• <
siemens_gamesa_2022

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

24.10.2021 17:29
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

Partnerzy portalu

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Equinor

Niedawno Equinor poinformował, że przyznał firmie COSL Offshore Management AS kontrakt na wykonanie czterech odwiertów na Statfjord Øst za pomocą platformy COSLPromoter od wiosny 2023 r. Ponadto platforma ma opcje późniejszego wykonania pięciu odwiertów dla partnerów Statfjord. Wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane przez firmy norweskie. Czy na taką samą politykę Equinor można będzie liczyć przy budowie w Polsce morskich farm wiatrowych?

Kontrakt o wartości około 56 mln USD obejmuje usługi wiertnicze i wykończeniowe, paliwo, oczyszczanie ścieków, przeładunek zwiercin oraz modernizację platformy poprzez zainstalowanie automatycznego systemu sterowania wierceniem – informuje Equinor na swoich stronach internetowych. 4 mln USD przeznaczone zostanie na dodatkowe usługi.

Kapitał zostanie w Norwegii

Te środki otrzymają norweskie firmy wykonujące obudowy, wykorzystujące do prac podwodnych zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) oraz inne usługi towarzyszące. Zakontraktowane prace powinny zostać wykonane w ciągu 220 dni. Po zakończeniu prac firma zamierza kontynuować działania. Przewiduje się rozszerzenie współpracy ujęte w ramach zaplanowanego programu prac. Po wykonaniu wierceń dla Equinor na polu Troll w okresie od kwietnia 2013 do kwietnia 2021, platforma COSLPromoter jest obecnie w bazie CCB pod Bergen.

Coast Center Base (CCB Ågotnes znajduje się w Ågotnes koło Bergen) jest główną bazą usługową dla instalacji offshore na Morzu Północnym. CCB jest zapleczem dla firm obsługujących przemysł wydobywczy. Baza oferuje inspekcję, naprawę i konserwację platform i statków, usługi portowe, przeładunek i transport ładunków, administrację materiałową, gospodarkę odpadami specjalnymi, czyszczenie chemiczne, usługi wsparcia podmorskiego oraz konserwację sprzętu i narzędzi podmorskich.

Drugie życie pola

Wydobycie ropy i gazu na eksploatowanym od wielu lat polu naftowym przed ponad dziesięcioma laty wyraźnie spadło.

– Dzięki tej umowie Equinor wykazuje ciągłe zapotrzebowanie na mniejsze platformy wiertnicze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, o ile są one konkurencyjne i nadają się do wymaganych operacji wiertniczych. Platforma zostanie zakotwiczona w Statfjord Øst, co pomoże utrzymać niski poziom emisji dwutlenku węgla – poinformował Mette Ottøy, dyrektor ds. zakupów (CPO) i podkreślił:

– Cieszymy się, że COSL bierze na siebie odpowiedzialność za zużycie paliwa i pracuje nad kilkoma technologiami i środkami zmniejszającymi emisję. Ta praca będzie dla nas ważna w przyszłości.

Pole naftowe Statfjord zostało odkryte przez Mobil w 1974 roku. Statoil (dzisiaj Equinor) przejął odwierty 1 stycznia 1987 roku. Pole jest eksploatowane przy wykorzystaniu platform produkcyjnych Statfjord A, B i C. Mają  betonowe konstrukcje grawitacyjne z wbudowanymi magazynami. Nowa platforma będzie odgrywać kluczową rolę w zobowiązaniu Equinor do przedłużenia żywotności pól (FLX – field life extension), gdzie bezpieczeństwo, wydajność, nowe sposoby pracy i niskie emisje mają kluczowe znaczenie dla utrzymania opłacalnej eksploatacji – podkreśla firma.

Norweska partnerska współpraca

– Cieszymy się, że możemy kontynuować dobrą współpracę z tą platformą, która od ośmiu lat zapewnia nam bezpieczne i wydajne dostawy na polu Troll. Z niecierpliwością czekamy również na kontynuowanie naszych wysiłków na polach późnego okresu eksploatacji wraz z doświadczonym graczem i mamy duże oczekiwania, że COSL pomoże nam osiągnąć nasze ambicje FLX – powiedział Erik G. Kirkemo, starszy wiceprezes ds. wierceń i odwiertów i wyjaśnił istotę działań firmy:

– Skoncentrujemy się na prostych i znormalizowanych rozwiązaniach odwiertów i udanych ulepszeniach, a także udowodnimy, że dojrzałe pola mogą również oferować opłacalną produkcję przez wiele lat, a tym samym przyczynić się do produkcji do 2040 roku z obszaru Statfjord.

Partnerami licencji Statfjord Øst są: Equinor Energy AS (31,6875% – operator), Petoro AS (30%), Vår Energi AS (20,55%), Spirit Energy Norway AS (11,5625%), Idemitsu Petroleum Norge AS (4,8%) , Wintershall Dea Norge AS (1,4%). A więc jest to przedsięwzięcie w 100% norweskie.

Equinor w Polsce

Equinor jest kluczowym graczem na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej. Niedawno poinformował, ze jest w gronie sygnatariuszy zawartej dzisiaj umowy sektorowej, o czym informowaliśmy na łamach portalu www.gospodarkamorska.pl.  

Firma informowała, że umowa sektorowa jest inspirowana podobnym porozumieniem branżowym zawartym w marcu 2019 r. w Wielkiej Brytanii, która należy do najbardziej zaawansowanych i najdynamiczniej rozwijających się rynków offshore wind na świecie. Equinor jest stroną brytyjskiego sector deal, mając w portfolio trzy projekty morskich form wiatrowych i rozwijając kolejne, w tym zaawansowaną inwestycję największej farmy wiatrowej na świecie – Dogger Bank u wybrzeży północno-wschodniej Anglii.

– Uroczyste podpisanie umowy sektorowej jest zwieńczeniem wielomiesięcznego dialogu dotyczącego wspólnych działań na rzecz rozwoju offshore wind w Polsce i kolejnym krokiem na drodze do skutecznej realizacji założeń transformacji energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii. Polska jest dla Equinor jednym ze strategicznych rynków rozwoju w obszarze OZE i cieszymy się, że możemy aktywnie uczestniczyć w tak ważnych inicjatywach, dzieląc się naszym doświadczeniem z krajów mierzących się z podobnymi wyzwaniami – mówił Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

Mamy nadzieję, że doświadczenia i rozwiązania przyjęte na rynku norweskim i brytyjskim Equinor przeniesie na rynek polski.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.