• <

Sektor jądrowy chce być częścią nowej unijnej strategii przemysłowej.

sons

06.06.2020 16:40 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Sektor jądrowy chce być częścią nowej unijnej strategii przemysłowej.

Partnerzy portalu

Sektor jądrowy chce być częścią nowej unijnej strategii przemysłowej. - GospodarkaMorska.pl

Sektor jądrowy musi być częścią nowej, spójnej strategii przemysłowej UE - piszą w liście otwartym do europejskich decydentów firmy i organizacje tej branży. Przypominają, że z atomu pochodzi jedna czwarta energii elektrycznej, wytwarzanej w Unii.

25 firm działających w sektorze jądrowym oraz kilkanaście branżowych organizacji, w liście do szefów KE, PE i Rady Europejskiej domaga się spójności i jasności w opracowaniu polityki przemysłowej oraz uwzględnienia atomu w tzw. taksonomii.

Sektor prosi w liście o „wysyłanie jasnych sygnałów, które ułatwiają inwestycje i umożliwiają budowę i uruchamianie niezbędnych nowych, niskoemisyjnych elektrowni jądrowych”, zaznaczając, że chodzi zarówno o duże reaktory jak i małe reaktory modułowe. Postuluje też utrzymanie istniejącej floty reaktorów i umożliwienie im działania w długim terminie, kiedy jest to uzasadnione.

Drugi postulat dotyczy Taksonomii UE, czyli popieranych kierunków i sposobów transformacji energetycznej. Według sektora jądrowego, ocena środowiskowa oparta na danych naukowych ”zapewni natychmiastowe rozwiązanie problemu pozycji energetyki jądrowej w ramach Taksonomii UE”. W liście przypomina się, że Grupa Ekspertów Technicznych (TEG) zaleciła przeprowadzenie dalszych analiz co do uwzględnienia atomu w taksonomii.

Sygnatariusze listu przypominają, że 26 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w UE pochodzi z atomu, który pozostaje największym niskoemisyjnym źródłem elektryczności.

Wskazują jednocześnie, że 50 proc. bilansu energetycznego UE nadal opiera się na „historycznych technologiach paliw kopalnych emitujących CO2”, które muszą zostać zastąpione nowymi źródłami o niskiej emisji, ponieważ UE przechodzi do gospodarki neutralnej klimatycznie do 2050 r. A rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaga instalowania nowych mocy - zwraca się uwagę w liście.

Branża ocenia, że strategiczna wizja Komisji Europejskiej , określana jako „Czysta planeta dla wszystkich” wyraźnie uznaje, że energia jądrowa wraz z odnawialnymi źródłami energii będzie stanowić trzon unijnego sektora energii w 2050 r. Dalsze innowacje w dziedzinie technologii jądrowej, badania i rozwój, na przykład zaawansowanych i małych reaktorów modułowych, stanowią idealne uzupełnienie odnawialnych źródeł energii w celu dostarczania niskoemisyjnej energii elektrycznej - podkreślają sygnatariusze listu.

Wskazują też, że dla niektórych państw członkowskich każde rozwiązanie wykluczające energię jądrową będzie droższe, mniej skuteczne w redukcji emisji dwutlenku węgla i zwiększy ryzyko bezpieczeństwa dostaw i zagrożenie dla odporności systemu.

Z kolei energochłonne sektory przemysłu UE, aby pozostać konkurencyjnymi na światowych rynkach, polegają na stabilnej, bezpiecznej i niedrogiej energii elektrycznej, i energetyka jądrowa jest kluczowym czynnikiem zapewniającym niezawodny dostęp do takiej energii.

Przemysł jądrowy jest już ważnym sektorem przemysłowym w UE i ma znaczący potencjał w całym cyklu paliwowym energii jądrowej. W UE rośnie świadomość znaczenia zachowania i wzmocnienia przemysłowych łańcuchów dostaw oraz ograniczenia nadmiernej zależności od państw trzecich. Sektor jądrowy musi zatem być częścią nowej, spójnej strategii przemysłowej UE - konkludują sygnatariusze listu.(PAP)

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.