• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Superjacht Reine d'Azur doszczętnie spłonął u wybrzeży Francji [WIDEO, ZDJĘCIA]

12.08.2021 14:58 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Superjacht Reine d'Azur doszczętnie spłonął u wybrzeży Francji [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Superjacht Reine d'Azur doszczętnie spłonął u wybrzeży Francji [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Wszystkie zdjęcia: Préfecture Maritime de la Méditerranée

29-metrowy Superjacht Reine d'Azur był zakotwiczony na zachód od wyspy Port-Cros na południowym wybrzeżu Francji. Spłonął w czwartek nad ranem.

Pożar na pokładzie wybuchł 11 sierpnia około godziny 4:30 czasu miejscowego. 10 minut później do akcji ruszyły służby oraz francuska marynarka wojenna i pomocniczy statek Jason. Z pokładu Reine d'Azur bezpiecznie ewakuowano wszystkich dziesięciu pasażerów – czterech członków załogi i sześciu gości.


Jacht został praktycznie doszczętnie zniszczony. Część kadłuba pozostała na powierzchni wody i została odholowana na zabezpieczony obszar. Rozmieszczono również pływającą barierę, by powstrzymać ewentualne zanieczyszczenia wody. Prefektura Morska Morza Śródziemnego właściwa dla rejonu podała, że wszystkie pozostałości jachtu, które odpadły od niego podczas pożaru, „zostały usunięte z akwenu, aby uniknąć jakiegokolwiek wpływu na środowisko”.

Nie są jeszcze znane żadne okoliczności pożaru. Trwa śledztwo.

Reine d'Azur został zbudowany przez włoską stocznię Sanlorenzo w 2020 roku. To jeden z jachtów motorowych modelu 12 SL96A. Łódź została zaprojektowana przez firmę Zuccon International Project, która odpowiadała również za projekt wnętrza. Reine d'Azur rozwijała prędkość sięgającą 28 węzłów, co sprawiało, że była w pierwszych 30% jachtów pod względem maksymalnej prędkości podobnej wielkości. Jednostka pływała pod banderą Wielkiej Brytanii, czwartego kraju pod względem popularności rejestracji superjachtów. Mierzyła nieco ponad 29 metrów długości i mieściła 4 kabiny dla gości. Funkcjonowała jako jacht na wynajem.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.