• <
mewo_2022

Francja. Strajk w sektorze energetycznym; kilka elektrowni jądrowych ograniczyło produkcję

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Francja. Strajk w sektorze energetycznym; kilka elektrowni jądrowych ograniczyło produkcję

Partnerzy portalu

Francja. Strajk w sektorze energetycznym; kilka elektrowni jądrowych ograniczyło produkcję - GospodarkaMorska.pl

W piątek po południu we Francji rozpoczął się strajk w sektorze energetycznym przeciwko reformie emerytalnej, w wyniku którego doszło do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w kilku elektrowniach jądrowych – poinformowała francuska konfederacja związkowa CGT.

Na stronie internetowej EDF, największego producenta i dostawcy energii elektrycznej we Francji, podano informację o redukcjach obciążenia w kilku elektrowniach.

Wcześniej zapowiadano, że strajki mają się rozpocząć w poniedziałek wieczór, poprzedzając kulminacyjny dzień protestów, który przypada na wtorek 7 marca. Jednak senacka debata nad artykułem reformy o zniesieniu reżimów specjalnych dotyczących krótszej pracy i wcześniejszego odchodzenia na emeryturę, w tym dotyczących pracowników sektora energetycznego, przyspieszyła działania.

„Jeśli Emmanuel Macron nie chce, by Francja znalazła się w martwym punkcie i czarnym tygodniu w sektorze energetycznym, lepiej dla niego byłoby wycofać swoją reformę” – powiedział Sebastien Menesplier z CGT, cytowany przez AFP.

W czwartek w Senacie rozpoczęła się debata na temat kontrowersyjnej reformy, podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat. Przeciwko niej występują partie skrajnie lewicowe i skrajnie prawicowe, a także koalicja związków zawodowych.

mrf/ mal/

fot. Depositphotos


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.