERI, Gyeongsangbuk-do, Gyeongju-si, Korea Research Institute of Ships and Ocean Engineering (KRISO), Korean Register (KR), H-Line Shipping Co., Ltd., HMM Co., Ltd., Wooyang Shipping Co., Ltd., Sinokor Merchant Marine Co., Ltd.

Przez opracowanie statków napędzanych dzięki SMR zainteresowane firmy liczą na zbudowanie sobie pozycji w przemyśle jądrowym oraz zwiększenie konkurencyjności koreańskich przemysłów morskiego, stoczniowego i jądrowego.

Podstawowym zadaniem jest opracowanie reaktora na stopione sole, który będzie bezpieczny i odpowiedni do zasilania statków morskich. Wykorzystanie reaktora SMR o kompaktowych gabarytach daje możliwość załadunku dużych ilości towarów. Jest to także źródło energii, które nie emituje dwutlenku węgla, a tym samym jest zgodne z wytycznymi żeglugowymi dotyczącymi emitowanych zanieczyszczeń.

Fot. Depositphotosetmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.