• <

Sektor jądrowy chce być częścią nowej unijnej strategii przemysłowej.

Strona główna Stocznie, offshore Sektor jądrowy chce być częścią nowej unijnej strategii przemysłowej.
Sektor jądrowy chce być częścią nowej unijnej strategii przemysłowej. - GospodarkaMorska.pl

sons

06.06.2020 Źródło: PAP

Sektor jądrowy musi być częścią nowej, spójnej strategii przemysłowej UE - piszą w liście otwartym do europejskich decydentów firmy i organizacje tej branży. Przypominają, że z atomu pochodzi jedna czwarta energii elektrycznej, wytwarzanej w Unii.

25 firm działających w sektorze jądrowym oraz kilkanaście branżowych organizacji, w liście do szefów KE, PE i Rady Europejskiej domaga się spójności i jasności w opracowaniu polityki przemysłowej oraz uwzględnienia atomu w tzw. taksonomii.

Sektor prosi w liście o „wysyłanie jasnych sygnałów, które ułatwiają inwestycje i umożliwiają budowę i uruchamianie niezbędnych nowych, niskoemisyjnych elektrowni jądrowych”, zaznaczając, że chodzi zarówno o duże reaktory jak i małe reaktory modułowe. Postuluje też utrzymanie istniejącej floty reaktorów i umożliwienie im działania w długim terminie, kiedy jest to uzasadnione.

Drugi postulat dotyczy Taksonomii UE, czyli popieranych kierunków i sposobów transformacji energetycznej. Według sektora jądrowego, ocena środowiskowa oparta na danych naukowych ”zapewni natychmiastowe rozwiązanie problemu pozycji energetyki jądrowej w ramach Taksonomii UE”. W liście przypomina się, że Grupa Ekspertów Technicznych (TEG) zaleciła przeprowadzenie dalszych analiz co do uwzględnienia atomu w taksonomii.

Sygnatariusze listu przypominają, że 26 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w UE pochodzi z atomu, który pozostaje największym niskoemisyjnym źródłem elektryczności.

Wskazują jednocześnie, że 50 proc. bilansu energetycznego UE nadal opiera się na „historycznych technologiach paliw kopalnych emitujących CO2”, które muszą zostać zastąpione nowymi źródłami o niskiej emisji, ponieważ UE przechodzi do gospodarki neutralnej klimatycznie do 2050 r. A rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaga instalowania nowych mocy - zwraca się uwagę w liście.

Branża ocenia, że strategiczna wizja Komisji Europejskiej , określana jako „Czysta planeta dla wszystkich” wyraźnie uznaje, że energia jądrowa wraz z odnawialnymi źródłami energii będzie stanowić trzon unijnego sektora energii w 2050 r. Dalsze innowacje w dziedzinie technologii jądrowej, badania i rozwój, na przykład zaawansowanych i małych reaktorów modułowych, stanowią idealne uzupełnienie odnawialnych źródeł energii w celu dostarczania niskoemisyjnej energii elektrycznej - podkreślają sygnatariusze listu.

Wskazują też, że dla niektórych państw członkowskich każde rozwiązanie wykluczające energię jądrową będzie droższe, mniej skuteczne w redukcji emisji dwutlenku węgla i zwiększy ryzyko bezpieczeństwa dostaw i zagrożenie dla odporności systemu.

Z kolei energochłonne sektory przemysłu UE, aby pozostać konkurencyjnymi na światowych rynkach, polegają na stabilnej, bezpiecznej i niedrogiej energii elektrycznej, i energetyka jądrowa jest kluczowym czynnikiem zapewniającym niezawodny dostęp do takiej energii.

Przemysł jądrowy jest już ważnym sektorem przemysłowym w UE i ma znaczący potencjał w całym cyklu paliwowym energii jądrowej. W UE rośnie świadomość znaczenia zachowania i wzmocnienia przemysłowych łańcuchów dostaw oraz ograniczenia nadmiernej zależności od państw trzecich. Sektor jądrowy musi zatem być częścią nowej, spójnej strategii przemysłowej UE - konkludują sygnatariusze listu.(PAP)

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 55,52 $ baryłka  -1,19% 19:54
 Cyna 21740,00 $ tona 0,65% 20 sty
 Cynk 2684,00 $ tona 1,21% 20 sty
 Aluminium 1976,00 $ tona 1,28% 20 sty
 Pallad 2367,50 $ uncja  -0,04% 19:54
 Platyna 1105,80 $ uncja  -2,72% 19:54
 Srebro 25,53 $ uncja  -1,81% 19:54
 Złoto 1855,70 $ uncja  -0,76% 19:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.