• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Maciążek: projekt jądrowy w tle zmian kadrowych w PKN Orlen

ew

06.02.2018 14:21 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Maciążek: projekt jądrowy w tle zmian kadrowych w PKN Orlen

Partnerzy portalu

Maciążek: projekt jądrowy w tle zmian kadrowych w PKN Orlen - GospodarkaMorska.pl

Zmiany w zarządzie PKN Orlen, w tym powołanie nowego prezesa, mogą mieć związek z planami rządu co do finansowania elektrowni jądrowej - ocenia ekspert rynku energii Piotr Maciążek. Nowym prezesem PKN Orlen będzie Daniel Obajtek, dotychczasowy prezes Energi.

"W moim przekonaniu nie bez powodu były już wiceprezes PKN Orlen Mirosław Kochalski (odwołany w poniedziałek - PAP) w piątek informował o możliwości partycypacji PKN Orlen w budowie elektrowni jądrowej" - powiedział PAP Maciążek. Jego zdaniem, "najwyraźniej Ministerstwo Energii za pomocą roszad kadrowych chce doprowadzić do sytuacji, w której największy polski koncern, posiadający sporo zasobów pieniężnych, dołożyłby się do projektu jądrowego". Przypomniał jednocześnie, że zasoby gotówki Orlenu są znaczące ze względu m.in. na korzystne marże produktów rafineryjnych oraz efekty walki z szarą strefą w obrocie paliwami.

W ocenie Maciążka zmiany kadrowe mogą sprzyjać decyzji o zaangażowaniu się PKN Orlen w projekt jądrowy. "Zdecydowanie nowy prezes Daniel Obajtek jest znany jako +fighter+, osoba gotowa na realizację kontrowersyjnych projektów. W czasie roku prezesowania Enerdze Obajtek - zwłaszcza w kwestiach związanych z branżą wiatrową - dał się poznać jako bezkompromisowy menadżer. Więc jego osoba będzie sprzyjać zaangażowaniu w projekt energetyki jądrowej, kontrowersyjny mimo wszystko, na przykład ze względu na potrzebną kwotę, rzędu 40-60 mld zł" - powiedział.

Jak jednocześnie przypomniał, wcześniej nieoficjalnie mówiono, że duża kwota na kontach Orlenu mogłaby być wykorzystana na "integrację spółek paliwowych, czyli na przejęcie grupy Lotos". "Jednak w tej chwili, na rok przed startem kampanii przed wyborami parlamentarnymi, wydaje się to kompletnie nierealne. Na przeprowadzenie takiej operacji był czas na początku kadencji, teraz nikt nie będzie ryzykował. Pojawiło się więc pytanie, co zrobić z pieniędzmi, którymi dysponuje PKN Orlen. Moim zdaniem wątek atomowy, zaangażowanie się w energetykę jądrową jest realny" - powiedział Piotr Maciążek. Przypomniał, że takiego wariantu nie wykluczał go np. dyrektor departamentu energetyki jądrowej ME.

W piątek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) akcjonariuszy PKN Orlen wymieniło trzy osoby z Rady Nadzorczej, w tym przewodniczącą. W poniedziałek Rada Nadzorcza w nowym składzie odwołała prezesa Wojciecha Jasińskiego, wiceprezesa Kochalskiego i jeszcze jednego członka zarządu. Nowym prezesem został dotychczasowy prezes Energi Daniel Obajtek, do zarządu z RN delegowano Józefa Węgreckiego, wcześniej tego samego dnia powołanego do Rady przez Ministra Energii.

Grupa kapitałowa Orlen wypracowała w ciągu 12 miesięcy 2017 r. rekordowy zysk netto na poziomie ponad 7,17 mld zł, czyli o ponad 1,43 mld zł wyższy niż w tym samym okresie 2016 r. We wtorek po południu akcje Orlenu traciły w stosunku do kursu otwarcia niemal 7 proc.

W piątek Reuters opublikował wywiad z Kochalskim, w którym powiedział on, że „analizujemy wszystkie możliwe projekty, które mogą mieścić się w naszej strategii, naturalnie łącznie z projektem elektrowni jądrowej”. Tego samego dnia spółka zakomunikowała, że sprawdza wszystkie możliwe projekty, które mogą wpisywać się w strategię koncernu, w tym również projekt budowy elektrowni atomowej.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.