• <

Wynik wyszukiwania - "jądrowy" - Wiadomości

Jak wygląda proces uzyskiwania decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowych?

Drugiego dnia konferencji Baltic Nuclear Energy Forum odbyła się debata poświęcona procesowi uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych dotyczących budowania elektrowni jądrowych.
26.03.2024

"Le Figaro": Rosja umacnia pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych

Rosja umacnia swoją pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych – pisze francuski dziennik "Le Figaro". Jak zaznacza gazeta, Rosatom buduje obecnie 19 reaktorów za granicą, oferując m.in. dostęp do korzystnego finansowania.
12.03.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Prezes Orlenu: inwestycja w reaktor jądrowy ze wsparciem amerykańskiego programu Phoenix

Inwestycja Orlenu w mały reaktor jądrowy SMR jest jednym z projektów objętych strategicznym wsparciem programu Phoenix, który otrzyma finansowanie Departamentu Stanu USA - poinformował w niedzielę w mediach społecznościowych prezes Orlenu Daniel Obajtek.
12.11.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

A.Moskwa: jest decyzja zasadnicza dla Polskich Elektrowni Jądrowych

W środę wydaliśmy decyzję zasadniczą dla Polskich Elektrowni Jądrowych, która przybliża do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Inwestycja PEJ na Pomorzu jest pierwszym w Polsce projektem jądrowym, który otrzymał taką decyzję.
12.07.2023

A. Moskwa o projekcie jądrowym: w czwartek wstępna umowa z Westinghousem i Bechtelem

W czwartek będzie podpisana wstępna umowa z Westinghousem i Bechtelem; to znany tandem, który buduje elektrownie; wierzymy, że to dodatkowa gwarancja sukcesu elektrowni atomowej w Polsce - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia.
25.05.2023

Dwie nowo zatwierdzone szwedzkie MFW wyprodukują tyle samo energii co duży reaktor jądrowy

Dwie morskie farmy wiatrowe, które 16 maja otrzymały zgodę szwedzkiego rządu, będą w stanie dostarczyć do 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co według rządu odpowiada produkcji energii elektrycznej z jednego dużego reaktora jądrowego.
22.05.2023

Koreańczycy i Duńczycy pracują nad pływającymi elektrowniami jądrowymi

Południowokoreańskie firmy Korea Hydro & Nuclear Power oraz Samsung Heavy Industries oraz duńska Seaborg Technologies utworzyły konsorcjum, które ma stworzyć pływające elektrownie jądrowe z wykorzystaniem technologii reaktorów ze stopioną solą opracowaną przez Seaborg.
22.04.2023

Korea Północna ćwiczyła atak jądrowy

Północnokoreańska agencja prasowa KNCA ogłosiła, że niedzielna próba rakietowa Korei Północnej była "symulacją taktycznego ataku jądrowego na wrogów" krytykując przy tym trwające, wspólne manewry wojskowe USA i Korei Południowej.
20.03.2023

Francja. Strajk w sektorze energetycznym; kilka elektrowni jądrowych ograniczyło produkcję

W piątek po południu we Francji rozpoczął się strajk w sektorze energetycznym przeciwko reformie emerytalnej, w wyniku którego doszło do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w kilku elektrowniach jądrowych – poinformowała francuska konfederacja związkowa CGT.
03.03.2023

„Bild”: ministrów energii krajów UE dziwi niemiecka polityka zamykania elektrowni jądrowych

Dla Roberta Habecka (Zieloni) piątkowe spotkanie w Brukseli w gronie ministrów energii krajów UE może okazać się trudne. Jest bowiem dla nich niezrozumiałe, dlaczego Niemcy zamykają swoje ostatnie elektrownie jądrowe właśnie teraz, w środku rosnącego kryzysu elektroenergetycznego, kiedy każda megawatogodzina jest niezwykle cenna i potrzebna – pisze w piątek portal dziennika „Bild”.
09.09.2022

Biełgorod gotowy do służby. To rosyjski okręt podwodny z napędem jądrowym

W piątek (8 lipca) Rosyjska Marynarka Wojenna przyjęła do służby okręt podwodny specjalnego przeznaczenia K-329 Biełgorod. To jednocześnie pierwszy nosiciel atomowych bezzałogowców podwodnych Posiejdon.
10.07.2022

Bechtel współpracuje z polskimi firmami w zakresie potencjalnej budowy elektrowni jądrowych umiejscowionych na wybrzeżu Bałtyku

Bechtel, zaufany lider w dziedzinie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami, podpisał dziś memorandum porozumienia z 12 polskimi firmami w sprawie potencjalnej budowy dwóch nowych cywilnych elektrowni jądrowych umiejscowionych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jedną z firm współpracujących jest gdyńska spółka Vistal Gdynia.
27.04.2022

KHNP złożyło polskiemu rządowi ofertę budowy elektrowni jądrowych

Koreański koncern KHNP złożył w czwartek ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Jak poinformowała firma, oferta przewiduje budowę 6 reaktorów APR1400 o mocy 8,4 GW, pierwszy mógłby zacząć działać w 2033 r.
21.04.2022

Vattenfall wstrzymuje dostawy paliwa z Rosji do swoich elektrowni jądrowych

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall ogłosił w czwartek, że wstrzymuje dostawy rosyjskiego paliwa jądrowego do swoich elektrowni jądrowych. Firma poinformowała też, że nie będzie składać żadnych zamówień na rosyjskie paliwo.
24.02.2022

EDF wciąga polskie firmy w łańcuch dostaw dla projektów jądrowych

W Paryżu francuska grupa EDF, jeden z potencjalnych dostawców technologii jądrowych dla Polski, podpisała umowy o współpracy z kilkoma polskimi firmami: Energomontaż-Północ Gdynia, Rafako, Zarmen, Egis Poland i Dominion Polska.
03.12.2021

Premier Australii ogłosił plany zakupu od USA okrętów podwodnych o napędzie jądrowym

Australia zamierza pozyskać amerykańskie okręty podwodne o napędzie atomowym – poinformował premier tego kraju Scott Morrison po wirtualnym spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii i prezydentem USA. Jest to część ogłoszonego w czwartek trójstronnego paktu bezpieczeństwa pomiędzy trzema krajami – AUKUS.
16.09.2021

Za 12 lat powstanie pierwszy reaktor jądrowy. Najprawdopodobniej na Pomorzu!

Przewidujemy, że w 2033 r. będzie uruchomiony w Polsce pierwszy reaktor jądrowy - mówił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Brane są pod uwagę dwie lokalizacje Lubiatowo i Żarnowiec.
03.03.2021

Korea Płn. buduje dwa nowe okręty podwodne - jeden zdolny do ataków jądrowych

Korea Płn. buduje dwa nowe okręty podwodne, w tym jeden zdolny do wystrzeliwania pocisków z głowicami jądrowymi – podała dzisiaj agencja Reutera, cytując południowokoreańskiego posła Ha Te Keunga, zapoznanego z briefingiem agencji wywiadowczej w Seulu.
03.11.2020

Sektor jądrowy chce być częścią nowej unijnej strategii przemysłowej.

Sektor jądrowy musi być częścią nowej, spójnej strategii przemysłowej UE - piszą w liście otwartym do europejskich decydentów firmy i organizacje tej branży. Przypominają, że z atomu pochodzi jedna czwarta energii elektrycznej, wytwarzanej w Unii.
06.06.2020

Rosja: Trwają ćwiczenia strategicznych sił jądrowych Grom-2019

W Rosji od wtorku trwają ćwiczenia strategicznych sił jądrowych Grom-2019, podczas których zaplanowano wystrzelenie pocisków manewrujących i balistycznych, m.in. Buława i Siniewa. W ćwiczeniach bierze udział 12 tys. żołnierzy.
16.10.2019

Rosja będzie transportować ryby za pomocą jednostki o napędzie jądrowym

Trwa operacja załadunku 200 chłodniczych kontenerów z rybami na pokład kontenerowca Sevmorput w porcie w Petropawłowsku. Ładunek niedługo wyruszy w podróż Północną Drogą Morską do Sankt Petersburga.
29.08.2019

Rosja: podczas testów na Morzu Białym wybuchł mały reaktor jądrowy

Podczas testów na Morzu Białym na północy Rosji w ubiegłym tygodniu wybuchł mały reaktor jądrowy - podają media w Rosji, powołując się na oświadczenie Rosyjskiego Federalnego Ośrodka Nuklearnego w Sarowie.
12.08.2019

Na morskim poligonie w Rosji wybuchła rakieta z napędem jądrowym?

Do wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji w dniu 8 sierpnia mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym, o którym w ubiegłym roku mówił Władimir Putin - pisze Reuters, powołując się na ekspertów.
12.08.2019

Rosja prowadzi próby morskie zmodernizowanego okrętu podwodnego z napędem jądrowym

Pierwszy zmodernizowany okręt podwodny klasy Borei-A przechodzi próby wodne i niedługo ma zostać przekazany rosyjskiej marynarce wojennej. Trzy regularne jednostki klasy Borei są już w użyciu.
08.12.2018

Resort obrony: Rosja przeprowadziła ćwiczenia strategicznych sił jądrowych

Rosja przeprowadziła duże ćwiczenia strategicznych sił jądrowych - poinformował w czwartek resort obrony w Moskwie. Jak podano w komunikacie, zaangażowane zostały lądowe, morskie i powietrzne strategiczne siły jądrowe i system ostrzegania o ataku jądrowym.
12.10.2018

Rosja będzie szukała w Morzu Barentsa pocisku z napędem jądrowym

Rosja będzie próbowała odnaleźć w Morzu Barentsa pocisk rakietowy z napędem jądrowym, który spadł podczas nieudanych prób jesienią 2017 roku - podały w środę media rosyjskie, powołując się na telewizję CNBC, cytującą amerykańskie źródła wywiadowcze.
22.08.2018

Kolejny kraj po Rosji chce mieć pływający reaktor jądrowy

W Chinach trwa budowa drugiego na świecie pływającego reaktora jądrowego. Jednostka ma wzmocnić pozycję Chin w kłótni o wyspy na Morzu Południowochiński. Reaktor ma zostać ukończony w najbliższym czasie - przekonują chińskie media.
08.04.2018

Chiny niedługo wzbogacą sie o pływający reaktor jądrowy

Chiny oświadczyły, że pierwszy na świecie pływający reaktor jądrowy już niedługo zostanie ukończony. Jednostka ma wzmocnić pozycję Chin w kłótni o wyspy na Morzu Południowochińskim.
06.02.2018

Maciążek: projekt jądrowy w tle zmian kadrowych w PKN Orlen

Zmiany w zarządzie PKN Orlen, w tym powołanie nowego prezesa, mogą mieć związek z planami rządu co do finansowania elektrowni jądrowej - ocenia ekspert rynku energii Piotr Maciążek. Nowym prezesem PKN Orlen będzie Daniel Obajtek, dotychczasowy prezes Energi.
06.02.2018

Pierwszy pływający reaktor jądrowy już niedługo na wodzie

Chiny oświadczyły, że pierwszy na świecie pływający reaktor jądrowy już niedługo zostanie ukończony. Jednostka ma wzmocnić pozycję Chin w kłótni o wyspy na Morzu Południowochińskim.
01.11.2017

Ukraina/Turczynow: Podczas manewrów Zapad-17 Rosja ćwiczyła atak jądrowy

Podczas rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2017 Rosja przećwiczyła zmasowany atak jądrowy z użyciem trzech elementów tzw. triady nuklearnej – oświadczył w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandr Turczynow.
21.09.2017

Morskie farmy wiatrowe tańsze od elektrowni jądrowych?

Do 2020 roku na polskiej części Bałtyku mają powstać farmy wiatrowe o mocy 500 MW. Na przeszkodzie może stanąć brak odpowiednich regulacji prawnych, niedostateczne wsparcie finansowe i zły stan sieci przesyłowych. Mimo to, ich budowa jest bardziej opłacalna niż elektrowni atomowej – dowodzi branża wiatrakowa.
07.08.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.