• <
mewo_2022

EDF wciąga polskie firmy w łańcuch dostaw dla projektów jądrowych

jm

03.12.2021 22:56
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas EDF wciąga polskie firmy w łańcuch dostaw dla projektów jądrowych

Partnerzy portalu

EDF wciąga polskie firmy w łańcuch dostaw dla projektów jądrowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. EDF

W Paryżu francuska grupa EDF, jeden z potencjalnych dostawców technologii jądrowych dla Polski, podpisała umowy o współpracy z kilkoma polskimi firmami: Energomontaż-Północ Gdynia, Rafako, Zarmen, Egis Poland i Dominion Polska.

EDF chce wzmocnić swoje notowania w Polsce. Podczas odbywających się w Paryżu targów World Nuclear Exhibition 2021 grupa podpisała umowy o współpracy przemysłowej z firmami Energomontaż-Północ Gdynia, Rafako, Zarmen, Egis Poland i Dominion Polska. Francuzi twierdzą, że w ten sposób zwiększają już wkład polskiego łańcucha dostaw w sukces projektów jądrowych opartych na technologii EPR w Polsce i w Europie.
Energomontaż-Północ Gdynia, który specjalizuje się m.in. w konstrukcjach stalowych dla sektora offshore i nie tylko, jest jednym ze stałych dostawców EDF. W ramach współpracy firma wykonała m.in. stalową konstrukcję osłony reaktora do elektrowni jądrowej Olkiluoto 3 w Finlandii, która jest pierwszą na świecie elektrownią z reaktorem EPR. Zamówienie było pokaźne – sama kopuła osłony miała 46 metrów średnicy i 13 metrów wysokości. Została przetransportowana do Finlandii w całości.

Zarmen jest jedną z największych grup budownictwa przemysłowego w Polsce. Spółki grupy również współpracowały m.in. przy Olkiuluoto 3 – zajmowały się montażem instalacji elektrycznych i aparatury kontrolno-pomiarowej oraz automatyki. W podobnym sektorze budownictwa energetycznego funkcjonuje Rafako. Dla EDF firma miałaby produkować zbiorniki, zbiorniki ciśnieniowe i wykonywać związane z tym zadaniem usługi. Dominion Polska jest częścią hiszpańskiej grupy Dominion specjalizującej się w budownictwie przemysłowym i energetycznym. Firma miałaby być nowym dostawcą dla EDF. Na swoim koncie ma m.in. projekty na potrzeby Elektrowni Opole i Elektrowni Bełchatów. Egis Poland, część francuskiej grupy, zajmuje się instalacjami przemysłowymi i energetycznymi. Z EDF współpracuje przy budowie elektrowni jądrowej z reaktorami EPR w Wielkiej Brytanii.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.