• <
siemens_gamesa_2022

Kontenerowiec z chemikaliami płonie u wybrzeży Kanady

jm

24.10.2021 19:39
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Kontenerowiec z chemikaliami płonie u wybrzeży Kanady

Partnerzy portalu

Kontenerowiec z chemikaliami płonie u wybrzeży Kanady - GospodarkaMorska.pl
Fot. Kanadyjska Straż Przybrzeżna

Od soboty u wybrzeży kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska płonie kontenerowiec, który transportował chemikalia górnicze. Z pokładu ewakuowano 16 członków załogi. Ze statku unosi się trujący gaz, ale obecnie nie stwarza on zagrożenia dla osób na lądzie – przekazała w niedzielę kanadyjska straż przybrzeżna.

Statek Zim Kingston znajduje się w cieśninie Juana de Fuca, na granicy między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi – wynika z informacji podanych na stronie MarineTraffic.


Kanadyjska straż przybrzeżna poinformowała w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze, że 16 osób zostało ewakuowanych z jednostki przez dwie łodzie ratunkowe "po wybuchu pożaru w 10 kontenerach". Pięć osób zostało na pokładzie i walczy z ogniem. Początkowo służby radziły kapitanowi, by ze względu na charakter przewożonych substancji ewakuowana została cała załoga, jednak kapitan odmówił i postanowił, że statek opuszczą osoby niepotrzebne w akcji gaszenia pożaru.

"Podczas działań przeciwpożarowych wyznaczono obszar zagrożenia wokół statku (o promieniu jednej mili morskiej – AFP). Obecnie nie ma zagrożenia dla osób na lądzie, ale sytuacja jest monitorowana" – przekazano.
"Sytuacja związana z pożarem jest dynamiczna i by nią zarządzać, stworzono stanowisko dowodzenia incydentami. Służby są zdeterminowane, by opanować ogień i odzyskać kontenery, który spadły ze statku w piątek" – wskazała straż przybrzeżna. Jak dodano, chodzi o 40 kontenerów.

Firma Danaos Shipping, armator Zim Kingston, przekazała Reutersowi, że nie zgłoszono, by "ktokolwiek odniósł obrażenia". Dodano, że pożar "wydaje się opanowany", a służby ratownicze i pożarowe zapewniły bezpieczny powrót załogi.

– To bardzo niepokojące. Statek i kontenery znajdują się bardzo blisko miasta Victoria, a na niedzielę wieczór prognozowany jest silny sztorm. Martwimy się, że może dojść do kolejnej katastrofy ekologicznej – ocenił w rozmowie z Reutersem David Boudinot, prezes organizacji ekologicznej Surfrider Foundation Canada.
Nie ustalono dotąd przyczyn pożaru. Kanadyjska straż przybrzeżna współpracuje z amerykańską, by ocenić sytuację, w tym zagrożenia dla środowiska.

Kontenerowiec przewoził ponad 52 tony chemikaliów; część z nich znajdowała się w kontenerach, które się zapaliły – podało Radio Canada, powołując się na straż przybrzeżną.

Zim Kingston pływa pod flagą Malty. To zbudowany w 2008 kontenerowiec o pojemności 4253 TEU. W chwili wybuchu pożaru był zakotwiczony ze względu na sztormową pogodę – zapisy potwierdzają, że fale w tym rejonie dochodziły do 9 metrów. To wtedy ze statku spadło 40 kontenerów. Kolejny, jeszcze większy sztorm zapowiadany jest na poniedziałek.

Zim Kingston płynął z koreańskiego Busan do Vancouver.

Źródło: PAP, jmPartnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.